Щодо відображення в обліку основних засобів, то відповідно до п. 7 П(С)БО 7 придбані (створені) основні засоби зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю. Одиницею обліку основних засобів є об'єкт основних засобів.
В п.10 П(С)БО 7 та п. 13 Методичних рекомендацій №561 зазначено, що первісна вартість безоплатно отриманих основних засобів дорівнює їх справедливій вартості на дату отримання з урахуванням витрат, передбачених п. 8 П(С)БО 7 та п. 11 Методичних рекомендацій №561.
На справедливу вартість безоплатно отриманих об'єктів основних засобів збільшується сальдо додаткового капіталу.
Первісною вартістю основних засобів, що внесені до статутного капіталу підприємства, визнається погоджена засновниками (учасниками) підприємства їх справедлива вартість з урахуванням витрат, передбачених п. 8 П(С)БО 7 та п. 11 Методичних рекомендацій №561.
Погоджена засновниками (учасниками) вартість основних засобів відображається за дебетом рахунку обліку заборгованості засновників (учасників) підприємства за внесками до статутного капіталу в кореспонденції з рахунком обліку статутного капіталу. Одержання об'єктів основних засобів відображається за дебетом рахунку обліку основних засобів і погашенням (зменшенням) заборгованості засновників.
Слід зазначити, що відповідно до п. 4.2 додатку до П(С)БО 19 справедлива вартість машин та устаткування визначається на рівні ринкової вартості. У разі відсутності даних про ринкову вартість - відновлювальна вартість (сучасна собівартість придбання) за вирахуванням суми зносу на дату оцінки.
Безоплатне отримання основних фондів не призводить до виникнення доходів у момент їх отримання. Дохід визначається в момент нарахування амортизації. Дохід від безоплатно одержаних необоротних активів, що підлягають амортизації, визначається у сумі, пропорційній величині амортизаційних відрахувань з відповідних необоротних активів одночасно з нарахуванням амортизації та зменшенням залишку додаткового капіталу.
За кореспонденцією рахунків бухгалтерського обліку операцій з основними засобами, наведеною у додатку до Методичних рекомендацій №561 отримання основних засобів відображається так:
Зміст господарської операції |
Бухгалтерський облік |
Сума, тис. грн |
|
Дебет |
Кредит |
||
Одержання від учасника (засновника) підприємства об'єкта основних засобів |
104 |
46 |
20,0 |
Відображення вартості безоплатно отриманих основних засобів |
104 |
424 |
20,0 |
Зарахування витрат на транспортування і монтаж до складу первісної вартості безоплатно отриманих основних засобів |
104 |
152 |
4,2 |
Нарахована амортизація основних засобів в сумі, пропорційній нарахованій амортизації, по об'єктах основних засобів, отриманих безоплатно. Визнається дохід |
424 |
745 |
3,0 |
Щодо складання акту приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (ф. №ОЗ-1), то цей акт застосовується для оформлення зарахування до складу основних засобів окремих об'єктів, для обліку вводу їх в експлуатацію, за винятком тих випадків, коли введення об'єктів в дію повинно у відповідності з існуючим законодавством оформлятися в особливому порядку.
Відповідно до пп. 1.6.2 Правил технічної експлуатації резервуарів та інструкції по їх ремонту, затверджених Держкомнафтопродуктом СРСР 26.12.1986 г. (які є чинними), приймання нового резервуару після монтажу здійснює спеціальна комісія з представників будівельної та монтажної організації, замовника, представника пожежної охорони та інших органів.
Підпунктом 1.6.3 Правил передбачено, що до початку випробувань організації, які беруть участь в монтажі резервуара, повинні надати замовнику всю технічну документацію на виконання роботи, в т.ч.:
- сертифікати (або їх копії) на сталеві конструкції резервуару, що засвідчують якість металу і зварювальних матеріалів;
- дані про час зварювальних робіт, проведених при виготовленні резервуара, і результати перевірки якості зварних з'єднань;
- акти на приховані роботи по підготовці основи і влаштування ізолюючого шару;
- результати контролю зварних з'єднань резервуара відповідно до вимог СНиП III-18-75 (частина II, дод. 1, п. 33).
Крім того, єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів встановлено Інструкцію про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України (затверджено наказом Міненерго, Мінекономіки, Мінтрансу, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 р. №281/171/578/155.
Згідно з пп. 4.1.3 вказаної Інструкції та Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність» вертикальні і горизонтальні резервуари, вимірювачі температури, рівня та густини, металеві рулетки з вантажем, метроштоки, рівнеміри, ПРК і ОРК, об'ємні лічильники, ваги, залізничні та автомобільні цистерни та інші ЗВТ, що використовуються під час визначення об'єму та маси нафти та нафтопродуктів підлягають повірці.
Повірка резервуара це сукупність операцій, що виконуються з метою визначення місткості і градуювання резервуара, складання і затвердження градуювальної таблиці.
Також для введення в експлуатацію резервуару для зберігання дизпалива на нього необхідно мати паспорт, експлуатаційно-технічну документацію, висновок експертизи (звіт) проведення технічної діагностики (експертного обстеження), в якому зазначається інформація щодо технічного та поточного стану резервуару, рекомендації щодо подальшої експлуатації резервуару.
Технічна діагностика резервуарів для зберігання паливо-мастильних матеріалів проводиться згідно ДСТУ-Н Б А.3.1-10:2008 УОТ, та НПАОП 0.00-8.18-04 під час проведення ремонту, реконструкції, модернізації резервуару.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити