У даній ситуації очевидним є те, що вагон не може використовуватись за призначенням у період його капітального ремонту, то ж він на практиці буде виведений з експлуатації на час ремонту.
Для того, щоб визначитися з амортизацією, потрібно дивитися на строк такого ремонту:
- Якщо капремонт триватиме менше місяця або навіть цілий календарний місяць, то немає сенсу виводити вагон з експлуатації на такий короткий строк, адже не буде підстав припиняти нарахування амортизації з наступного місяця і в обліку нічого не зміниться;
- Якщо капремонт триватиме більше місяця, то тут можливі варіанти.
НП(С)БО 7 чітко окреслює випадки, коли амортизація не нараховується (цей перелік є вичерпний!). Так, відповідно до п. 23 НП(С)БО 7 призупиняють нарахування амортизації на період:
- реконструкції;
- модернізації;
- добудови;
- дообладнання;
- консервації.
При цьому призупинення відбувається з місяця, наступного після початку поліпшення, і відновлюється з місяця, наступного після завершення поліпшення. Зрозуміло, що якщо поліпшення відбувається в одному місяці, амортизація не призупиняється.
Як бачимо, ремонтів у ціьому переліку немає.
П(С)БО 7 не містить прямих застережень про те, що амортизація під час ремонтів (як поточних, так і капітальних) не нараховується. Проте підприємствам не забороняється за власним бажанням зупиняти нарахування амортизації на час капітального або некапітального ремонтів, якщо об’єкт ОЗ у цей час не використовується у госпдіяльності, адже перебіг строку корисного використання теж зупиняється.
Отже, підприємство на власний розсуд може вирішувати, чи зупинятиме воно нарахування амортизації на час капітального ремонту вагону в випадку, якщо такий ремонт триватиме більше місяця – адже НП(С)БО 7 цього не вимагає, але й не забороняє.
Проте є ризик для платників податку на прибуток, які коригують фінрезультат та ведуть податковий облік ОЗ, що податківці не погодяться з нарахуванням амортизації на об’єкти ОЗ, які не використовуються під час ремонтів протягом строку більше місяця. Вони вважають, що для цілей оподаткування амортизація основних засобів нараховується у разі їх експлуатації при здійсненні господарської діяльності платника податку.
Отже, на їхню думку, оскільки основні засоби, які знаходяться на капітальному ремонті чи на консервації, підпадають під визначення «невиробничі основні засоби» згідно з пп. 138.3.2 ПКУ, амортизація таких основних засобів у податковому обліку відповідно до пп. 138.3 ПКУ не нараховується.
Ми писали про це тут.
Тому таким платникам податку на прибуток варто взяти до уваги думку податківців при вирішенні питання, чи нараховувати їм амортизацію в бухобліку, чи ні.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити