• Посилання скопійовано

Ремонт ОЗ та МНМА, зміна строку корисного використання та ліквідаційної вартості

Підприємство має на балансі ОЗ, які повністю замортизовані, але ще використовуються в госпдіяльності. Деякі ОЗ та МНМА (комп’ютери) були модернізовані – додано об’єм пам’яті. Як оформити і провести в обліку перегляд строку корисного використання, переоцінку таких ОЗ? Як далі нараховувати амортизацію?

Запитання:

Підприємство (загальна система оподаткування, платник ПДВ) придбало в 2017 році основні засоби (комп’ютери, автомобілі) і МНМА (комп’ютери). Станом на сьогодні їхня залишкова вартість дорівнює нулю. Ліквідаційна вартість комп’ютерів – 0 грн, автомобілів 40000,00 грн. Комп’ютери і автомобілі використовуються в госпдіяльності і надалі. В серпні 2022 р.  придбали і встановили накопичувач (додатковий об`єм памяті) в комп’ютер, який обліковується, як основний засіб і в коп`ютер, який обліковується як МНМА. 

Враховуючи зміни, які Мінфін затвердив наказом від 18.10.2022 р. №337: 

  • Як відобразити в обліку перегляд строку корисного використання комп’ютерів, враховуючи ситуацію, описану вище?; 
  • Як провести і відобразити в обліку переоцінку ОЗ і МНМА із нульовою залишковою вартістю, які продовжують використовуватися в госпдіяльності?; 
  • Як нараховувати амортизацію і відобразити в обліку, якщо встановлений новий строк корисного використання та ліквідаційна вартість?

 

Відповідь:

Перш за все комісія на підприємстві повинна вирішити, чи збільшиться строк корисного використання комп’ютерів від того, що на них встановлено додатковий об’єм пам’яті. Це рішення приймається на розсуд підприємства з урахуванням того, як воно планує використовувати комп’ютери. На думку автора, додатковий об’єм пам’яті може лише пришвидшити роботу комп’ютера та не збільшує строк його корисного використання, адже решта вузлів залишаються старими. Але якщо підприємство вважає інакше, воно може продовжити строк використання комп’ютерів. Загалом, все зводиться до того, як розглядати збільшення пам’яті комп’ютерів: як поточний ремонт, який не збільшує строк корисного використання, чи як модернізацію об’єкта, яка збільшує економічні вигоди, в тому числі і строк корисного використання.

Якщо це буде визначено як поточний ремонт, то витрати на встановлення в комп’ютери додаткової пам’яті списуються до складу поточних витрат залежно від того, де використовуються ці комп’ютери: наприклад, Дт 92 Кт 207.

Якщо це буде визначено як капітальний ремонт і строк корисного використання комп’ютерів збільшиться, то вартість встановлення додаткової пам’яті збільшує первісну вартість комп’ютерів:

  • Дт 152, 153 Кт 207  - встановлення модулів;
  • Дт 104 Кт 152 – збільшення первісної вартості комп’ютерів, які є ОЗ;
  • Дт 112 Кт 153 – збільшення первісної вартості комп’ютерів, які є МНМА.

Далі на збільшену первісну вартість комп’ютерів нараховується амортизація за обраним методом, починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому збільшено строк корисного використання і первісну вартість.

Докладніше про ремонт та модернізацію ОЗ та МНМА – туттуттут (матеріали актуальні в частині бухобліку та документування).

Відповідно до п. 16 НП(С)БО 7, підприємство може переоцінювати об'єкт основних засобів, якщо  залишкова  вартість  цього об'єкта суттєво відрізняється від його  справедливої  вартості  на  дату  балансу.

Не підлягають  переоцінці  МНМА,  якщо  амортизація  їх  вартості здійснюється за методами,  викладеними в другому реченні п. 27 НП(С)БО 7 – а саме:

  • у першому місяці використання  об'єкта  в  розмірі  50% його вартості, яка амортизується,  та решта 50 відсотків вартості, яка амортизується, у  місяці  їх  вилучення  з активів (списання з балансу) внаслідок невідповідності  критеріям  визнання  активом, або
  • в першому місяці використання об'єкта 100% його вартості.

