• Посилання скопійовано

Списання дебіторської заборгованості: підстави та документальне оформлення

У підпримства на кінець 2017 р. є дебіторська заборгованість з постачальником (ТОВ "Яндекс. Україна"). Постачальник потрапив під санкції Указом Президента №133/2017 від 15.05.2017 р. (п. 276 Положення №2). Чи має право підприємство списати безнадійну дебіторську заборгованість у 2018 році? Як це оформити?

Згідно із п. 4 П(С)БО 10, безнадійна дебіторська  заборгованість  - поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позивної давності. Визначитись із тим, чи є дебіторська заборгованість, про яку йдеться у  запитанні, безнадійною, має право лише кредитор. 

Якщо строк давності за нею не пройшов, боржник існує і визнає заборгованість, однак не погашає її, і кредитор не має бажання чи ресурсів боротися за її погашення боржником, рішення про те, що така заборгованість підлягає списанню, має прийняти керівник підприємства-кредитора.

Звісно, про це слід повідомити боржника (зокрема, шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення). 

Така дебіторська заборгованість підлягає списанню з балансу у порядку, зазначеному в п. 11 П(С)БО 10

А саме, виключення  безнадійної  дебіторської  заборгованості  з активів  здійснюється  з  одночасним  зменшенням  величини резерву сумнівних  боргів.  Докладно про його формування та бухоблік ми писали тут>>  

Обрати метод розрахунку такого резерву варто у положенні про облікову політику підприємства (затвердженому відповідним наказом). 

Типової форми документу для розрахунку цього резерву та обліку його використання (або коригування) наразі не встановлено. Отже, проведення за цими операціями можна оформити бухгалтерською довідкою, а розрахунок (наприклад, у вигляді таблиці) буде додатком до неї. 

У разі недостатності суми нарахованого резерву сумнівних боргів,  безнадійна дебіторська  заборгованість  за продукцію,  товарами,  роботами,  послугами списується з активів на інші операційні витрати. Така операція також оформляється бухгалтерською довідкою.

Сума відшкодування раніше списаної безнадійної дебіторської  заборгованості включається до   складу   інших операційних  доходів.  Тут документи мають підтверджувати отримане відшкодування (наприклад, це може бути виписка банку про отримані кошти). 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202415
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202426
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202427
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442