• Посилання скопійовано

Як визначити первісну вартість основного засобу при відсутності первинних документів?

Чи можна скористатись бюлетенем автотоварознавця для визначення первісної вартості транспортного засобу при відсутності документів придбання та без залучення суб’єкта оціночної діяльності?

Щодо залучення суб'єкта оціночної діяльності

Перелік випадків, коли проведення експертної оцінки майна є обов’язковим, передбачений в ст. 7 Закону про оцінку майна. Зокрема, обов'язкова оцінка майна проводиться з метою переоцінки основних фондів для цілей бухгалтерського обліку.

Порядок здійснення переоцінки основних засобів врегульоване в п. 16 П(С)БО 7. Так, підприємство може переоцінювати об'єкт основних засобів, якщо  залишкова  вартість  цього об'єкта суттєво відрізняється від його  справедливої  вартості  на  дату  балансу.

Враховуючи вищевикладене, для визначення первісної вартості транспортного засобу переоцінка основного засобу не проводиться. Тому проведення експертної оцінки майна із залученням суб’єкта оціночної діяльності не є обов'язковим.

Отже, ТОВ не зобов'язане залучати суб'єкта оціночної діяльності для визначення первісної вартості транспортного засобу.

 

Щодо порядку визначення первісної вартості транспортного засобу

Оскільки у ТОВ відсутні документи на придбання транспортного засобу, вважається, що такі основні засоби отримані ТОВ безоплатно.

За вимогами п. 10 П(С)БО 7: «Первісна вартість безоплатно отриманих  основних  засобів дорівнює  їх справедливій вартості на дату отримання з урахуванням витрат,  передбачених  пунктом  8 Положення (стандарту) 7».

Відповідно до п. 4.2 Додатку до П(С)БО 19, справедлива вартість машин та устаткування визначається за їх ринковою вартістю.

При цьому, згідно з пп. 14.1.219 ПКУ: «ринкова ціна - ціна, за якою товари (роботи, послуги) передаються іншому власнику за умови, що продавець бажає передати такі товари (роботи, послуги), а покупець бажає їх отримати на добровільній основі, обидві сторони є взаємно незалежними юридично та фактично, володіють достатньою інформацією про такі товари (роботи, послуги), а також ціни, які склалися на ринку ідентичних (а за їх відсутності - однорідних) товарів (робіт, послуг) у порівняних економічних (комерційних) умовах».

Отже, ТОВ має право визначити первісну вартість транспортного засобу, шляхом встановлення ринкової ціни такого основного засобу.

За даними з сайту ІОЦ Союзу експертів України, Бюлетень автотоварознавця містить дані із цінами на нові та вживані транспортні засоби по всій території України з таблицями коригувань по пробігу, терміну експлуатації та індивідуальної комплектації, а також вартість нормо-години ремонтно-відновлювальних робіт в регіонах України, значення коефіцієнтів підвищення вартості запасних частин до транспортних засобів виробництва країн далекого зарубіжжя, коментарі фахівців з питань автотоварознавства.

Бюлетень автотоварознавця призначений для практичного використання судовими експертами, працівниками правоохоронних та податкових органів, фахівцями-автотоварознавець, оцінювачами транспортних засобів, нотаріусами, фахівцями страхових компаній, організацій і фірм, пов’язаних з оцінкою транспортних засобів на території України і складанням калькуляцій відновлювального ремонту.

Враховуючи вищевикладене, ТОВ має право скористатися Бюлетенем автотоварознавця, що видається ТОВ «ІОЦ Союзу експертів України», для визначення первісної вартості транспортного засобу при відсутності документів придбання та без залучення суб’єкта оціночної діяльності.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Євген Піддубко

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Чи є ТТН підтверджуючим документом для товарного обліку або документом, що підтверджує походження товару?
    ТТН може підтверджувати факт транспортування, але не саму покупку чи її вартість, а також витрати на придбання. ТТН не включені до переліку документів, що підтверджують походження товару
    14.07.20253162
  • Оформлення передачі готової продукції з давальницької сировини
    Ми як виконавець надали послуги з виготовлення продукції з давальницької сировини замовника. З замовником підписано акт виконаних робіт на вартість послуг з переробки та звіт про використання сировини. Чи потрібно додатково оформлювати акт приймання-передачі на готову продукцію? Яку ціну вказувати в цьому акті? Як правильно заповнити ТТН при перевезенні цієї продукції? Яку ціну зазначати в ній: вартість послуги, вартість продукції, чи не вказувати ціну взагалі?
    11.07.202572
  • Оформлення послуг спецтехніки та списання палива у 2025 році
    Якими первинними документами у 2025 році необхідно оформлювати надання послуг спецтехніки (екскаватор, гідромолот)? Який документ є підставою для списання палива, використаного такою технікою, і які особливості його заповнення?
    23.06.2025919
  • Оформлення ТТН при доставці товару постачальником та через «Нову пошту»
    Чи необхідно вимагати товарно-транспортну накладну від постачальника у двох випадках: 1) коли постачальник доставляє товар на склад власним транспортом за свій рахунок; 2) коли товар доставляється кур'єрською службою «Нова пошта», з якою є договір і ми отримуємо щомісячні акти з переліком наданих послуг?
    19.06.20251912
  • Нюанси підтвердження поставки через «Нову пошту»
    Чи є видаткова накладна, підписана лише продавцем, та експрес-накладна "Нової пошти" достатнім підтвердженням продажу товару, зокрема, отримання його покупцем, для цілей податкового обліку? Які податкові наслідки відсутності накладної, підписаної покупцем?
    17.06.2025566