Товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухобліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.
Згідно з пп. 11.1 Правил №363 основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна (форма якої наведено у додатку 7 вищезазначених Правил).
ТТН може оформлюватись суб’єктом господарювання без дотримання форми, наведеної в додатку 7, за умови наявності в ній:
- інформації про назву документа;
- дати і місце його складання;
- найменування (прізвище, ім’я, по батькові) перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача;
- найменування та кількості вантажу, його основні характеристики та ознаки, які надають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж;
- автомобіля (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіпу/напівпричіпу (марка, модель, тип, реєстраційний номер);
- пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора.
ТТН можна не виписувати лише у випадках, якщо:
- суб'єкт господарювання (юрособа або підприємець) перевозить вантаж власним транспортом для власних потреб;
- покупець (юрособа або підприємець) власним транспортом забирає товар у продавця (самовивезення).
Податківці у довідковому ресурсі "ЗІР", у категорії 102.02, зазначаються таке: «У разі відсутності товарно-транспортної документації, яка підтверджує отримання послуг з перевезення вантажу, у тому числі товарно-транспортної накладної, які відносяться до первинних документів та на підставі яких ведеться бухгалтерський облік, платник податків при визначенні фінансового результату до оподаткування відповідно до правил бухгалтерського обліку не має підстав для врахування вартості таких послуг при формуванні собівартості придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг».
Тож у даному випадку (якщо експрес-накладна не відповідає вищезазначеним вимогам) відправник вантажу повинен скласти ТТН у кількості не менше 4 екземплярів та надати її перевізнику-експедитору, в іншому випадку підприємство може втратити право на витрати на транспортування товару.
Однак, відсутність ТТН на транспортування продукції не може автоматично свідчити про безтоварність господарської операції, за наявності інших належних доказів – про це зазначало ВСУ у постанові від 06.02.2018 г. №К/9901/2030/17.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити