• Посилання скопійовано

Документи отримані від контрагента електронним способом та підписані ЕЦП: чи є вони достовірними?

Контрагент повідомив, що переходить на електронний документообіг згідно зі ст. 9 Закону про бухоблік. Чи матимуть достовірність (з податкової точки зору) документи (рахунки, акти виконаних робіт, акти звірки, договори, угоди тощо), які отримані електронним способом та підписані ЕЦП?

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати обов'язкові реквізити, наведені у цій статті.

Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.

Основні організаційно-правові засади електронного документообігу та використання електронних документів встановлює Закон №851.

Електронний документообіг (обіг електронних документів) - це сукупність процесів створення, оброблення, відправлення, передавання, одержання, зберігання, використання та знищення електронних документів, які виконуються із застосуванням перевірки цілісності та у разі необхідності з підтвердженням факту одержання таких документів (ст. 9 Закону №851).

Електронний документ в ст. 5 Закону №851 визначено як документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов'язкові реквізити документа.

Згідно зі ст. 7 Закону №851 оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов’язковими реквізитами, у т. ч. з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону №2155.

Відносини, пов’язані з використанням удосконалених та кваліфікованих електронних підписів, регулюються Законом №2155, який 07.11.2018 р. набрав чинності.

Частинами 3 та 4 ст. 18 Закону №2155 передбачено, що електронний підпис чи печатка не можуть бути визнані недійсними та позбавлені можливості розглядатися як доказ у судових справах виключно на тій підставі, що вони мають електронний вигляд або не відповідають вимогам до кваліфікованого електронного підпису чи печатки. Кваліфікований електронний підпис має таку ж юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису.

Електронні документи (повідомлення), пов'язані з електронним правочином, також можуть бути подані як докази сторонами та іншими особами, які беруть участь у судовому розгляді справи (ч. 13 ст. 11 Закону  «Про електронну комерцію»).

Докази, подані в електронній формі та/або у формі паперових копій електронних повідомлень, вважаються письмовими доказами згідно зі ст. 64 ЦПКУст. 36 ГПКУ та ст. 79 КАСУ.

ДФС у листі від 03.03.2017 р. №4451/6/99-99-14-03-03-15 повідомляє, що електронний документ, який складено відповідно до вимог чинного законодавства та який містить усі необхідні реквізити, має таку ж юридичну силу, як і документ, складений у паперовому вигляді.

Однак посадова (службова) особа контролюючого органу, яка проводить перевірку, у випадках, передбачених ПКУ, має право отримувати від платника податків або його законних представників копії документів, що належать до предмета перевірки. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності) (п. 85.8 ПКУ).

На сьогодні ч. 6 ст. 9 Закону про бухоблік передбачено, що у разі складання та зберігання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку з використанням електронних засобів оброблення інформації підприємство зобов'язане за свій рахунок виготовити їх копії на паперових носіях на вимогу:

  • інших учасників господарських операцій;
  • правоохоронних органів;
  • відповідних органів у межах їх повноважень, передбачених законами.

***

Також читайте:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Оформлення ТТН при поставці товару постачальником продавця безпосередньо покупцю
    Підприємство уклалл договір поставки з покупцем, де вказано адресу доставки "Точка А". Також уклало договір з постачальником цього товару з умовою поставки товару в "Точку А". В місці поставки підприємство одразу передає товар покупцеві. Постачальник виписав та передав ТТН та видаткову накладну, де підприємство є отримувачем товару і місце поставки "Точка А". Підприємство теж виписує видаткову накладну цією ж датою та передає покупцю. Чи потрібно виписувати на покупця ТТН?
    23.05.202536
  • Оренда вантажних автомобілів з екіпажем: документи, медогляди та графік роботи водіїв ФОП
    ФОП ІІІ групи (неплатник ПДВ), який орендує вантажні автомобілі та має найманих водіїв, укладає договори оренди транспортного засобу з екіпажем. Які первинні документи він зобов'язаний оформлювати? Хто та як проводить медичні огляди водіїв? Як встановлюється графік роботи водіїв, зокрема, при відрядженнях та відмінностях у графіках із замовником?
    21.05.2025267
  • Який код за КАТОТТГ зазначається у рядку 8 основної частини загальної декларації платника ЄП IV групи?
    При поданні загальної, нової загальної або уточнюючої загальної Декларації у рядку 8 її основної частини заповнюється код адміністративно-територіальної одиниці за місцезнаходженням платника за КАТОТТГ (основним місцем обліку)
    19.05.202515
  • Коли визнавати дохід при доставці товару через поштомат?
    ТОВ (загальна система) займається інтернет-торгівлею. Клієнт здійснює передоплату за товар і отримує його в поштоматі. ТОВ також надає чек РРО. Нова пошта надає реєстр, в якому зазначено «отримано», але, наприклад, клієнт говорить «не отримував товар». Який первинний документ повинен підтверджувати отримання клієнтом товару? Як визнати дохід за даною операцією?
    19.05.2025587
  • Як заповнити в ТТН кількість вантажу та масу брутто при перевезенні добрив в автоцистерні наливом?
    ТОВ продало добрива в кількості 5т покупцю з доставкою. Доставка здійснювалася автоцистерною. В ТТН в 6 графі "Кількість місць", яку інформацію потрібно вказати? А також графа 11 "Маса брутто" повинна співпадати з інформацією на 1 сторінці ТТН (відомості про транспортний засіб)?
    16.05.202526