• Посилання скопійовано

Які потрібні документи, щоб ввести резервуар для зберігання ДП в експлуатацію?

Підприємство отримало від засновника основні засоби, а саме резервуар для зберігання ДП за відсутністю документів про придбання. Які потрібні документи, щоб ввести об'єкт в експлуатацію та за якою первісною вартістю його обліковувати?

Щодо відображення в обліку основних засобів, то відповідно до п. 7 П(С)БО 7 придбані (створені) основні засоби зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю. Одиницею обліку основних засобів є об'єкт основних засобів.

В п.10 П(С)БО 7 та п. 13 Методичних рекомендацій №561 зазначено, що первісна вартість безоплатно отриманих основних засобів дорівнює їх справедливій вартості на дату отримання з урахуванням витрат, передбачених п. 8 П(С)БО 7 та п. 11 Методичних рекомендацій №561.

На справедливу вартість безоплатно отриманих об'єктів основних засобів збільшується сальдо додаткового капіталу.

Первісною вартістю основних засобів, що внесені до статутного капіталу підприємства, визнається погоджена засновниками (учасниками) підприємства їх справедлива вартість з урахуванням витрат, передбачених п. 8 П(С)БО 7 та п. 11 Методичних рекомендацій №561.

Погоджена засновниками (учасниками) вартість основних засобів відображається за дебетом рахунку обліку заборгованості засновників (учасників) підприємства за внесками до статутного капіталу в кореспонденції з рахунком обліку статутного капіталу. Одержання об'єктів основних засобів відображається за дебетом рахунку обліку основних засобів і погашенням (зменшенням) заборгованості засновників.

Слід зазначити, що відповідно до п. 4.2 додатку до П(С)БО 19 справедлива вартість машин та устаткування визначається на рівні ринкової вартості. У разі відсутності даних про ринкову вартість - відновлювальна вартість (сучасна собівартість придбання) за вирахуванням суми зносу на дату оцінки. 

Безоплатне отримання основних фондів не призводить до виникнення доходів у момент їх отримання. Дохід визначається в момент нарахування амортизації. Дохід від безоплатно одержаних необоротних активів, що підлягають амортизації, визначається у сумі, пропорційній величині амортизаційних відрахувань з відповідних необоротних активів одночасно з нарахуванням амортизації та зменшенням залишку додаткового капіталу.

За кореспонденцією рахунків бухгалтерського обліку операцій з основними засобами, наведеною у додатку до Методичних рекомендацій №561 отримання основних засобів відображається так:

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, тис. грн

Дебет

Кредит

Одержання від учасника (засновника) підприємства об'єкта основних засобів

104

46

20,0

Відображення вартості безоплатно отриманих основних засобів

104

424

20,0

Зарахування витрат на транспортування і монтаж до складу первісної вартості безоплатно отриманих основних засобів

104

152

4,2

Нарахована амортизація основних засобів в сумі, пропорційній нарахованій амортизації, по об'єктах основних засобів, отриманих безоплатно. Визнається дохід

424

745

3,0

 

Щодо складання акту приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (ф. №ОЗ-1), то цей акт застосовується для оформлення зарахування до складу основних засобів окремих об'єктів, для обліку вводу їх в експлуатацію, за винятком тих випадків, коли введення об'єктів в дію повинно у відповідності з існуючим законодавством оформлятися в особливому порядку.

Відповідно до пп. 1.6.2 Правил технічної експлуатації резервуарів та інструкції по їх ремонту, затверджених Держкомнафтопродуктом СРСР 26.12.1986 г. (які є чинними), приймання нового резервуару після монтажу здійснює спеціальна комісія з представників будівельної та монтажної організації, замовника, представника пожежної охорони та інших органів.

Підпунктом 1.6.3 Правил передбачено, що до початку випробувань організації, які беруть участь в монтажі резервуара, повинні надати замовнику всю технічну документацію на виконання роботи, в т.ч.:

- сертифікати (або їх копії) на сталеві конструкції резервуару, що засвідчують якість металу і зварювальних матеріалів;

- дані про час зварювальних робіт, проведених при виготовленні резервуара, і результати перевірки якості зварних з'єднань;

- акти на приховані роботи по підготовці основи і влаштування ізолюючого шару;

- результати контролю зварних з'єднань резервуара відповідно до вимог СНиП III-18-75 (частина II, дод. 1, п. 33).

Крім того, єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів встановлено Інструкцію про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України (затверджено наказом Міненерго, Мінекономіки, Мінтрансу, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 р. №281/171/578/155.

Згідно з пп. 4.1.3 вказаної Інструкції та Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність» вертикальні і горизонтальні резервуари, вимірювачі температури, рівня та густини, металеві рулетки з вантажем, метроштоки, рівнеміри, ПРК і ОРК, об'ємні лічильники, ваги, залізничні та автомобільні цистерни та інші ЗВТ, що використовуються під час визначення об'єму та маси нафти та нафтопродуктів підлягають повірці.

Повірка резервуара це сукупність операцій, що виконуються з метою визначення місткості і градуювання резервуара, складання і затвердження градуювальної таблиці.

Також для введення в експлуатацію резервуару для зберігання дизпалива на нього необхідно мати паспорт, експлуатаційно-технічну документацію, висновок експертизи (звіт) проведення технічної діагностики (експертного обстеження), в якому зазначається інформація щодо технічного та поточного стану резервуару, рекомендації щодо подальшої експлуатації резервуару.

Технічна діагностика резервуарів для зберігання паливо-мастильних матеріалів проводиться згідно ДСТУ-Н Б А.3.1-10:2008 УОТ, та НПАОП 0.00-8.18-04 під час проведення ремонту, реконструкції, модернізації резервуару.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Оформлення послуг спецтехніки та списання палива у 2025 році
    Якими первинними документами у 2025 році необхідно оформлювати надання послуг спецтехніки (екскаватор, гідромолот)? Який документ є підставою для списання палива, використаного такою технікою, і які особливості його заповнення?
    23.06.2025761
  • Оформлення ТТН при доставці товару постачальником та через «Нову пошту»
    Чи необхідно вимагати товарно-транспортну накладну від постачальника у двох випадках: 1) коли постачальник доставляє товар на склад власним транспортом за свій рахунок; 2) коли товар доставляється кур'єрською службою «Нова пошта», з якою є договір і ми отримуємо щомісячні акти з переліком наданих послуг?
    19.06.20251442
  • Нюанси підтвердження поставки через «Нову пошту»
    Чи є видаткова накладна, підписана лише продавцем, та експрес-накладна "Нової пошти" достатнім підтвердженням продажу товару, зокрема, отримання його покупцем, для цілей податкового обліку? Які податкові наслідки відсутності накладної, підписаної покупцем?
    17.06.2025526
  • Заповнення ваги в ТТН для вантажу з великою номенклатурою: правила та наслідки
    Чи обов'язково у товарно-транспортній накладній заповнювати вагу брутто для кожної номенклатурної позиції, якщо їхня кількість значна (50-100 позицій запчастин)? Чи достатньо вказати лише загальну вагу? Які можуть бути наслідки за порушення?
    12.06.2025125
  • Порядок підписання ТТН: вантажовідправник та фактичне місце відвантаження
    Товар відвантажується зі складу іншої компанії (відповідальне зберігання). У ТТН вантажовідправником зазначено компанію-зберігача, але підпис ставить представник власника товару, який фактично здійснює відвантаження. Наскільки коректним є таке оформлення товаросупровідного документа і які податкові ризики це може створювати для сторін?
    11.06.20258362