Кур’єр – оператор поштового зв’язку
Якщо ФОПи-кур’єри є операторами поштового зв’язку, то ТТН складати не потрібно. Адже Правила №363 не регламентують правила перевезення пошти (про що сказано в преамбулі цих правил). Тобто оператори поштового зв’язку мають право не оформляти ТТН.
Дізнатися, чи ФОП є «поштовим» оператором, можна у Єдиному держреєстрі операторів поштового зв’язку (розміщений на сайті Нацкомісії з питань держрегулювання у сфері інформатизації і зв’язку (див. тут).
Кур’єр – не оператор поштового зв’язку
Виходячи з Правил №363, ТТН обов’язково повинна оформлятися, якщо перевезення вантажу здійснюється автомобільним транспортом на договірних умовах (тобто коли є послуга перевезення вантажу).
Перелік №207 конкретизує, які документи необхідні для перевезення вантажу автотранспортом у внутрішньому сполученні залежно від умов перевезення.
А саме: водій юрособи або фізособа-підприємець, які здійснюють вантажні перевезення для власних потреб, повинні мати, зокрема, накладну або інший документ, який підтверджує право власності на вантаж (п. 2 Переліку №207). ТТН в цьому випадку не потрібна.
А ось якщо ФОП надає послуги з перевезення товарів, за п. 1 Переліку №207 він (або його працівник-водій) повинен мати на такі вантажні перевезення ТТН.
Отже, якщо постачальник здійснює доставку вантажу за плату, розмір якої погоджено сторонами в договорі, тоді тут є надання послуги з перевезення вантажу, а відповідно, й є обов'язок складання ТТН. Точно такі ж висновки наведені у листі Мінінфраструктури від 28.05.2014 р. №5615/25/10-14.
Як оформлювати ТТН ми писали тут. А зараз з'явилася й ще альтернатива – електронна ТТН, про що ми писали тут.
Зокрема, ТТН на перевезення вантажів автомобільним транспортом виписує замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках. Якщо ТТН оформлюється в електронному вигляді, то її підписують електронним підписом водія та/або експедитора, відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача. В одному примірнику друкується паперова форма е-ТТН, яка надається водієві і в якій водій ставить власний підпис.
Питання складання ТТН при залученні до перевезення «Нової пошти» ми також розглядали тут.
***
Також читайте: Товарно-транспортна накладна: у яких випадках не потрібна
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити