• Посилання скопійовано

Особливості заповнення ТТН в різних ситуаціях

Підприємство має автомобільний транспорт і оформляє ТТН на перевезення вантажів. Прохання розглянути різні питання, які виникають у зв’язку з цим

Підприємство СТО, що займається ремонтом цистерн та напівцистерн, отримує напівцистерну від замовника, який привозить її власним транспортом. Чи потрібно оформлювати товарно-транспортну накладну (ТТН) в цьому випадку?

ТТН – це документ на перевезення вантажу (див. ст. 1 Закону про автомобільний транспортп. 1 Правил №363).

Якщо напівцистерна облаштована у вигляді напівпричепа, то вона не є вантажем і на її доставку ТТН не оформляється.

А якщо цистерну доставили, приміром, в кузові автомобіля, вивантажили з кузова, то в цьому разі цистерна буде вантажем, який доставлений автомобілем. В такому разі ТТН оформляється в загальному порядку.

 

Підприємство продає ВРХ (велику рогату худобу) живою вагою, перевозить таких ВРХ (живих). Чи потрібно при перевезенні такої ВРХ заповнювати в ТТН графу 3 «Ідентифікаційний номер тварини, від якої отримано сировину»?

У виносці до графи 3 форми ТТН, наведеної в додатку 7 до Правил №363 написано, що відомості заповнюються у разі перевезення туш, напівтуш, четвертин, відрубів, шматків м'яса.

Окрім того, в п. 11.1 Правил №363 зазначено, що у разі виробництва та/або введення в обіг сировини, отриманої в результаті забою сільськогосподарських тварин (парнокопитних та інших копитних), товарно-транспортна накладна має містити відомості про ідентифікацію тварин, що підтверджують зв'язок між тушами, напівтушами, четвертинами, відрубами та шматками м'яса і твариною або групою тварин, від яких їх було отримано.

Таким чином, на наш погляд, у разі перевезення живих тварин цей реквізит не заповнюють, він заповнюється лише в разі перевезення продуктів забою тварин.

 

Чи потрібно заповнювати ТТН в разі перевезення товару належним підприємству легковим автомобілем, наприклад, зі складу «Нової Пошти» на склад підприємства, перевезення від постачальника по місту тощо?

Особливості застосування ТТН визначаються Законом про автотранспорт і Правилами №363.

В цих нормативних документах не уточнюється вид автомобіля, який перевозить вантажі, внаслідок чого слід оформляти ТТН.

Тому за формальними ознаками в разі перевезення товарів легковим автомобілем складання ТТН також є обов’язковим. Тобто, потрібно складати ТТН і в разі доставки товару з «Нової Пошти» до підприємства, і в разі перевезення товару від постачальника по місту тощо.

Але з цього питання можна отримати консультацію у Мінінфраструктури, яке є центральним органом виконавчої влади у сфері транспорту.

 

Чи потрібно вказувати у ТТН у табличній частині (у розділі вантажно-розвантажувальних операцій) дані про час прибуття та вибуття?

Так, у ТТН необхідно вказувати дані про час прибуття та вибуття автомобіля у розділі вантажно-розвантажувальних операцій, адже це передбачено нормами Правил №363, зокрема, п. 8.25 і п. 8.26, і самої форми ТТН, наведеної в додатку 7 до Правил №363:

  1. У рядку «Завантаження» потрібно зазначити:
  • у графі 3 - час прибуття автомобіля для завантаження
  • у графі 4 - час вибуття автомобіля після завантаження
  1. У рядку «Розвантаження» вказується:
  • графі 3 - час прибуття автомобіля для розвантаженя
  •  у графі 4 - час вибуття автомобіля після розвантаження

Ці дані важливі для обліку часу простою автомобіля під навантаженням/розвантаженням та розрахунку вартості транспортних послуг.

Але ці дані не є обов’язковими даними, яка має містити ТТН згідно з ст. 48 Закону про автотранспорт. Тому за їх відсутність в ТТН не можуть накласти фінансові санкції.

Ми рекомендуємо їх зазначати, аби в ТТН відображалася повна інформація про здійснену господарську операцію і у податкової служби чи інших державних органів не було підстав сумніватися у реальності такої господарської операції.

 

Чи можна ціну та суму вантажу не вказувати в табличній частині ТТН?

Формою ТТН, наведеною в додатку 7 до Правил №363 передбачено зазначення ціни та суми. Тож якщо ці реквізити передбачено, їх потрібно заповнювати.

Але ці дані не є обов’язковими даними, яка має містити ТТН згідно з ст. 48 Закону про автотранспорт. Тому за їх відсутність в ТТН не можуть накласти фінансові санкції.

Однак, інформація про вартість товару (вантажу) може бути важливою для бухгалтерського обліку та податкових цілей. Податкова служба може вимагати підтвердження вартості товарів для коректного обліку витрат.

Відсутність інформації про вартість може призвести до труднощів у випадку перевірок з боку контролюючих органів або при розгляді питань щодо податкового кредиту. У разі виникнення спорів чи перевірок, наявність даних про вартість може слугувати додатковим підтвердженням законності операцій.

Отже, хоча можна не вказувати ціну та суму товару в ТТН, рекомендується це робити для уникнення можливих проблем з податковими органами та для забезпечення прозорості фінансових операцій.

 

Дайте, будь ласка, роз'яснення щодо заповнення у ТТН поля «(загальна вага/маса з вантажем та маса брутто, т)», відповідно до роз'яснення Мінрозвитку.

У п. 4 даного роз’яснення (див. тут) щодо заповнення реквізитів «загальна вага/маса з вантажем та маса брутто, т» написано:

«По суті у відомостях про транспортний засіб «загальна вага/маса з вантажем та маса брутто, т» вказується маса ТЗ (з техпаспорта) + маса вантажу (з тарою у разі наявності) або маса за результатами зважування».

Ми розуміємо це роз’яснення таким чином.

Загальна вага автомобіля - це вага порожнього транспортного засобу згідно з технічним паспортом.

Маса з вантажем - це гранично допустима вага автомобіля з вантажем, яка вказана в технічному паспорті (якщо така інформація є).

Маса брутто - це фактична вага автомобіля з вантажем, яка визначається шляхом зважування після завантаження.

Але роз’яснення Мінрозвитку написано такими розпливчатими роз’ясненнями, що допускають різні тлумачення. Тому для уникнення непорозумінь можна звернутися за консультацією безпосередньо до Мінрозвитку.

 

За якою формою треба оформлювати ТТН для перевезення алкогольних напоїв з січня 2025 року?

При переміщенні алкогольних напоїв обов'язково оформлюється товарно-транспортна накладна за формою №1-ТН (алкогольні напої). Форма цієї ТТН та Інструкція щодо її заповнення затверджені Наказом Мінтрансу від 28.04.2005 р. №154.

Поряд з цим при заповненні цієї ТТН, на наш погляд, слід застосовувати вимоги Закону про автотранспорт, зокрема, в ТТН слід обов’язково зазначати дані, наведені в ст. 48 Закону про автотранспорт. Оскільки форма №1-ТН (алкогольні напої) не містить цих даних, цю форму потрібно доповнити зазначеними даними самостійно.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Доставка вантажу за CMR з розвантаженням у різних місцях за Lieferschein
    ТОВ здійснює міжнародні перевезення вантажу з України в Німеччину. У CMR зазначено одне місце розвантаження (головний склад замовника в Берліні), але фактично вантаж розвантажується в кількох магазинах у різних містах Німеччини згідно з Lieferschein. Чи це правомірно? Чи допустимо використовувати одну CMR із зазначенням загальної ваги вантажу та єдиного місця розвантаження, якщо фактично товар розвантажується в різних місцях? Як коректно оформити документи для такого перевезення?
    03.04.2025186
  • Хто виписує ТТН - замовник чи вантажовідправник?
    У Правилах перевезень автомобільним транспортом в Україні зазначено, що ТТН виписує замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках. Як бути, якщо замовник і вантажовідправник - це різні особи? Хто повинен виписувати ТТН і хто несе відповідальність за неправильне ЇЇ оформлення?
    03.04.20251 781
  • Як платник податків подає повідомлення про неможливість вивезення/втрату первинних документів?
    Повідомлення про неможливість вивезення/втрату первинних документів в довільній формі платник податків подає до ДПС за основним місцем обліку платника податків – в е-вигляді в меню «Листування з ДПС» ; або будь-якого діючого ЦОП – на паперових носіях
    28.03.202552
  • Чи використовують факсиміле при оформленні первинних документів, які є підставою для податкового обліку?
    Використання факсимільного відтворення підпису при оформленні первинних документів за письмовою згодою сторін, в якій містяться зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів, не порушує законодавства, крім первинних документів, де воно не передбачено
    27.03.20251 9152
  • Оформлення ТТН при заміні водія
    Під час перевезення вантажу відбулася заміна водія: спочатку перший водій здійснював транспортування майже до місця призначення, після чого його замінив інший водій, який доставив і вивантажив товар. Чи потрібно оформлювати нову товарно-транспортну накладну при заміні водія під час перевезення вантажу? Чи достатньо внести зміни до наявної ТТН при зміні водія транспортного засобу?
    27.03.2025834