• Посилання скопійовано

Чи припиняти амортизацію на час капітального ремонту ОЗ?

Вантажний вагон перебуває на капітальному ремонті, що продовжить строк служби вагону. Це не модернізація і не модифікація. Чи потрібно на період капітального ремонту виводити вагон з експлуатації та припиняти амортизацію, у наступних випадках: капітальний ремонт триває менше місяця; капітальний ремонт триває місяць; капітальний ремонт триває більше місяця?

У даній ситуації очевидним є те, що вагон не може використовуватись за призначенням у період його капітального ремонту, то ж він на практиці буде виведений з експлуатації на час ремонту.

Для того, щоб визначитися з амортизацією, потрібно дивитися на строк такого ремонту:

  • Якщо капремонт триватиме менше місяця або навіть цілий календарний місяць, то немає сенсу виводити вагон з експлуатації на такий короткий строк, адже не буде підстав припиняти нарахування амортизації з наступного місяця і в обліку нічого не зміниться;
  • Якщо капремонт триватиме більше місяця, то тут можливі варіанти.

НП(С)БО 7 чітко окреслює випадки, коли амортизація не нараховується (цей перелік є вичерпний!). Так, відповідно до п. 23 НП(С)БО 7 призупиняють нарахування амортизації на період:

  • реконструкції;
  • модернізації;
  • добудови;
  • дообладнання;
  • консервації.

При цьому призупинення відбувається з місяця, наступного після початку поліпшення, і відновлюється з місяця, наступного після завершення поліпшення. Зрозуміло, що якщо поліпшення відбувається в одному місяці, амортизація не призупиняється.

Як бачимо, ремонтів у ціьому переліку немає.

П(С)БО 7 не містить прямих застережень про те, що амортизація під час ремонтів (як поточних, так і капітальних) не нараховується. Проте підприємствам не забороняється за власним бажанням зупиняти нарахування амортизації на час капітального або некапітального ремонтів, якщо об’єкт ОЗ у цей час не використовується у госпдіяльності, адже перебіг строку корисного використання теж зупиняється.

Отже, підприємство на власний розсуд може вирішувати, чи зупинятиме воно нарахування амортизації на час капітального ремонту вагону в випадку, якщо такий ремонт триватиме більше місяця – адже НП(С)БО 7 цього не вимагає, але й не забороняє.

Проте є ризик для платників податку на прибуток, які коригують фінрезультат та ведуть податковий облік ОЗ, що податківці не погодяться з нарахуванням амортизації на об’єкти ОЗ, які не використовуються під час ремонтів протягом строку більше місяця. Вони вважають, що для цілей оподаткування амортизація основних засобів нараховується у разі їх експлуатації при здійсненні господарської діяльності платника податку.

Отже, на їхню думку, оскільки основні засоби, які знаходяться на капітальному ремонті чи на консервації, підпадають під визначення «невиробничі основні засоби» згідно з пп. 138.3.2 ПКУ, амортизація таких основних засобів у податковому обліку відповідно до пп. 138.3 ПКУ не нараховується.

Ми писали про це тут.

Тому таким платникам податку на прибуток варто взяти до уваги думку податківців при  вирішенні питання, чи нараховувати їм амортизацію в бухобліку, чи ні.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202526
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025243
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.202536
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202532
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202529