• Посилання скопійовано

Телекомунікаційні послуги підприємства: нюанси податкового та бухгалтерського обліку

Підприємство займається інтернет-зв'язком, абонплатою за користуванням телефоном і послугами зв'язку міжміських розмов. На ці послуги окремо складалися акт надання послуг і податкова накладна, але складався один договір з додатками, де прописувалися послуги окремо. Є намір об'єднати всі послуги в єдину послугу. Як це вплине на бухоблік?

Телекомунікаційна послуга, відповідно до Закону про телекомунікації, це продукт  діяльності оператора  та/або  провайдера  телекомунікацій, спрямований   на задоволення потреб споживачів у сфері телекомунікацій. 

Оператор та/або провайдер телекомунікацій здійснює постачання послуг відповідно до договору, за яким оператор та/або провайдер зобов’язується на замовлення споживача надавати послуги, а споживач - їх оплачувати (якщо інше не передбачено договором). Оператори та/або провайдери самостійно визначають перелік послуг, що надаються споживачам.

У договорі зазначаються вартість та порядок надання послуг, зокрема: перелік послуг, що пропонуються постачальником. 

За умовами запитання постачальник надає наступні послуги: абонентна плата  (фіксований платіж), послуга з доступу до Інтернету та міжміський телефонний зв’язок. На практиці під час надання та отримання послуг може застосовуватись єдиний обліково-звітний час. 

Факт здійснення госпоперації повинен підтверджувати первинний документ. Первинний документ - документ,  який  містить  відомості  про господарську  операцію. Згідно зі ст. 9 Закону про бухоблік та п. 2.4 Положення №88 первинні документи повинні мати обов'язкові реквізити, зокрема зміст та обсяг господарської операції. Тому в акті наданих послуг або рахунку (на практиці у рахунку зазначається, що цей документ сформований білінговою системою оператора, є первинним документом оператора, який підтверджує надання оператором  телекомунікаційних послуг абоненту у відповідному розрахунковому періоді) зазначається деталізована інформація. Отже, цей документ з розшифровкою наданих послуг та з переліком обов’язкових реквізитів є первинним.

Що стосується дати визначення ПЗ з ПДВ та складання податкових накладних, потрібно звернути увагу на наступне. 

1) об'єктом оподаткування є постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ. Місце постачання телекомунікаційних послуг визначається за п. 186.3 ПКУ, а саме за місцем реєстрації, як суб'єкта господарювання або у разі відсутності такого місця - місцем постійного чи переважного проживання отримувача послуг;

2) відповідно до п. 187.1 ПКУ, дата виникнення ПЗ з ПДВ визначається за правилом першої події. Однак, якщо протягом звітного періоду послуги надаються безперервно або ритмічно, у їх постачальника є право скласти зведену податкову накладну, за правилами, встановленими ст. 201 ПКУ;

3) у ПН зазначається в окремих рядках перелік обов'язкових реквізитів. Графа 2 ПН — номенклатура товарів/послуг продавця є інформацією, що слугує для ідентифікації операції постачання. Податківці наголошують (наприклад див. ІПК від 11.07.2017 р. №1095/ІПК/10/04-36-12-01-16), що ця графа заповнюється на підставі первинних документів: договорів, рахунків, актів тощо;

4) у разі постачання послуги заповнюється графа 3.3, в якій зазначається код послуги згідно з ДКПП. Помилки у цьому реквізиті не дають змоги ідентифікувати операцію, тому для покупця є загроза для відображення податкового кредиту. Код послуги згідно з ДКПП може зазначатись не повністю, але не менше ніж чотири перші цифри відповідного коду. Згідно з Державним класифікатором продукції та послуг ДК 016:2010 для телекомунікаційних послуг код може бути наступним:

  • 61.10 Послуги проводового електрозв'язку в т.ч. Послуги зв'язку Інтернетом;
  • 61.20 Послуги безпроводового зв'язку;
  • 61.30 Послуги супутникового зв'язку;
  • 61.90 Послуги телекомунікаційні, інші.

5) у графі 4 може вказуватись  одиниця виміру послуг "грн", умовне позначення відповідної назви одиниці вимірювання/обліку, а у графі 5 - код відповідної одиниці вимірювання/обліку, зазначений у КСПОВО — 2454. Однак, в будь-якому випадку, така одиниця виміру має співпадати із одиницею виміру послуг, зазначеною у договорі із клієнтом та в акті (рахунку) про надані послуги. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202525
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025238
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.202534
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202531
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202529