Відповідно до п. 2 ст. 554 ЦКУ поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що й боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Водночас, до поручителя, який виконав зобов'язання, забезпечене порукою, переходять усі права кредитора у цьому зобов'язанні, в тому числі й ті, що забезпечували його виконання (п. 2 ст. 556 ЦКУ).
При цьому, варто зазначити, що отримувачем банківських послуг, зокрема, у вигляді нарахованих відсотків є безпосередньо боржник – особа, яка отримала кредит. Поручитель в даному випадку лише виконує зобов’язання із сплати і отримує права кредитора – тобто має право вимагати від боржника відшкодування сплачених процентів.
Порука є способом забезпечення зобов’язань боржника перед кредитором і має похідну правову природу від правовідносин, які виникають з кредитного договору.
Поручитель за змістом договору поруки не є споживачем послуг банку з кредитування, а навпаки є особою, яка своєю відповідальністю забезпечує відповідальність боржника в договорі кредиту, тобто споживача.
Зокрема, таку позицію висловлював ВС у судовому рішенні по справі №6-1718цс17 від 15.10.2017 р.
Відповідно права на витрати у поручителя за сплаченими відсотками не виникає.
Зважаючи на зазначене вище, при сплаті відсотків у поручителя одночасно виникає два бухгалтерські записи:
- Дт 685 Кт 311 – відображено перерахування відсотків кредитору;
- Дт 377 Кт 685 – відображено виникнення заборгованості у боржника перед поручителем.
Детальніше бухоблік за договором поруки ми розглядали тут. Також варто додати, що право на витрати у поручителя виникне лише у разі списання заборгованості боржника перед ним. Облік списання дебіторської заборгованості ми розглядали тут.
А ось щодо відсотків за таким кредитом, які вже будуть нараховуватися після переведення боргу на поручителя, ситуація інакша. Оскільки божником тепер виступає поручитель, відповідно відсотки за кредитом нараховуються саме до нього. Тому поручитель має право на віднесення такої суми нарахованих відсотків до витрат. Операція з нарахування відсотків за кредитом відображається бухгалтерським записом Дт 951 «Відсотки за кредит» Кт 684 «Розрахунки за нарахованими відсотками». Але ще раз звертаємо увагу, що це стосується лише тих відсотків, які будуть нараховані саме поручителю після того, як сума боргу буде переведена на нього (в зв’язку з припиненням заборгованості первинного боржника).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити