• Посилання скопійовано

Військовий облік у підприємця

Чи зобов'язаний підприємець або інша самозайнята особа при прийнятті на роботу працівників перевіряти наявність військового квитка, а також вести військовий облік?

Законодавство не покладає на фізичну особу — підприємця або іншу самозайняту особу обов'язків із ведення військового обліку та не встановлює відповідальності таких осіб за прийняття громадян на роботу без військового квитка.

Так, перелік документів, які особа (працівник) зобов'язана подати при укладенні трудового договору, передбачений ст. 24 КЗпП і включає паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, — також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров'я та інші документи. Трудове законодавство не передбачає вимог щодо подання військового квитка при прийнятті на роботу.

Перевірка у громадян під час прийняття на роботу наявності військово-облікових документів (у військовозобов'язаних — військових квитків або тимчасових посвідчень (замість військових квитків), а у призовників — посвідчень про приписку до призовних дільниць) передбачено нормами п. 3.4 Інструкції з організації ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовників в органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях і навчальних закладах*. Однак цей обов'язок поширюється на підприємства, установи, організації.

Статті 1434 Закону про військовий обов'язок** встановлюють відповідні обов'язки також лише для підприємств, організацій, установ.

* Інструкція з організації ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовників в органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях і навчальних закладах, затверджена наказом Міноборони від 15.12.2010 р. №660.

** Закон України від 25.03.92 р. №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу».

Тож на підставі цих норм законодавства можна зробити висновок, що фізособи-підприємці або інші самозайняті особи такого обов'язку не мають.

Також наголосимо, що за прийняття на роботу військовозобов'язаних та призовників, які не перебувають на військовому обліку за місцем проживання, передбачено адміністративну відповідальність за ст. 211-3 КУпАП. Однак така відповідальність, знову ж таки, покладається лише на керівників або посадових осіб підприємств, установ, організацій. Аналогічно за правопорушення щодо військового обліку, передбачені ст. 211-2211-5 КУпАП, можуть нести відповідальність лише посадові особи. А стаття 210 КУпАП встановлює відповідальність за порушення правил військового обліку для військовозобов'язаних і призовників.

Відповідно, фізособа-підприємець або інша самозайнята особа не несе адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку або прийняття на роботу осіб, що не перебувають на військовому обліку.

Серед практиків є поширеною думка, що підприємець має здійснювати військовий облік, перевіряючи наявність відповідних документів, у разі використання типової форми П-2 «Особова картка працівника», затвердженої наказом Держкомстату та Міноборони від 25.12.2009 р. №495/656. Згадана картка містить наприкінці інформацію щодо військового обліку (військово-облікова спеціальність, звання тощо). Однак використання особової картки не є обов'язковим, оскільки вона є типовою формою, що не зареєстрована в Міністерстві юстиції (типові форми навіть не підлягають такій реєстрації).

Отже, на нашу думку, підприємець чи інша самозайнята особа може здійснювати розглянуті заходи за необхідності і на власний розсуд — відповідно до визначеної самостійно форми і в зручному порядку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Дозвіл на спеціальне водокористування: хто повинен подавати декларацію з рентної плати
    Дозвіл на спеціальне водокористування видано юридичній особі - головному підприємству. Первинним водокористувачем є філія - юридична особа. Хто повинен подавати декларацію з рентної плати?
    18.07.202430
  • Повідомлення в ТЦК щодо виключеного з військового обліку працівника
    Підприємство приймає на роботу працівницю, яка виключена з військового обліку на підставі пп. "г" п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону про військовий облік. Чи потрібно вести військовий облік щодо неї і подавати повідомлення до ТЦК?
    16.07.2024920
  • Коли вводити в експлуатацію новозбудоване приміщення?
    У 2013 році підприємство почало будівництво виробничого приміщення, накопичуючи витрати на субрахунку 151. 20.06.2024 р. отримано за зареєстровано в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва декларацію про готовність об’єкта до експлуатації (форма СС1). Ця декларація поки не зареєстрована в Реєстрі речових прав. Чи можна 20.06.2024 р. вводити в експлуатацію новозбудоване приміщення в бухобліку та починати амортизувати?
    04.07.202490
  • Як повернути постачальнику залізничний вагон з товаром, який не був прийнятий покупцем?
    ТОВ "А" – постачальник відправив ТОВ "Б" – покупцю 25.05.2024 р. товар залізничним транспортом безпосередньо з заводу виробника. Вагон прибув 04.06.2024 р. Після огляду виявлено, що товар невідповідної якості і він одразу був переадресований виробнику. Витрати з доставки оплачує постачальник. Розкредитування та переадресацію вагону проводить ТОВ "А". За результатами огляду складено акт невідповідності. Постачальник – ТОВ "А" наполягає скласти ВН на отримання від 25.05.2024 р. та 04.06.2024 р. на повернення. Чи правомірна вимога постачальника?
    24.06.2024261
  • Земельна ділянка не використовувалася протягом року, що з витратами на оренду?
    Підприємство не використовувало земельну ділянку в поточному році. Чи можна витрати на її оренду включити до складу витрат під урожай наступного року?
    11.04.202479