• Посилання скопійовано

Доставка кур’єрами-ФОПами: чи потрібно ТТН?

Відповідно до договору продажу, продавець повинен доставити вантаж з одного міста кур'єром до «Нової пошти», далі в іншому місті забрати з «Нової пошти» і доставити клієнту. Кур'єри-ФОПи, доставки не одноразові, кур'єри працюють на власному автотранспорті. Чи потрібно в такому випадку виписувати ТТН і хто має її виписати?

Кур’єр – оператор поштового зв’язку

Якщо ФОПи-кур’єри є операторами поштового зв’язку, то ТТН складати не потрібно. Адже Правила №363 не регламентують правила перевезення пошти (про що сказано в преамбулі цих правил). Тобто оператори поштового зв’язку мають право не оформляти ТТН.

Дізнатися, чи ФОП є «поштовим» оператором, можна у Єдиному держреєстрі операторів поштового зв’язку (розміщений на сайті Нацкомісії з питань держрегулювання у сфері інформатизації і зв’язку (див. тут).

 

Кур’єр – не оператор поштового зв’язку

Виходячи з Правил №363, ТТН обов’язково повинна оформлятися, якщо перевезення вантажу здійснюється автомобільним транспортом на договірних умовах (тобто коли є послуга перевезення вантажу).

Перелік №207 конкретизує, які документи необхідні для перевезення вантажу автотранспортом у внутрішньому сполученні залежно від умов перевезення. 

А саме: водій юрособи або фізособа-підприємець, які здійснюють вантажні перевезення для власних потреб, повинні мати, зокрема, накладну або інший документ, який підтверджує право власності на вантаж (п. 2 Переліку №207). ТТН в цьому випадку не потрібна.

А ось якщо ФОП надає послуги з перевезення товарів, за  п. 1 Переліку №207 він (або його працівник-водій) повинен мати на такі вантажні перевезення ТТН.

Отже, якщо постачальник здійснює доставку вантажу за плату, розмір якої погоджено сторонами в договорі, тоді тут є надання послуги з перевезення вантажу, а відповідно, й є обов'язок складання ТТН. Точно такі ж висновки наведені у листі Мінінфраструктури від 28.05.2014 р. №5615/25/10-14.

Як оформлювати ТТН ми писали тут.  А зараз з'явилася й ще альтернатива – електронна ТТН, про що ми писали тут.

Зокрема, ТТН на перевезення вантажів автомобільним транспортом виписує замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках. Якщо ТТН оформлюється в електронному вигляді, то її підписують електронним підписом водія та/або експедитора, відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача. В одному примірнику друкується паперова форма е-ТТН, яка надається водієві і в якій водій ставить власний підпис. 

Питання складання ТТН при залученні до перевезення «Нової пошти» ми також розглядали тут.

 ***

Також читайте: Товарно-транспортна накладна: у яких випадках не потрібна

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Чи є ТТН підтверджуючим документом для товарного обліку або документом, що підтверджує походження товару?
    ТТН може підтверджувати факт транспортування, але не саму покупку чи її вартість, а також витрати на придбання. ТТН не включені до переліку документів, що підтверджують походження товару
    14.07.20253162
  • Оформлення передачі готової продукції з давальницької сировини
    Ми як виконавець надали послуги з виготовлення продукції з давальницької сировини замовника. З замовником підписано акт виконаних робіт на вартість послуг з переробки та звіт про використання сировини. Чи потрібно додатково оформлювати акт приймання-передачі на готову продукцію? Яку ціну вказувати в цьому акті? Як правильно заповнити ТТН при перевезенні цієї продукції? Яку ціну зазначати в ній: вартість послуги, вартість продукції, чи не вказувати ціну взагалі?
    11.07.202572
  • Оформлення послуг спецтехніки та списання палива у 2025 році
    Якими первинними документами у 2025 році необхідно оформлювати надання послуг спецтехніки (екскаватор, гідромолот)? Який документ є підставою для списання палива, використаного такою технікою, і які особливості його заповнення?
    23.06.2025919
  • Оформлення ТТН при доставці товару постачальником та через «Нову пошту»
    Чи необхідно вимагати товарно-транспортну накладну від постачальника у двох випадках: 1) коли постачальник доставляє товар на склад власним транспортом за свій рахунок; 2) коли товар доставляється кур'єрською службою «Нова пошта», з якою є договір і ми отримуємо щомісячні акти з переліком наданих послуг?
    19.06.20251912
  • Нюанси підтвердження поставки через «Нову пошту»
    Чи є видаткова накладна, підписана лише продавцем, та експрес-накладна "Нової пошти" достатнім підтвердженням продажу товару, зокрема, отримання його покупцем, для цілей податкового обліку? Які податкові наслідки відсутності накладної, підписаної покупцем?
    17.06.2025566