• Посилання скопійовано

Списання дебіторської заборгованості: підстави та документальне оформлення

У підпримства на кінець 2017 р. є дебіторська заборгованість з постачальником (ТОВ "Яндекс. Україна"). Постачальник потрапив під санкції Указом Президента №133/2017 від 15.05.2017 р. (п. 276 Положення №2). Чи має право підприємство списати безнадійну дебіторську заборгованість у 2018 році? Як це оформити?

Згідно із п. 4 П(С)БО 10, безнадійна дебіторська  заборгованість  - поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позивної давності. Визначитись із тим, чи є дебіторська заборгованість, про яку йдеться у  запитанні, безнадійною, має право лише кредитор. 

Якщо строк давності за нею не пройшов, боржник існує і визнає заборгованість, однак не погашає її, і кредитор не має бажання чи ресурсів боротися за її погашення боржником, рішення про те, що така заборгованість підлягає списанню, має прийняти керівник підприємства-кредитора.

Звісно, про це слід повідомити боржника (зокрема, шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення). 

Така дебіторська заборгованість підлягає списанню з балансу у порядку, зазначеному в п. 11 П(С)БО 10

А саме, виключення  безнадійної  дебіторської  заборгованості  з активів  здійснюється  з  одночасним  зменшенням  величини резерву сумнівних  боргів.  Докладно про його формування та бухоблік ми писали тут>>  

Обрати метод розрахунку такого резерву варто у положенні про облікову політику підприємства (затвердженому відповідним наказом). 

Типової форми документу для розрахунку цього резерву та обліку його використання (або коригування) наразі не встановлено. Отже, проведення за цими операціями можна оформити бухгалтерською довідкою, а розрахунок (наприклад, у вигляді таблиці) буде додатком до неї. 

У разі недостатності суми нарахованого резерву сумнівних боргів,  безнадійна дебіторська  заборгованість  за продукцію,  товарами,  роботами,  послугами списується з активів на інші операційні витрати. Така операція також оформляється бухгалтерською довідкою.

Сума відшкодування раніше списаної безнадійної дебіторської  заборгованості включається до   складу   інших операційних  доходів.  Тут документи мають підтверджувати отримане відшкодування (наприклад, це може бути виписка банку про отримані кошти). 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    Сьогодні 16:254
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202532
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025247
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025957