• Посилання скопійовано

Відображення в бухобліку отриманих, але не використаних податкових накладних

Податкова накладна за минулі періоди не була включено до податкового кредиту у декларації з ПДВ. Однак сума такого податкового кредиту була відображена в бухобліку. Як можливо виправити помилку в бухобліку та звітності?

Правила бухгалтерського обліку сум ПДВ встановлені Інструкцією №141. Але, на жаль, ця Інструкція не містить вказівок щодо відображення сум ПДВ за отриманою, але не використаною податковою накладною.  

Згідно із нею, сума ПДВ за операціями з придбання товарів/послуг, необоротних активів має відображатися проведенням Дт 641 Кт 63 (68, 53). І лише у випадку, коли першою подією є передоплата, проведень буде два: Дт 644 Кт 63 (68,53)  під час передоплати і Дт 641 Кт 644 на дату отримання товарів/послуг, необоротних активів. 

Отже, згідно із Інструкцією №141, ви діяли вірно. Але при цьому викривлялася сума ПДВ, яку ви мали сплатити до бюджету – дані бухобліку відрізнялися від даних, зазначених у декларації з ПДВ. На нашу думку, це помилка, яку слід виправити, відповідно до правил, встановлених П(С)БО 6.  

Перш за все треба вирішити, чи будете ви користуватися правом на податковий кредит за цією податковою накладною, і чи маєте ви на це право. Згідно з нормами п. 198.6 ПКУ, скористатися правом на податковий кредит покупець може протягом 1095 днів з дати складання податкової накладної, якщо податкова накладна не була відображена в податковому періоді її виписки, у наступних звітних періодах. 

Є у нього право і обрати період, у якому він таким податковим кредитом скористається. Це може бути не лише поточний звітний період, а і минулий – для цього до декларації з ПДВ подається уточнюючий розрахунок (згідно з ст. 50 ПКУ) з урахуванням строку давності (за ст. 102 ПКУ).  

Якщо строк давності ще не минув і рішення про відмову від права на податковий кредит не було прийнято, на нашу думку, відобразити суму такого ПДВ варто за аналогією до неотриманих податкових накладних.  

Для обліку податкового кредиту з ПДВ зазвичай використовуються субрахунки другого порядку 6441 «Податковий кредит» і 6442 «Податковий кредит непідтверджений» субрахунку 644 «Податковий кредит». На субрахунок 6442 потрапляють суми вхідного ПДВ, які не підтверджені податковими накладними. На субрахунок 6441 потрапляють суми вхідного ПДВ за передплатами, за якими ще не було операції постачання. 

На нашу думку, покупець може створити ще один субрахунок, наприклад, 6443 «Податковий кредит невикористаний», на якому відображати суми вхідного ПДВ, за яким він ще не скористався правом на податковий кредит (хоча податкову накладну отримав). 

Саме на цей субрахунок слід зазначену суму ПДВ перевести на підставі бухгалтерської довідки. Оскільки при цьому фінрезультат підприємства не зміниться, проведення буде пряме: Дт 6443 Кт 641. 

Дата проведення залежить від дати здійснення помилки. Якщо помилка була зроблена у минулому році, проведення слід зробити на 1 число року, у якому вона була виявлена. У результаті у фінзвітності за 2017 рік в балансі сума грошового зобов’язання з ПДВ станом на початок звітного року буде відображатися вже в правильному розмірі. Якщо помилка була зроблена у 2017 році, проведення слід зробити датою здійснення помилки (і, якщо підприємство складає фінзвітність щоквартально, її доведеться перездати).   

Далі, якщо ж буде прийнято остаточне рішення податковим кредитом за такою податковою накладною не користуватися, або мине строк давності, протягом якого це ще можна було зробити, цю суму ПДВ треба буде списати на витрати за дебетом субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності». Оформлюється таке списання бухгалтерською довідкою. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»