• Посилання скопійовано

Чи припиняти амортизацію на час капітального ремонту ОЗ?

Вантажний вагон перебуває на капітальному ремонті, що продовжить строк служби вагону. Це не модернізація і не модифікація. Чи потрібно на період капітального ремонту виводити вагон з експлуатації та припиняти амортизацію, у наступних випадках: капітальний ремонт триває менше місяця; капітальний ремонт триває місяць; капітальний ремонт триває більше місяця?

У даній ситуації очевидним є те, що вагон не може використовуватись за призначенням у період його капітального ремонту, то ж він на практиці буде виведений з експлуатації на час ремонту.

Для того, щоб визначитися з амортизацією, потрібно дивитися на строк такого ремонту:

  • Якщо капремонт триватиме менше місяця або навіть цілий календарний місяць, то немає сенсу виводити вагон з експлуатації на такий короткий строк, адже не буде підстав припиняти нарахування амортизації з наступного місяця і в обліку нічого не зміниться;
  • Якщо капремонт триватиме більше місяця, то тут можливі варіанти.

НП(С)БО 7 чітко окреслює випадки, коли амортизація не нараховується (цей перелік є вичерпний!). Так, відповідно до п. 23 НП(С)БО 7 призупиняють нарахування амортизації на період:

  • реконструкції;
  • модернізації;
  • добудови;
  • дообладнання;
  • консервації.

При цьому призупинення відбувається з місяця, наступного після початку поліпшення, і відновлюється з місяця, наступного після завершення поліпшення. Зрозуміло, що якщо поліпшення відбувається в одному місяці, амортизація не призупиняється.

Як бачимо, ремонтів у ціьому переліку немає.

П(С)БО 7 не містить прямих застережень про те, що амортизація під час ремонтів (як поточних, так і капітальних) не нараховується. Проте підприємствам не забороняється за власним бажанням зупиняти нарахування амортизації на час капітального або некапітального ремонтів, якщо об’єкт ОЗ у цей час не використовується у госпдіяльності, адже перебіг строку корисного використання теж зупиняється.

Отже, підприємство на власний розсуд може вирішувати, чи зупинятиме воно нарахування амортизації на час капітального ремонту вагону в випадку, якщо такий ремонт триватиме більше місяця – адже НП(С)БО 7 цього не вимагає, але й не забороняє.

Проте є ризик для платників податку на прибуток, які коригують фінрезультат та ведуть податковий облік ОЗ, що податківці не погодяться з нарахуванням амортизації на об’єкти ОЗ, які не використовуються під час ремонтів протягом строку більше місяця. Вони вважають, що для цілей оподаткування амортизація основних засобів нараховується у разі їх експлуатації при здійсненні господарської діяльності платника податку.

Отже, на їхню думку, оскільки основні засоби, які знаходяться на капітальному ремонті чи на консервації, підпадають під визначення «невиробничі основні засоби» згідно з пп. 138.3.2 ПКУ, амортизація таких основних засобів у податковому обліку відповідно до пп. 138.3 ПКУ не нараховується.

Ми писали про це тут.

Тому таким платникам податку на прибуток варто взяти до уваги думку податківців при  вирішенні питання, чи нараховувати їм амортизацію в бухобліку, чи ні.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.20246
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024171
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.2024212
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202426
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202450