Методологічні засади формування в бухобліку інформації про інвестиційну нерухомість та її розкриття у фінансовій звітності визначає П(С)БО 32.
Інвестиційна нерухомість, це зокрема - власні або орендовані на умовах фінансової оренди будівлі, споруди, які розташовуються на землі, утримувані з метою отримання орендних платежів та/або збільшення власного капіталу, а не для виробництва та постачання товарів, надання послуг, адміністративної мети або продажу в процесі звичайної діяльності.
У цьому разі на баланс нерухомість зараховують на субрахунок 100 "Iнвестиційна нерухомість".
Придбана інвестиційна нерухомість зараховується на баланс підприємства за первісною вартістю. Перелік витрат, які відносяться до складової первісної вартості визначено п. 10 П(С)БО 32.
Якщо інвестиційна нерухомість обліковується за первісною вартістю, такий об'єкт підлягає амортизації за нормами (методами), визначеними у п. 26 П(С)БО 7, згідно з п. 36 П(С)БО 32. Амортизаційні відрахування відображають на субрахунку 135 "Знос інвестиційної нерухомості".
Відповідно до п. 16 П(С)БО 32 підприємство на дату балансу відображає у фінзвітності інвестиційну нерухомість за справедливою вартістю, якщо її можна достовірно визначити, або за первісною вартістю, зменшеною на суму нарахованої амортизації з урахуванням втрат від зменшення корисності та вигод від її відновлення.
Також потрібно пам'ятати про уточнення у п. 18 П(С)БО 32: якщо інвестиційна нерухомість обліковується за первісною вартістю, зменшеною на суму нарахованої амортизації з урахуванням втрат від зменшення корисності та вигід від її відновлення, вона переоцінці не підлягає.
Iнвестиційна нерухомість вводиться в експлуатацію за первинними документами, форми яких затверджено Наказом Мінстату від 29.12.1995 р.№352, зокрема за формою №ОЗ-1 "Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів".
Первісна вартість інвестиційної нерухомості збільшується на суму витрат, пов'язаних з її поліпшенням (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), що призводить до збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від використання інвестиційної нерухомості. А витрати, що здійснюються для підтримання інвестиційної нерухомості в робочому стані відображаються у складі витрат звітного періоду.
Вартість інвестиційної нерухомості в балансі відображається окремою статтею.
Суми нарахованої амортизації щодо об'єктів інвестиційної нерухомості приймають участь у формуванні фінансового результату до оподаткування. Тому, в податковому обліку, відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, ті платники, які визначають об’єкт оподаткування на різниці, повинні врахувати ст. 138 ПКУ (різниць за операціями з інвестиційною нерухомістю, яка оцінюється за справедливою вартістю не має, як це було до 2017 року, пп.141.2.1 ПКУ змінено).
Враховуючи, що нерухомість планується придбавати за кордоном, слід врахувати норми П(С)БО 21, зокрема п. 5, 6.
Сума авансу (попередньої оплати) в іноземній валюті, надана іншим особам у рахунок платежів для придбання немонетарних активів - основних засобів, при включенні до вартості цих активів перераховується у валюту звітності із застосуванням валютного курсу на початок дня дати сплати авансу.
Операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на початок дня, дати здійснення операції - дати визнання активів.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити