Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію (ст. 1 Закону про бухоблік).
У ст. 9 Закону про бухоблік зазначено, що первинний документ повинен мати дату складання. Там же сказано, що господарські операції мають відображатися в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.
Тому з документу ми маємо отримати всі необхідні відомості про операцію, включаючи дату її здійснення.
У ситуації, яку ми розглядаємо, товар відвантажено 21.05.21 р., і на цю саму дату виписана ТТН. Якщо товар доставлено і прийнято покупцем 22.05.21 р., то саме таку дату приймання покупець має зазначити у ТТН. Але подеколи господарську операцію приймання-передачі товару оформляють додатково звичайною накладною. Оскільки здійснена така операція приймання 22.05.21 р., складена накладна має бути саме цією датою.
Складати накладну в цій ситуації має особа, відповідальна за передачу товару покупцеві. Якщо це експедитор чи водій перевізника, то саме їм може бути доручено складати накладну.
Таким чином, складання накладної датою 22.05.21 р. не є порушенням.
Поряд з цим, накладна може бути складена разом із ТТН, 21.05.21 р. А товар по цій накладній буде прийнято 22.05.21 р. В такому разі в накладній потрібно буде вказати і дату прийняття. Тобто, дати складання накладної (дата початку постачання товару) і дати передачі товару покупцеві (дата закінчення постачання товару) не будуть співпадати, що не є порушенням.
Щодо послуг відсутні нормативно встановлені чіткі критерії визначення дати, якою вони передаються. Тому подеколи таку дату визначають договором. Наприклад, договором можуть визначити, що акт наданих послуг складається останнім числом місяця, в якому зазначають всі послуги, надані протягом місяця. Скажімо, якщо перевізник протягом місяця різними датами виконав 6 рейсів, всі їх записують до одного акту, складеного останнім днем місяця. Але оскільки акт, як первинний документ, має містити відомості про господарську операцію, то в ньому має бути перелічено всі рейси, їх дати тощо.
З наведеного випливає, що в принципі немає порушення, якщо вантаж перевізником доставлено 22.05.21 р., а акт наданих послуг складено 24.05.21 р.
Поряд з цим, якщо акти складають в кінці відповідного місяця, до нього мають потрапляти перевезення саме цього місяця. Тому що господарські операції мають відображатися в тому звітному періоді, в якому вони здійснені.
Отже, недоречно господарські операції одного місяця відображати в документах іншого місяця.
Додатково див. нашу консультацію тут.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити