• Посилання скопійовано

Як оформити зміну місця вивантаження в CMR при міжнародному перевезенні?

Підприємство-перевізник виконує міжнародне перевезення, оформлене CMR. У процесі перевезення, у зв'язку з причинами, які не можна було передбачити, вантажоодержувач повідомляє про зміну місця вивантаження. Чи можна в такому випадку згідно з додатком до договору-заявки змінити місце вивантаження та виправити його в CMR вручну, перекресливши попередньо визначене місце та вписавши правильну кінцеву точку? Чи як потрібно виправити вивантаження?

Правовий статус CMR накладної

Згідно зі ст. 4 Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів (КДПВ/CMR) від 19.05.1956 р., договір перевезення підтверджується складанням накладної.

Окрім того, згідно з ч. 1 ст. 9 Конвенції вантажна накладна є первинним доказом укладання договору перевезення, умов цього договору та прийняття вантажу перевізником.

Таким чином, накладна CMR є як договором міжнародного автомобільного перевезення, так і первинним документом здійснення такого перевезення.

 

Як виправити в CMR місце вивантаження?

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Конвенції про договір вантажного автомобільного перевезення, якщо з будь-якої причини виконання договору на встановлених вантажною накладною умовах є чи стає неможливим до прибуття вантажу до передбаченого для його доставки місця, перевізник запитує інструкції в особи, яка має право розпоряджатися вантажем відповідно до положень статті 12.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 Конвенції, незважаючи на це, якщо обставини дозволяють виконати перевезення на умовах, відмінних від передбачених у вантажній накладній, і якщо перевізник не зміг вчасно одержати інструкції від особи, яка має право розпоряджатися вантажем відповідно до статті 12, перевізник повинен вжити заходів, які він вважає найбільш придатними в інтересах особи, яка має право розпоряджатися вантажем.

Тобто, якщо місце вивантаження змінюється, перевізник має отримати нові інструкції від власника вантажу, яким залежно від умов договору перевезення є вантажоодержувач або вантажовідправник. І далі перевізник має діяти так, як буде зазначено в цих нових інструкціях.

Оскільки законодавча база щодо заповнення CMR не регламентує детально порядок внесення коректив (виправлень) у вже складену накладну, сторони перевезення в межах своїх взаємних домовленостей (зазвичай оформлених як додаток до договору-заявки тощо) можуть погоджувати та застосовувати практику ручного виправлення даних у CMR.

Тож, на наш погляд, зробити виправлення так, як написано у запитанні, можна. Причому ручне виправлення не повинно змінювати зміст та юридичну силу CMR як первинного транспортного документа. Тому всі внесені зміни мають бути належно підтверджені підписами уповноважених осіб або оформлені додатковим протоколом, що фіксує обґрунтованість зміни.

Чи буде рахуватися дане перевезення після зміни місця відвантаження і далі міжнародним перевезенням?

Згідно з ПКУ, а саме абз. «а» пп. 195.1.3, операції з міжнародного перевезення вантажів автомобільним транспортом оподатковуються за ставкою ПДВ 0%.

Далі в цьому пункті ПКУ сказано, що перевезення вважається міжнародним, якщо таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом. Перелік таких міжнародних документів наведено в ст. 9 Закону України «Про транспортно-експедиторську діяльність». Так, для автомобільних перевезень це міжнародна автомобільна накладна (CMR).

Тож якщо перевезення оформлено CMR, воно є міжнародним.

Причому зміна місця розвантаження, здійснена за погодженням сторін (зазвичай у вигляді відповідного додатку до договору-заявки), не змінює характер перевезення – воно продовжує виконуватися на міжнародних засадах.

Таким чином, якщо непередбачена зміна місця відвантаження здійснюється за погодженням усіх учасників і документально підтверджується, первинний характер перевезення (міжнародний) зберігається.

 

Чи потрібно замість виправлення місця вивантаження в СМР виписувати окремо ТТН і оподатковувати таке перевезення як перевезення вантажу по Україні із застосуванням ставки ПДВ 20%?

На наш погляд, ні. Для цього немає підстав.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Оформлення послуг спецтехніки та списання палива у 2025 році
    Якими первинними документами у 2025 році необхідно оформлювати надання послуг спецтехніки (екскаватор, гідромолот)? Який документ є підставою для списання палива, використаного такою технікою, і які особливості його заповнення?
    23.06.2025811
  • Оформлення ТТН при доставці товару постачальником та через «Нову пошту»
    Чи необхідно вимагати товарно-транспортну накладну від постачальника у двох випадках: 1) коли постачальник доставляє товар на склад власним транспортом за свій рахунок; 2) коли товар доставляється кур'єрською службою «Нова пошта», з якою є договір і ми отримуємо щомісячні акти з переліком наданих послуг?
    19.06.20251622
  • Нюанси підтвердження поставки через «Нову пошту»
    Чи є видаткова накладна, підписана лише продавцем, та експрес-накладна "Нової пошти" достатнім підтвердженням продажу товару, зокрема, отримання його покупцем, для цілей податкового обліку? Які податкові наслідки відсутності накладної, підписаної покупцем?
    17.06.2025540
  • Заповнення ваги в ТТН для вантажу з великою номенклатурою: правила та наслідки
    Чи обов'язково у товарно-транспортній накладній заповнювати вагу брутто для кожної номенклатурної позиції, якщо їхня кількість значна (50-100 позицій запчастин)? Чи достатньо вказати лише загальну вагу? Які можуть бути наслідки за порушення?
    12.06.2025133
  • Порядок підписання ТТН: вантажовідправник та фактичне місце відвантаження
    Товар відвантажується зі складу іншої компанії (відповідальне зберігання). У ТТН вантажовідправником зазначено компанію-зберігача, але підпис ставить представник власника товару, який фактично здійснює відвантаження. Наскільки коректним є таке оформлення товаросупровідного документа і які податкові ризики це може створювати для сторін?
    11.06.20258572