• Посилання скопійовано

Чи припиняти амортизацію на час капітального ремонту ОЗ?

Вантажний вагон перебуває на капітальному ремонті, що продовжить строк служби вагону. Це не модернізація і не модифікація. Чи потрібно на період капітального ремонту виводити вагон з експлуатації та припиняти амортизацію, у наступних випадках: капітальний ремонт триває менше місяця; капітальний ремонт триває місяць; капітальний ремонт триває більше місяця?

У даній ситуації очевидним є те, що вагон не може використовуватись за призначенням у період його капітального ремонту, то ж він на практиці буде виведений з експлуатації на час ремонту.

Для того, щоб визначитися з амортизацією, потрібно дивитися на строк такого ремонту:

  • Якщо капремонт триватиме менше місяця або навіть цілий календарний місяць, то немає сенсу виводити вагон з експлуатації на такий короткий строк, адже не буде підстав припиняти нарахування амортизації з наступного місяця і в обліку нічого не зміниться;
  • Якщо капремонт триватиме більше місяця, то тут можливі варіанти.

НП(С)БО 7 чітко окреслює випадки, коли амортизація не нараховується (цей перелік є вичерпний!). Так, відповідно до п. 23 НП(С)БО 7 призупиняють нарахування амортизації на період:

  • реконструкції;
  • модернізації;
  • добудови;
  • дообладнання;
  • консервації.

При цьому призупинення відбувається з місяця, наступного після початку поліпшення, і відновлюється з місяця, наступного після завершення поліпшення. Зрозуміло, що якщо поліпшення відбувається в одному місяці, амортизація не призупиняється.

Як бачимо, ремонтів у ціьому переліку немає.

П(С)БО 7 не містить прямих застережень про те, що амортизація під час ремонтів (як поточних, так і капітальних) не нараховується. Проте підприємствам не забороняється за власним бажанням зупиняти нарахування амортизації на час капітального або некапітального ремонтів, якщо об’єкт ОЗ у цей час не використовується у госпдіяльності, адже перебіг строку корисного використання теж зупиняється.

Отже, підприємство на власний розсуд може вирішувати, чи зупинятиме воно нарахування амортизації на час капітального ремонту вагону в випадку, якщо такий ремонт триватиме більше місяця – адже НП(С)БО 7 цього не вимагає, але й не забороняє.

Проте є ризик для платників податку на прибуток, які коригують фінрезультат та ведуть податковий облік ОЗ, що податківці не погодяться з нарахуванням амортизації на об’єкти ОЗ, які не використовуються під час ремонтів протягом строку більше місяця. Вони вважають, що для цілей оподаткування амортизація основних засобів нараховується у разі їх експлуатації при здійсненні господарської діяльності платника податку.

Отже, на їхню думку, оскільки основні засоби, які знаходяться на капітальному ремонті чи на консервації, підпадають під визначення «невиробничі основні засоби» згідно з пп. 138.3.2 ПКУ, амортизація таких основних засобів у податковому обліку відповідно до пп. 138.3 ПКУ не нараховується.

Ми писали про це тут.

Тому таким платникам податку на прибуток варто взяти до уваги думку податківців при  вирішенні питання, чи нараховувати їм амортизацію в бухобліку, чи ні.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442