• Посилання скопійовано

Визначаємо вартісні ознаки предметів, що входять до складу МНМА, у наказі про облікову політику

Як у наказі про облікову політику визначаються вартісні ознаки предметів, що входять до складу МНМА?

Оскільки вартісні ознаки предметів, що входять до складу МНМА, встановлюються підприємством самостійно, то саме в наказі про облікову політику потрібно їх затвердити. Це підтверджує й п. 2.6 Методрекомендацій №635.

Нагадаємо, що наразі П(С)БО 7 не встановлює розміру вартісного показника для визнання МНМА. Але для платників податку на прибуток, які повинні застосовувати податкові різниці, можна врахувати вартісний показник для визнання ОЗ у розмірі 6000 грн, встановлений пп. 14.1.138 ПКУ. Та застосовувати саме 6000 грн не обов'язково — для ведення бухобліку підприємство має самостійно встановити цей критерій.

Отже, для податкового обліку НМА такий критерій завжди дорівнюватиме встановленому ПКУ (6000 грн), а для бухгалтерського обліку він може бути більшим (наприклад, 10000 грн) або меншим (наприклад, 5000 грн). У такому випадку один і той самий актив може вважатися в податковому обліку МНМА, а в бухгалтерському обліку — основним засобом, і навпаки. Втім, враховуючи норми пп. 138.1 — 138.2 ПКУ, не радимо створювати такі ситуації.

Приклад. У бухобліку вартісний критерій встановлено на рівні 5000 грн, у податковому обліку — 6000 грн. Що відбуватиметься в цьому випадку в податковому обліку з необоротним матеріальним активом вартістю 5200 грн (якщо підприємство має коригувати фінрезультат на різниці, встановлені ПКУ)?

У бухобліку такий об'єкт визнаватиметься ОЗ і амортизуватиметься (отже, поступово визнаватимуться витрати на його придбання/створення). У податковому ж обліку такий актив визнаватиметься МНМА. На суму бухгалтерської амортизації ОЗ фінрезультат до оподаткування збільшуватиметься (отже, витрати, визнані в бухобліку, в податковому обліку не визнаватимуться). Але нарахування амортизації МНМА в податковому обліку не проводиться. Що для підприємства, безумовно, невигідно.

Хіба що підприємство наполягатиме на тому, що збільшувати фінрезультат треба тільки на суму бухгалтерської амортизації тих активів, які визнані ОЗ саме в податковому обліку. Це правильно, адже термін «основні засоби» в ПКУ має власне визначення, і саме воно має застосовуватися для ведення податкового обліку. Але суперечки із податківцями при документальній перевірці з цього приводу неминучі, тож, чи мати їх чи ні, підприємство самостійно вирішує саме на стадії складання наказу про облікову політику.

Слід також врахувати, що за п. 2.6 Методрекомендацій №635 зміна вартісних ознак предметів, що входять до складу МНМА, розглядається як зміна облікових оцінок. Тому при зміні вартісних ознак зміни в бухобліку щодо основних засобів та МНМА, зарахованих на баланс в попередніх періодах, не проводяться.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144