• Посилання скопійовано

За яких обставин можна зменшити статутний капітал

Підприємство збільшило статутний капітал з метою ведення операцій ЗЕД. Проте організувати такі операції не вдалося і засновник має намір зменшити статутний капітал. За яких обставин можна це зробити?

За приписами ч.3 та ч. 4 ст. 144 ЦКУ статутний капітал ТОВ зменшується :

• якщо учасники протягом першого року діяльності товариства не сплатили повністю суму своїх внесків; 

• якщо після закінчення другого чи кожного наступного фінансового року вартість чистих активів товариства з обмеженою відповідальністю виявиться меншою від статутного капіталу. 

Це фактори обов’язкового зменшення статутного капіталу, але відповідальності за невиконання цих дій чинним законодавством не передбачена. 

Є ключовий момент: зменшувати розмір статутного капіталу можна до розміру, не меншого мінімального розміру статутного капіталу, що діяв на момент створення товариства (Увага! Не збільшення статутного капіталу, а саме створення підприємства). 

Наприклад, на сьогодні мінімальний розмір статутного капіталу визначено тільки для акціонерних товариств – 1250 мінімальних зарплат на момент створення підприємства (ст. 24 Закону про госптовариства). Оскільки мінімального обмеження на статутний капітал для ТОВ чинним законодавством не передбачено (така умова не існує вже з 07.06.2011 р.), то для ТОВ, створених після 07.06.2011 р., за рішенням засновників статутний капітал може бути зменшений навіть до 0 грн. Але для цього слід виконати певні умови та процедури. 

Так, прийняття рішення про зменшення статутного капіталу ТОВ належить до виключної компетенції загальних зборів учасників товариства (частина друга статті 52 і стаття 59 Закону про госптовариства). Загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), які володіють сукупно понад 60% голосів. 

Також, за приписами ч. 3 ст. 16 Закону про госптовариства зменшення статутного (складеного) капіталу за наявності заперечень кредиторів товариства не допускається. І навіть за відсутності в них заперечень у цьому випадку кредитори мають право вимагати дострокового припинення або виконання відповідних зобов'язань товариства та відшкодування їм збитків. 

Тому перед зменшенням капіталу ТОВ потрібно повідомити у встановленому законом порядку усіх його кредиторів. А саме: рішення про зменшення статутного капіталу товариства надсилається поштовим відправленням всім кредиторам товариства не пізніше триденного строку з дня його прийняття. І саме це є однією з причин, через які рішення ТОВ про зменшення його статутного фонду набирає чинності не раніше як через 3 місяці після державної реєстрації та публікації оголошення про це у встановленому порядку (ст. 56 Закону про госптовариства). 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Земельна ділянка не використовувалася протягом року, що з витратами на оренду?
    Підприємство не використовувало земельну ділянку в поточному році. Чи можна витрати на її оренду включити до складу витрат під урожай наступного року?
    11.04.202448
  • Дисконтування позики, якщо ставка відсотка за нею не є ринковою
    ТОВ отримало довгострокову відсоткову позику від нерезидента, з ринковою ставкою відсотка. Позика надавалася частинами протягом 2018 — 2023 рр. Кожна наступна сума надходила згідно додаткової угоди якою збільшувалась сума позики та відтерміновувались терміни погашення. В червні 2023 р. підписали додаткову угоду про подовження термінів погашення, і зміну ставки на неринкову. Чи потрібно дисконтувати?
    10.04.2024328
  • Послуга надана в грудні, а акт складено 1 січня – чи можна так?
    Контрагент надає акт про надання послуг за грудень 2023 року датою 01.01.2024 року. Чи правильна така дата акту? В якому періоді включати вартість послуг у витрати?
    09.04.2024163
  • Безоплатні абоненти в басейн для реабілітації від БФ: яка ознака доходу?
    Благодійний фонд придбав річні абонементи в басейн та безоплатно надав їх для реабілітації учасникам бойових дій на підставі наданих підтверджуючих документів (паспорт, ІПН, військовий квіток, ВЛК/МСЕК або довідка про обставини поранення (контузії, каліцтва), посвідчення УБД та посвідчення з ЄДАРТ). Який пп. «а» чи «б» пп. 165.1.54, чи пп. 170.7.8 ПКУ надає таку пільгу? Яка ознака доходу для додатку 4ДФ?
    08.04.202422
  • Чи можна здавати нерухомість в оренду і як ФОП, і як фізособа?
    Чи може фізособа здавати в оренду власне нерухоме майно, якщо вона зареєстрована як ФОП на єдиному податку та має КВЕД 68.20? Які наслідки будуть, якщо нерухомість здається в оренду фізособою, та чи є обмеження площі такої нерухомості?
    22.03.2024105