• Посилання скопійовано

Відображення гарантійного повернення коштів в бухобліку покупця

Підприємство (платник ПДВ та податку на прибуток) у 2015 році придбало основний засіб (жорсткий диск вартістю 4000 грн з ПДВ). Нараховано амортизацію. Внаслідок виходу основного засобу з ладу, на підставі гарантії його вартість повертається постачальником в повному обсязі. Який бухгалтерський та податковий облік даної операції у покупця?

Бухоблік

Відповідно до ст. 678 ЦКУ в разі передачі покупцеві товару неналежної якості він має право вимагати від продавця або пропорційного зменшення ціни, або безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк, або відшкодування витрат на усунення недоліків товару. В разі істотного порушення вимог щодо якості товару (виявлення недоліків, які неможливо усунути або усунення яких пов'язано з непропорційними витратами чи затратами часу, недоліків, які виявлено неодноразово чи з'явилися знову після їх усунення) покупець має право за своїм вибором або відмовитися від договору і вимагати повернення сплаченої за товар суми, або вимагати заміни товару.

Фактично гарантійне повернення товару в обліку розглядається як повернення такого товару постачальнику. Згідно з п. 6 П(С)БО 7 об'єкт основних засобів визнається активом, якщо існує імовірність того, що підприємство/установа отримає в майбутньому економічні вигоди від його використання та вартість його може бути достовірно визначена. У тому ж випадку, якщо основний засіб зламано і він не підлягає ремонту – відповідно він не підпадає під визначення активу. Тому підприємство повинно списати нараховану раніше амортизацію проведенням Дт 131 Кт 104 на суму 2900,00 грн. А залишкова вартість списується проведенням Дт 631 Кт 104 на суму 4000,00 грн – 2900,00 грн = 1100,00 грн (як повернення постачальнику). Оскільки фактично, продавець повертає всю суму коштів за такий основний засіб, відповідно на суму раніше нарахованої амортизації підприємство покупець повинно нараховувати дохід записом Дт 631 Кт 719 так як постачальник повертає всю вартість такого ОЗ і фактичних витрат на амортизацію не має. Відповідно при поверненні коштів підприємство здійснює запис Дт 311 Кт 631.

 

ПДВ

Згідно з п. 192.1 ПКУ якщо після постачання товарів здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, у випадках повернення товарів особі, яка їх надала, підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Оскільки така операція розглядається саме як повернення такого товару, то відповідно продавець складає розрахунок коригування, а покупець реєструє його в ЄРПН у строки, встановлені п. 201.10 ПКУ та датою повернення коригує свій податковий кредит з ПДВ – за умови вчасної реєстрації.

 

Прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Отже, якщо такий жорсткий диск обліковувався і в податковому і в бухгалтерському обліку як основний засіб з однаковим строком корисного використання та з однаковим методом нарахування амортизації – то різниць з суми списання нарахованої амортизації та його повернення постачальнику не виникає – адже сума нарахованої амортизації буде однаковою в бухгалтерському та податковому обліку (див. ст. 138 ПКУ)

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809