• Посилання скопійовано

Товарно-транспортна накладна для перевезення пального з 03.01.2025 року

Юрособа здійснює господарську діяльність з оптової торгівлі нафтопродуктами. Яку ТТН слід використовувати у 2025 році для перевезення пального – звичайну чи спеціалізовану?

Нагадаємо, що завдяки Закону від 03.06.2021 р. №1534-IX форма ТТН ще з 1 жовтня 2021 року отримала нові відомості. Зокрема, щодо опису транспортного засобу, де має бути вказано, крім марки, моделі, типу, реєстраційного номера автомобіля, причепа/напівпричепа, також його параметри із зазначенням довжини, ширини, висоти, загальної ваги, у тому числі з вантажем, та маси брутто (ч. 2 ст. 48 Закону про автомобільний транспорт).

Але форма ТТН, наведена в додатку 7 до Правил №363, з тих пір так і не була змінена. Але зрештою зміни таки внесли. Ці зміни набули чинності з 03.01.2025 р. Тож з цієї дати застосовується нова форма ТТН. 

Товарно-транспортна накладна (ТТН) для перевезення нафтопродуктів у формі №1-ТТН (нафтопродукт) затверджена Наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України та Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 року №281/171/578/155. Цей наказ також затвердив Інструкцію про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України

Інструкція встановлює єдиний порядок організації робіт із транспортування та обліку нафти і нафтопродуктів, а форма №1-ТТН (нафтопродукт) є спеціалізованим документом, який використовується саме для перевезення цього виду вантажу.

До цієї ТТН зміни не були внесені. Але це не означає, що в цій ТТН не повинні міститися дані, які передбачені ст. 48 Закону про автомобільний транспорт, зокрема, і щодо даних про транспортний засіб (марка, модель, тип, реєстраційний номер автомобіля, причепа/напівпричепа), його параметри із зазначенням довжини, ширини, висоти, загальної ваги, у тому числі з вантажем, та маси брутто.

Тому, на наш погляд, навіть якщо до спеціалізованої форми №1-ТТН (нафтопродукт) зміни не внесені, наведену вище інформацію слід обов’язково зазначати, оскільки це вимога Закону.

Таким чином, на наш погляд, для перевезення пального слід застосовувати спеціалізовану форми №1-ТТН (нафтопродукт), з додатковим зазначенням реквізитів, які передбачає Закон.

 

А яка відповідальність може наставати, якщо не вся інформація буде зазначена в ТТН?

Згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону про автомобільний транспорт, за перевезення вантажів без документів, визначених статтею 48 цього Закону, на автомобільного перевізника накладається штраф у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 гривень. Укртрансбезпека може трактувати відсутність певних обов'язкових відомостей в ТТН як недійсність документу і накладати штрафи у розмірі 17000 грн.

Додаткові ризики:

  • Невизнання витрат на перевезення. Відсутність або неналежне оформлення ТТН може призвести до невизнання витрат на послуги доставки документально підтвердженими;
  • Проблеми з податковим кредитом. Хоча судова практика часто на користь платника податків, контролюючі органи можуть намагатися зняти податковий кредит з ПДВ через неналежне оформлення ТТН;
  • Визнання операції нереальною. Відсутність або неналежна форма ТТН може призвести до невизнання операції з постачання реальною, що може спричинити невизнання податкового кредиту у покупця.

 

Які супровідні документи потрібні для перевезення палива?

Для перевезення палива автомобільним транспортом потрібні такі супровідні документи.

Основні документи:

  • Товарно-транспортна накладна (ТТН) форми №1-ТТН (нафтопродукт);
  • Паспорт якості на нафтопродукт;
  • Свідоцтво про допущення транспортних засобів до перевезення визначених небезпечних вантажів;
  • ДОПНВ-свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі;
  • Письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.

Додаткові документи:

  • Копія договору обов'язкового страхування відповідальності суб'єктів перевезення небезпечних вантажів;
  • Свідоцтво про підготовку уповноваженого з питань безпеки перевезень небезпечних вантажів;
  • Копія свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу;
  • Копія поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів;
  • Сертифікат MSDS (паспорт безпеки вантажу) із зазначенням характеристик палива та інструкцій щодо поводження з ним.

Важливі вимоги:

  • У ТТН має бути вказано ідентифікаційний номер, повна назва палива, клас небезпеки, загальна вага, група та форма упаковки;
  • Паспорт якості має містити повний обсяг показників, передбачених нормативним документом на нафтопродукт;
  • Усі документи повинні бути правильно оформлені та містити актуальну інформацію про вантаж, транспортний засіб та водія.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Чи є заявка-замовлення на придбання товару первинним документом?
    Директор приватного підприємства, платника ЄП, неплатника ПДВ, сплачував за товари ФОПам в інтернет-магазинах. Коректно оформлених видаткових накладних немає. Є тількі заявки-замовлення, де платником вказано ФІО директора, а підпрємство ніяк не фігурує. Чи можно у додатку 4 об´єднаної звітності вказати нарахування доходу цим ФОПам на підставі таких документів, якщо виплату доходу вже було показано у попередньому кварталі?
    04.02.202510
  • Товарно-транспортна накладна для перевезення пального з 03.01.2025 року
    Юрособа здійснює господарську діяльність з оптової торгівлі нафтопродуктами. Яку ТТН слід використовувати у 2025 році для перевезення пального – звичайну чи спеціалізовану?
    23.01.202585
  • Якою датою складати РК_РЕЗ_2?
    Якою датою складати РК_РЕЗ_2: датою оформлення митної декларації; після дати оформлення митної декларації (наступного дня); чи датою перетину кордону?
    18.12.2024143
  • Оформлення CMR (ЦМР) при зміні авто під час перевезення
    ФОП займається міжнародними транспортними перевезеннями. В Туреччині завантажується один тягач з причепом, який зазначається в CMR, в Румунії змінюється тягач, який доставляє вантаж в Україну. Як зміну автомобільного тягача відображати в CMR?
    11.12.202471
  • Як оформити документи при прямій доставці товару від постачальника до покупця?
    Постачальник з Києва «Новою поштою» відправляє придбаний нашому підприємством товар безпосередньо нашому покупцю у Вінницю, минаючи наш склад у Львові. Як правильно оформити товарно-транспортні документи для підтвердження реальності операції купівлі-продажу, щоб у податкової служби не було сумнівів?
    28.11.20245771