В новій редакції абз. 3 п. 24 розділу 5 Методрекомендацій №561 говориться про те, що строк корисного використання (експлуатації) та ліквідаційна вартість об’єкта основних засобів переглядаються на кінець звітного року у разі зміни очікуваних економічних вигод від його використання. Це означає, що якщо підприємство вважає, що економічні вигоди змінилися і ОЗ потребує переоцінки, воно може прийняти рішення про переоцінку. НП(С)БО 7 не встановлює такого обов’язку. Але якщо рішення про переоцінку прийняте, то переглядати строк корисного використання та ліквідаційну вартість слід на кінець року, а не на проміжні дати 31 березня, 30 червня, 30 вересня.

МНМА, які амортизуються за методами 50%/50% або 100%, не переоцінюються, адже вони не амортизуються протягом певного строку, а списуються на витрати одразу повністю або двома рівними частинами.

Про облік ОЗ, які повністю замортизовані та залишкова вартість яких дорівнює нулю, ми неодноразово писали туттут та тут.

Сам факт перегляду строку корисного використання ОЗ та зміни ліквідаційної вартості в обліку не відображається. Ці параметри вплинуть на суму амортизації ОЗ з місяця, наступного за місяцем, в якому вони змінилися. Бухгалтерські записи щодо нарахування амортизації не зміняться, зміниться тільки сума амортизації.

Як визначити ліквідаційну вартість ОЗ, ми писали тут, а тут – консультація податківців щодо ліквідаційної вартості. Якщо на даний момент підприємство вважає, що є підстави для перегляду ліквідаційної вартості, вона переглядається, і нова сума амортизації починає нараховуватись з наступного місяця. Наприклад, якщо є підстави вважати, що підприємство отримає від ліквідації автомобіля не 40000 грн, а іншу суму, то воно може переглянути ліквідаційну вартість такого автомобіля. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Дозвіл на спеціальне водокористування: хто повинен подавати декларацію з рентної плати
    Дозвіл на спеціальне водокористування видано юридичній особі - головному підприємству. Первинним водокористувачем є філія - юридична особа. Хто повинен подавати декларацію з рентної плати?
    18.07.202430
  • Повідомлення в ТЦК щодо виключеного з військового обліку працівника
    Підприємство приймає на роботу працівницю, яка виключена з військового обліку на підставі пп. "г" п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону про військовий облік. Чи потрібно вести військовий облік щодо неї і подавати повідомлення до ТЦК?
    16.07.2024920
  • Коли вводити в експлуатацію новозбудоване приміщення?
    У 2013 році підприємство почало будівництво виробничого приміщення, накопичуючи витрати на субрахунку 151. 20.06.2024 р. отримано за зареєстровано в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва декларацію про готовність об’єкта до експлуатації (форма СС1). Ця декларація поки не зареєстрована в Реєстрі речових прав. Чи можна 20.06.2024 р. вводити в експлуатацію новозбудоване приміщення в бухобліку та починати амортизувати?
    04.07.202490
  • Як повернути постачальнику залізничний вагон з товаром, який не був прийнятий покупцем?
    ТОВ "А" – постачальник відправив ТОВ "Б" – покупцю 25.05.2024 р. товар залізничним транспортом безпосередньо з заводу виробника. Вагон прибув 04.06.2024 р. Після огляду виявлено, що товар невідповідної якості і він одразу був переадресований виробнику. Витрати з доставки оплачує постачальник. Розкредитування та переадресацію вагону проводить ТОВ "А". За результатами огляду складено акт невідповідності. Постачальник – ТОВ "А" наполягає скласти ВН на отримання від 25.05.2024 р. та 04.06.2024 р. на повернення. Чи правомірна вимога постачальника?
    24.06.2024261
  • Земельна ділянка не використовувалася протягом року, що з витратами на оренду?
    Підприємство не використовувало земельну ділянку в поточному році. Чи можна витрати на її оренду включити до складу витрат під урожай наступного року?
    11.04.202479