• Посилання скопійовано

Продаж основного засобу юрособою: відображення в бухобліку

Як в бухобліку юрособи відображається операція продажу трактора фізособі? Які податкові наслідки цієї операції та відображення в обліку?

Перш за все зазначимо, що процедуру реєстрації та зняття з обліку тракторів визначає Порядок відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затверджений постановою Кабміну від 08.07.2009 р. №694. 

Реєстрація та зняття з обліку трактора проводяться державними інспекціями сільського господарства в областях, місті Києві, районах (далі - інспекції).

З обліку трактор знімається у зв'язку з його відчуженням протягом семи днів на підставі заяви власника або уповноваженої ним особи. До заяви додаються документи, визначені п. 17 Порядку №694.

При знятті з обліку трактора у зв'язку з відчуженням номерний знак власник здає до інспекції. У свідоцтві про реєстрацію робиться запис «Знято з обліку для реалізації».

Новий власник зобов'язаний зареєструвати в інспекції трактор протягом 10 діб (п. 3 Порядку №694) від дня його придбання. До заяви про реєстрацію трактора додаються документи, перелік яких наведено в п. 4 Порядку №694.

Слід звернути увагу на те, що відповідно до п. 6 Порядку №694 трактор реєструється за його власником як за юридичною або фізичною особою. При цьому за фізичною особою-підприємцем трактор реєструються як за фізичною особою.

Щодо відображення в обліку та з метою оподаткування операції продажу трактора зазначимо таке.

Щодо ПДВ, то база оподаткування операцій з постачання товарів визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п. 188.1 ПКУ). При цьому база оподаткування не може бути нижче балансової (залишкової) вартості необоротних активів за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни.

Відповідно до п. 44.2 ПКУ для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухобліку та фінзвітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

У п. 40 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджених наказом Мінфіну від 30.09.2003 р. №561, зазначено, що об'єкт основних засобів перестає визнаватися активом (списується з балансу) у разі його вибуття, зокрема, внаслідок його продажу.

Компенсація, що підлягає отриманню після продажу (вибуття) об'єкта основних засобів, визнається за його справедливою вартістю. Різницю між номінальною сумою компенсації та грошовим еквівалентом ціни визнають як фінансовий дохід. 

У бухобліку продаж трактора відображається так (суми умовні):

Зміст господарської операції

Бухоблік

Сума, грн

Дебет

Кредит

Відображено продаж трактора

377

712

120000

Нараховано податкові зобовязання з ПДВ

712

641

20000

Відображено переведення трактора до групи необоротних активів, утримуваних для продажу, в сумі залишкової вартості

286

105

70000

Списано нарахований знос

131

105

30000

Списано вартість трактора

943

286

70000

Відображено фінансовий результат

712

791

791

943

100000

700000

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518