• Посилання скопійовано

Документальне оформлення безоплатної передачі дизельного палива

Підприємство безкоштовно передає залишки дизельного палива іншому підприємству. Як документально оформити таку операцію та як її відобразити в бухобліку? До яких податкових наслідків призводить така безкоштовна передача?

ПДВ

Відповідно до п. 185.1 ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України. Постачанням товарів, у відповідності до пп. 14.1.191 ПКУ, є будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

При цьому база оподаткування визначається згідно з договірною вартістю такого постачання, але не нижче ціни придбання такого товару, що постачається (п. 188.1 ПКУ). Так як при безоплатному постачанні договірна ціна становить нуль, відповідно постачальник повинен нарахувати податкові зобов’язання виходячи з вартості придбання таких товарів. Такий постачальник складає дві податкові накладні:

  • одну на фактичну вартість постачання товарів, в якій у графі 10 зазначається «0», а всі інші графи заповнюються в загальному порядку;
  • другу на вартість придбання таких товарів з типом причини 15. Така податкова накладна не видається отримувачу товарів. Правила складання такої накладної визначені у п. 15 Порядку №1307. У рядках такої податкової накладної, відведених для зазначення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані. У номенклатурі такої податкової накладної зазначається «перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 ПКУ, над фактичною ціною постачання». У графі 7 такої податкової накладної зазначається ціна постачання одиниці товарів без урахування ПДВ, розрахована виходячи з перевищення ціни придбання над фактичною ціною, а у графі 10 відповідно сума перевищення обсягу постачання без урахування ПДВ. Графи 3.1, 3.2, 3.3, 4, 5, 11 при цьому не заповнюються.

При цьому необхідності нарахування податкових зобов’язань згідно з п. 198.5 ПКУ не виникає. Податківці у сервісі ЗІР, категорії 101.06 наводять наступне твердження: «При нарахуванні платником податку податкових зобов’язань з ПДВ виходячи із бази оподаткування таким податком, визначеної п. 188.1 ст. 188 ПКУ (як у разі включення безоплатно переданих/наданих товарів/послуг до складу вартості оподатковуваних операцій з постачання (реалізації) самостійно виготовлених товарів/послуг, так і у разі визнання безоплатно переданих/наданих товарів/послуг окремою операцією з постачання товарів/послуг), додаткового нарахування податкових зобов’язань з ПДВ відповідно до п. 198.5 ст. 198 ПКУ не здійснюється».

 

Акцизний податок

Відповідно до пп. 212.1.15 ПКУ платником акцизного податку є особа, яка реалізує пальне. А згідно з пп. 14.1.202 ПКУ безоплатне надання товарів прирівнюється до продажу (реалізації) таких товарів. Відповідно підприємство, що здійснює безоплатну передачу палива є платником акцизного податку з відповідною необхідністю реєстрації платником такого податку та подання декларації з акцизного податку.

Але, як зазначено у пп. 213.1.12 ПКУ об’єктом оподаткування акцизним податком є реалізація будь-яких обсягів пального понад обсяги, що отримані від інших платників акцизного податку, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Отже, якщо підприємство передає пальне у обсягу, що не перевищує обсяги що були отримані від інших платників акцизного податку, то таке підприємство не має об’єкту оподаткування акцизним податком. Однак це не знімає необхідності реєстрації платником акцизного податку.

 

Бухоблік

В бухобліку безоплатна передача товарів відображається бухгалтерським проведенням списання собівартості таких товарів на інші витрати операційної діяльності (Дт 949 Кт 203). Підставою для відображення такої операції буде первинний документ, наприклад, акт приймання-передачі таких товарів.

Податкові зобов’язання з ПДВ нараховуються проведенням Дт 949 Кт 641/ПДВ. 

 

Прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ. В обов’язковому порядку різниці повинні розраховувати підприємства річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухобліку за останній річний звітний (податковий) період перевищує 20 млн грн.

Наразі, різниці, що збільшують фінансовий результат до оподаткування виникають лише при безоплатній передачі товарів неприбутковим організаціям у розмірі, що перевищує 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року (пп. 140.5.9 ПКУ) та у повній вартості таких товарів, що передається особам, що не є платниками податку (крім фізичних осіб), та платникам податку, які оподатковуються за ставкою 0% (п. 140.5.10 ПКУ). Якщо підприємство – отримувач дизпалива не підпадає під ці критерії, то в даному випадку збільшувати фінрезультат до оподаткування не потрібно.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.20245
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024161
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202456
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202425
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202449