• Посилання скопійовано

Повернення коштів клієнту від турагента: як оформити?

Турист оплатив турпакет через відділення банку, але тур відмінили, після чого турист забронював інші авіаквитки. Чи можна зробити повернення коштів туристу за мінусом вартості квитків? Як це оформити та провести в бухобліку?

Відповідно до ст. 651 ЦКУ  зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. В даному випадку відбулося розірвання договору за згодою сторін. Згідно зі ст. 653 ЦКУ у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються, отже, турагент повинен повернути клієнту грошові кошти, отримані від нього раніше за договором надання туристичних послуг.

Ст. 654 ЦКУ визначено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. Тобто до договору слід скласти додаткову угоду, в якій прописати порядок розірвання договору та повернення коштів. Також в цій угоді вказуються реквізити банківського рахунка клієнта, на який слід повернути кошти. 

Є ще момент, на який слід звернути увагу клієнту. У випадку, коли клієнт зареєстрований як суб'єкт господарювання – ФОП та має відкриті рахунки для ведення підприємницької діяльності, він не може давати їх реквізити турагенту для повернення коштів. Ці рахунки використовуються лише для підприємницької діяльності ФОП та можуть бути перевірені податківцями. Номери «підприємницьких» рахунків починаються з цифр 2600 (поточні рахунки) або 2605 (карткові рахунки). На них повертати кошти не можна! Повернення коштів слід здійснювати на рахунок клієнта – фізособи, номер якого починається з цифр 2620 (поточний рахунок) або 2625 (картковий рахунок).

Повинні бути в наявності документи, що підтверджують цю ситуацію – сам договір про надання туристичних послуг, згідно з яким було отримано оплату, додаткова угода про його розірвання, бажано мати і підтверджуючі документи від туроператора про відміну цієї поїздки.

На нашу думку, додаткова угода про розірвання договору, у якій вказано реквізити клієнта для отримання коштів, цілком замінює собою заяву від клієнта про повернення коштів. Звісно, додатково можна оформити і цю заяву. За таких умов виникнення питань з боку контролюючих органів малоймовірне.

Повертати кошти можна в будь-якій сумі – або всю суму одразу, або частинами. Під час повернення коштів у призначенні платежу важливо написати, що це повернення коштів у зв'язку з розірванням договору, вказати його номер та дату.

У бухобліку турагента ці операції обліковуються таким чином (суми умовні):

1) Отримання коштів від клієнта – 200000 грн:

  • Дт 311 "Поточні рахунки в національній валюті";
  • Кт 681 "Розрахунки за авансами одержаними";

2) Повернення коштів за мінусом вартості авіабілетів – 175000 грн:

  • Дт 681 "Розрахунки за авансами одержаними";
  • Кт 311 "Поточні рахунки в національній валюті".

Різниця в сумі 25000 грн, що залишається на субрахунку 681, потім зараховується в рахунок наступних туристичних послуг у звичайному порядку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Дозвіл Держпраці на експлуатацію котла: як облікувати?
    Підприємство отримало дозвіл від Держпраці на використання котла (обладнання, що працює під тиском) терміном на 5 років. На якому рахунку бухобліку його відобразити та до якої групи основних засобів (ОЗ) він належить у податковому обліку податку на прибуток?
    16.05.202524
  • Безоплатне отримання тимчасово ввезеного інструменту: митний та бухгалтерський облік
    Підприємство тимчасово ввезло інструменти від нерезидента зі сплатою часткових митних платежів. Наразі постачальник готовий передати ці інструменти безоплатно. Чи може підприємство залишити інструменти, оформивши безоплатне постачання, та як відобразити ці операції в бухобліку?
    16.05.202516
  • МЗК при продажу офісного центру: облік та оподаткування
    Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку продаж офісних приміщень разом з місцями загального користування (МЗК)? Чи потрібно окремо виділяти МЗК? Як розподіляти їх собівартість, оформлювати ПН? Які бухгалтерські проведення слід зробити? Чи можлива передача частини МЗК одному з покупців та як це оформити, щоб уникнути визнання операції безоплатною передачею?
    16.05.202535
  • Товарні запаси у СГ – "єдинників", які надають стоматологічні послуги: як облікувати?
    СГ – платники єдиного податку, які здійснюють діяльність виключно з надання стоматологічних послуг, не зобов’язані вести облік товарних запасів, зокрема, лікарських засобів та/або виробів медичного призначення, які використовуються для лікування пацієнтів у межах надання зазначених послугпос
    15.05.2025128
  • Витрати на реєстрацію ТМ за кордоном: визнання та період відображення в обліку
    Як правильно віднести на витрати вартість розробки та реєстрації торгової марки (ТМ) в Англії, якщо оплата була 30.04.2024 р., а підтвердження реєстрації отримано у квітні 2025 року із зазначенням дати початку дії ТМ – лютий 2024 року (на 10 років)?
    15.05.202517