• Посилання скопійовано

Допомога на лікування члену сім’ї працівника підприємства: як оформити в бухобліку?

Юрособа - платник єдиного податку хоче надати допомогу на лікування члену сім"ї працівника. Як правильно документально оформити цю операцію (медзаклад повинен бути державним чи приватним) та відобразити в бухгалтерському та податковому обліку?

Згідно з пп.165.1.19 ПКУ з 01.01.2017 р. не оподатковуються ПДФО кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку або члена сім’ї фізособи першого ступеня споріднення, дитини, яка перебуває під опікою або піклуванням платника податку, за рахунок роботодавця, за умови документального підтвердження витрат, пов’язаних із наданням зазначеної допомоги (у разі надання коштів).

Зверніть увагу: за пп. 14.1.263 ПКУ членами сім’ї фізособи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV ПКУ вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізособи, у тому числі усиновлені. 

Ані обмежень у сумі такої допомоги, ані обмежень щодо виду медичного закладу ПКУ на сьогодні не встановлює. Але якщо допомога надаватиметься грошима (готівково чи безготівково) безпосередньо члену сім’ї працівника, а не шляхом перерахування коштів медичному закладу згідно із договором між таким закладом та роботодавцем, для того, щоб така допомога не оподатковувалася, потрібне документальне підтвердження цільового використання цих грошей. Тому, для уникнення запитань з боку податківців, як правило, така допомога надається вже після оплати фізособою лікування, у якості компенсації понесених витрат. 

Щоб отримати допомогу на лікування, фізособа, що понесла витрати, має подати роботодавцю (не своєму, а тому, в якого працює член  її сім’ї, і який згодився ці витрати відшкодувати) відповідну заяву (в довільній формі). До неї вона додає документи, що підтверджують понесені витрати на лікування. Надання допомоги оформляють наказом (розпорядженням).

Підтвердити фактично понесені витрати на лікування фізособа може договорами на медичне обслуговування, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) та їх покупця (фізособи), платіжними і розрахунковими документами тощо, що вказують на проведення плати за лікування.

В бухобліку нарахування та надання такої допомоги безпосередньо працівнику відображатиметься наступними проведеннями: 

  • Дт 977 Кт 685 на суму нарахованої допомоги
  • Дт 685 Кт 301,311 на суму виплаченої допомоги.

Якщо допомога перераховуватиметься медичному закладу, то проведення будуть наступні:

  • Дт 377 Кт 311 на суму виплаченої допомоги
  • Дт 977 Кт 685 на суму нарахованої допомоги
  • Дт 685 Кт 377 залік заборгованостей.

Зверніть увагу: якщо допомога надаватиметься грошима фізособі, яка не надасть відповідних підтвердних документів, то її сума буде оподатковуватися як ПДФО (18%), так і військовим збором (1,5%). І виплачуватиметься така допомога фізособі вже після утримання цих платежів та їх перерахування до відповідних бюджетів. 

В податковому обліку юорособи як платника ЄП зазначені витрати не відображатимуться. 

У податковому розрахунку за формою №1ДФ неоподатковувані суми допомоги на лікування та медичне обслуговування відображаються  з ознакою доходу «143», а оподатковані – як додаткове благо із ознакою доходу «126». 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    Сьогодні 13:1412
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202529
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025219
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025654
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202541