• Посилання скопійовано

Чи має право підприємець на третій групі ЄП надавати в оренду власний транспорт юрособі на загальній системі?

Чи має право підприємець на третій групі ЄП (КВЕД транспортні перевезення) надавати в оренду власний транспорт юрособі на загальній системі? Який бухоблік у орендаря? Чи є юрособа податковим агентом у разі нарахування орендної плати та які податкові наслідки для підприємця?

За п. 292.1 ПКУ доходом платника єдиного податку — фізособи є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ. 

При цьому до доходу не включаються отримані такою фізособою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізособі та використовується в її господарській діяльності. 

Як бачимо заборон надавати рухоме майно, зокрема автомобілі в оренду не має. Проте платнику ЄП, слід врахувати наступні моменти:

1) такий вид діяльності, як надання в оренду автомобіля (це може бути код за КВЕД-2010 77.11 "Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів" або 77.12 "Надання в оренду вантажних автомобілів") повинен бути зазначений у реєстрі платника ЄП;

2) згідно з пп. 7 пп. 298.2.3 ПКУ платник ЄП зобов'язані перейти на загальну систему, у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників ЄП, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом (в даному випадку – кварталом), у якому здійснювалися такі види діяльності;

3) у заяві під час обрання спрощеної системи або внесення змін, зазначаються обов’язкові реквізити, в т.ч. обрані види діяльності за КВЕД ДК 009:2010;

4) для платників ЄП третьої групи встановлюється ставка податку у розмірі 3% або 5%.

  • Ставка 15% застосовується до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників ЄП, віднесеного до першої або другої групи, а для платників ЄП третьої групи ця норма п. 293.4 ПКУ не діє, тобто в них будет ставка 3% або 5% незалежно від того, чи внесений вид діяльності до реєстру платників ЄП. Проте потрібно пам’ятати про необхідність переходу на загальну систему згідно з пп. 7 пп. 298.2.3 ПКУ;

5) за роз’ясненнями податківців (рубрика "ЗІР" підкатегорія 107.01), у разі якщо фізособа - підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку - фізичних осіб ( а це означає, що з таких доходів сплачується  ПДФО 18% та військовий збір 1,5%).

Отже, можна зробити висновок, що безпосередньо сам підприємець зацікавлений, щоб такий вид діяльності, як надання в оренду транпортних засобів, був зазначений ним у реєстрі платників ЄП.

Що стосується орендаря-юрособи, то він виконує функції податкового агента тільки у випадку оренди автомобіля в орендодавця зі статусом — фізособа. У цьому випадку під час нарахування орендної плати, орендар утримує за рахунок нарахованого доходу ПДФО — 18% та військовий збір — 1,5 %. Податки слід сплатити відповідно до ст. 168 ПКУ:

  • одночасно у день виплати доходу, якщо він виплачується безготівково;
  • якщо дохід виплачується готівкою з каси податкового агента - протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем виплати;
  • якщо дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) - у строки, встановлені ПКУ для місячного податкового періоду – до 30 числа місяця, наступного за тим, в якому нараховано дохід.

Якщо юрособа має підтвердження, що орендодавець діє як підприємець, то виконувати функції податкового агента у такої юрособи не має. У цьому випадку орендар тільки сплачує орендну плату підприємцю, який самостійно оподатковує свій підприємницький дохід.

Орендований автомобіль орендар обліковує на позабалансовому рахунку 01 "Орендовані необоротні активи" — за вартістю (балансовою (залишковою) або первісною вартістю орендодавця), що зазначається в договорі оренди. 

Орендний платіж у юрособи відноситься до витрат за напрямком використання автомобіля. Датою відображення є акт (інший первинний документ), який підтверджує нарахування орендного платежу за звітний місяць. 

Якщо орендний платіж, сплачується не помісячно (як це може бути передбачено договором), а авансом на рік чи квартал, тоді сплачені платежі не відразу потрапляють до витрат, а частинами включаються до витрат відповідних місячних періодів (місяців оренди за договором). Спочатку сплачена сума у підприємства відобразиться як аванс або за дебетом рахунку 39 "Витрати майбутніх періодів" із майбутнім віднесенням цієї суми частинами на витрати відповідних періодів. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи дисконтувати заборгованість, яка щорічно подовжується?
    Підприємство – резидент України отримало від нерезидента в 2019 році позику на один рік, яку потім щорічно подовжували, і яку планується повернути в 2024 році. Чи вважається заборгованість за такою позикою довгостроковою і чи слід її дисконтувати?
    Сьогодні 14:457
  • Оренда паркомісць для працівників: облік та податки
    Юрособа орендує паркомісця у юрособи для працівників біля орендованого офісу. Як це провести в обліку? Чи є право на податковий кредит? Чи потрібно утримувати із працівників податки ПДФО, ВЗ та нараховувати ЄСВ?
    Сьогодні 12:048
  • Облік гарантійного ремонту експортованого обладнання
    Юрособа, платник податку на прибуток і ПДВ, мікропідприємство, виробник, експортувало обладнання. Згідно з контрактом на обладнання діє гарантія 12 місяців з дня відвантаження. Покупець виявив брак і повернув обладнання для гарантійного ремонту. Юрособа безоплатно зробила ремонт, замінила браковані деталі. Які особливості обліку та оподаткування?
    Сьогодні 10:1210
  • ТОВ отримує від фізособи маркетингові послуги з оплатою реклами у Facebook: як оформити та обліковувати?
    ТОВ, середнє підприємство, платник ПДВ та податку на прибуток, хоче замовити рекламу у Facebook. Сплачувати за рекламу буде фізоосба, яка надає ТОВ маркетингові послуги за ЦПД (ФОП у ФО немає), зі своєї гривневої картки. Чи може сплачувати за рекламу підприємства така фізособа своєю гривневою карткою в межах ЦПД? Якими документами, окрім акту наданих послуг за ЦПД, ТОВ може підтвердити ці витрати?
    03.05.202428
  • Наказ про придбання ОЗ та введення його в експлуатацію
    Як скласти наказ про придбання ОЗ та введення його в експлуатацію?
    03.05.202448