• Посилання скопійовано

Складання ТТН у разі продажу товару транзитом

Підприємство продавець отримує товар у постачальника і, не завозячи на власний склад, доставляє своєму покупцеві. Для здійснення перевезення продавець наймає стороннього перевізника. Як потрібно в цій ситуації оформити ТТН, щоб при цьому покупець не бачив інформацію про постачальника?

У цій ситуації ТТН на покупця можна скласти, виходячи з таких норм Правил №363.

Відповідно до п. 11.3 Правил №363, ТТН на перевезення вантажів автомобільним транспортом виписує замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках.

Відповідно до п. 1 Правил №363, замовник - вантажовідправник або вантажоодержувач, який уклав з перевізником договір про перевезення вантажів.

За буквального розуміння з цих норм випливає, що ТТН на покупця має виписувати особа, яка уклала договір з перевізником. В даній ситуації - це підприємство - продавець.

А отримання товару від постачальника до підприємства покупця оформляється іншим документом. Це може бути звичайна накладна, за якою постачальник відпускає, а підприємство - продавець приймає товар. Отримавши цей товар за накладною, підприємство - продавець відразу виписує ТТН, за якою товари будуть доставлятися покупцеві, де окремі реквізити мають бути заповнені так:

  • «Автомобільний перевізник» - найменування перевізника;
  • «Замовник» - найменування підприємства продавця;
  • «Вантажовідправник» - найменування підприємства продавця;
  • «Вантажоодержувач» - найменування покупця;
  • «Пункт навантаження» - місцезнаходження складу постачальника, де здійснюється завантаження на автомобіль перевізника;
  • «Пункт розвантаження» - місцезнаходження складу покупця, куди доставлятимуть вантаж.

Причому заповнюючи в ТТН розділ «Відомості про вантаж» ціну і загальну суму пишуть ту, за якою продавець продає товар покупцеві. А не ту, за якою продавець купує товар у постачальника.

В договорі між постачальником і підприємством - продавцем варто написати, що право власності на товар переходить в момент отримання товару на складі постачальника підприємством - продавцем за накладною.

В договорі між підприємством продавцем і покупцем слід зазначити, що право власності на товар переходить, наприклад, на складі покупця, в момент передачі товару від продавця до покупця, за ТТН. Там же пишуть, що товар доставляється на склад покупця автотранспортом за рахунок продавця. Зазначати в цьому договорі дані про перевізника не обов’язково.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Доставка вантажу за CMR з розвантаженням у різних місцях за Lieferschein
    ТОВ здійснює міжнародні перевезення вантажу з України в Німеччину. У CMR зазначено одне місце розвантаження (головний склад замовника в Берліні), але фактично вантаж розвантажується в кількох магазинах у різних містах Німеччини згідно з Lieferschein. Чи це правомірно? Чи допустимо використовувати одну CMR із зазначенням загальної ваги вантажу та єдиного місця розвантаження, якщо фактично товар розвантажується в різних місцях? Як коректно оформити документи для такого перевезення?
    Сьогодні 13:1129
  • Хто виписує ТТН - замовник чи вантажовідправник?
    У Правилах перевезень автомобільним транспортом в Україні зазначено, що ТТН виписує замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках. Як бути, якщо замовник і вантажовідправник - це різні особи? Хто повинен виписувати ТТН і хто несе відповідальність за неправильне ЇЇ оформлення?
    Сьогодні 07:54259
  • Як платник податків подає повідомлення про неможливість вивезення/втрату первинних документів?
    Повідомлення про неможливість вивезення/втрату первинних документів в довільній формі платник податків подає до ДПС за основним місцем обліку платника податків – в е-вигляді в меню «Листування з ДПС» ; або будь-якого діючого ЦОП – на паперових носіях
    28.03.202530
  • Чи використовують факсиміле при оформленні первинних документів, які є підставою для податкового обліку?
    Використання факсимільного відтворення підпису при оформленні первинних документів за письмовою згодою сторін, в якій містяться зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів, не порушує законодавства, крім первинних документів, де воно не передбачено
    27.03.20251 7492
  • Оформлення ТТН при заміні водія
    Під час перевезення вантажу відбулася заміна водія: спочатку перший водій здійснював транспортування майже до місця призначення, після чого його замінив інший водій, який доставив і вивантажив товар. Чи потрібно оформлювати нову товарно-транспортну накладну при заміні водія під час перевезення вантажу? Чи достатньо внести зміни до наявної ТТН при зміні водія транспортного засобу?
    27.03.2025739