• Посилання скопійовано

Первинні документи, в яких дата операції і документу різні

Підприємство - продавець відвантажив товар та виписав ТТН 21.05.21 р. (п’ятниця), а накладну до ТТН виписав 22.05.21 р. (субота). Хоча субота - вихідний день. А перевізник доставив цей товар покупцеві 22.05.21 р., але акт виписав 24.05.21 р. (понеділок). Чи є такі документи помилкові?

Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію (ст. 1 Закону про бухоблік).

У ст. 9 Закону про бухоблік зазначено, що первинний документ повинен мати дату складання. Там же сказано, що господарські операції мають відображатися в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

Тому з документу ми маємо отримати всі необхідні відомості про операцію, включаючи дату її здійснення.   

У ситуації, яку ми розглядаємо, товар відвантажено 21.05.21 р., і на цю саму дату виписана ТТН. Якщо товар доставлено і прийнято покупцем 22.05.21 р., то саме таку дату приймання покупець має зазначити у ТТН. Але подеколи господарську операцію приймання-передачі товару оформляють додатково звичайною накладною. Оскільки здійснена така операція приймання 22.05.21 р., складена накладна має бути саме цією датою. 

Складати накладну в цій ситуації має особа, відповідальна за передачу товару покупцеві. Якщо це експедитор чи водій перевізника, то саме їм може бути доручено складати накладну.

Таким чином, складання накладної датою 22.05.21 р. не є порушенням. 

Поряд з цим, накладна може бути складена разом із ТТН, 21.05.21 р. А товар по цій накладній буде прийнято 22.05.21 р. В такому разі в накладній потрібно буде вказати і дату прийняття. Тобто, дати складання накладної (дата початку постачання товару) і дати передачі товару покупцеві (дата закінчення постачання товару) не будуть співпадати, що не є порушенням.

Щодо послуг відсутні нормативно встановлені чіткі критерії визначення дати, якою вони передаються. Тому подеколи таку дату визначають договором. Наприклад, договором можуть визначити, що акт наданих послуг складається останнім числом місяця, в якому зазначають всі послуги, надані протягом місяця. Скажімо, якщо перевізник протягом місяця різними датами виконав 6 рейсів, всі їх записують до одного акту, складеного останнім днем місяця. Але оскільки акт, як первинний документ, має містити відомості про господарську операцію, то в ньому має бути перелічено всі рейси, їх дати тощо.

З наведеного випливає, що в принципі немає порушення, якщо вантаж перевізником доставлено 22.05.21 р., а акт наданих послуг складено 24.05.21 р. 

Поряд з цим, якщо акти складають в кінці відповідного місяця, до нього мають потрапляти перевезення саме цього місяця. Тому що господарські операції мають відображатися в тому звітному періоді, в якому вони здійснені.

Отже, недоречно господарські операції одного місяця відображати в документах іншого місяця. 

Додатково див. нашу консультацію тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Чи є ТТН підтверджуючим документом для товарного обліку або документом, що підтверджує походження товару?
    ТТН може підтверджувати факт транспортування, але не саму покупку чи її вартість, а також витрати на придбання. ТТН не включені до переліку документів, що підтверджують походження товару
    14.07.20253162
  • Оформлення передачі готової продукції з давальницької сировини
    Ми як виконавець надали послуги з виготовлення продукції з давальницької сировини замовника. З замовником підписано акт виконаних робіт на вартість послуг з переробки та звіт про використання сировини. Чи потрібно додатково оформлювати акт приймання-передачі на готову продукцію? Яку ціну вказувати в цьому акті? Як правильно заповнити ТТН при перевезенні цієї продукції? Яку ціну зазначати в ній: вартість послуги, вартість продукції, чи не вказувати ціну взагалі?
    11.07.202572
  • Оформлення послуг спецтехніки та списання палива у 2025 році
    Якими первинними документами у 2025 році необхідно оформлювати надання послуг спецтехніки (екскаватор, гідромолот)? Який документ є підставою для списання палива, використаного такою технікою, і які особливості його заповнення?
    23.06.2025919
  • Оформлення ТТН при доставці товару постачальником та через «Нову пошту»
    Чи необхідно вимагати товарно-транспортну накладну від постачальника у двох випадках: 1) коли постачальник доставляє товар на склад власним транспортом за свій рахунок; 2) коли товар доставляється кур'єрською службою «Нова пошта», з якою є договір і ми отримуємо щомісячні акти з переліком наданих послуг?
    19.06.20251912
  • Нюанси підтвердження поставки через «Нову пошту»
    Чи є видаткова накладна, підписана лише продавцем, та експрес-накладна "Нової пошти" достатнім підтвердженням продажу товару, зокрема, отримання його покупцем, для цілей податкового обліку? Які податкові наслідки відсутності накладної, підписаної покупцем?
    17.06.2025566