• Посилання скопійовано

Безнадійна заборгованість перед нерезидентом: якою датою прописати суму неповерненого кредиту в дохід?

Термін погашення кредиту з нерезидентом закінчується 30.06.2017 р. За неофіційними даними кредитор ліквідований, проте офіційного документа про ліквідацію немає. Потрібно подати документи в банк і отримати офіційне підтвердження з реєстру про ліквідацію. Якою датою прописати суму неповерненого кредиту в дохід?

Згідно з п. 5 П(С)БО 11 зобов'язання визнається, якщо його оцінка може бути достовірно визначена та існує ймовірність зменшення економічних вигід у майбутньому внаслідок його погашення. Якщо на дату балансу раніше визнане зобов'язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду. 

Але слід зазначити, що у питанні не йдеться про факт спливу строку позовної давності. 

Хоча додатково нагадаємо, за загальним правилом до ст. 257 ЦКУ загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Проте у взаємовідносинах з нерезидентами позовна давність може визначатися за спеціальними нормами. 

Відповідно до ст. 605 ЦКУ зобов'язання припиняється внаслідок звільнення (прощення боргу) кредитором боржника від його обов'язків, якщо це не порушує прав третіх осіб щодо майна кредитора. А також згідно з ст. 609 ЦКУ зобов'язання припиняється ліквідацією юрособи (боржника або кредитора). 

Враховуючи зазначені вище норми, робимо висновок, що перед тим, як визнавати дохід, а точніше визначитись з періодом, в якому боржник відображає його, позичальник повиннен володіти інформацією про ліквідацію кредитора, відповідно мати підтвердні документи. І саме коли зобов'язання отримає статус “безнадійної кредиторської заборгованості” слід говорити про визнання доходу у позичальника. За умовами запитання це буде дата, коли будуть отримані офіційні дані про ліквідацію кредитора. 

Списання заборгованості в обліку позичальника слід оформити бухдовідкою, наприклад: 

“У зв'язку з тим, що кредиторська заборгованість у сумі ... за кредитним договором ... є такою, що (причина списання) cписуємо її з балансу з одночасним визнанням доходу від такого списання”. 

У бухобліку ця операція відображається за Кт субрахунку 717 "Дохід від списання кредиторської заборгованості" та за дебетом рахунку обліку заборгованості.  Ті платники податку на прибуток, які визначають фінрезультат з коригуванням різниць, фінрезультат від такої операції не коригують, адже розділом ІІІ ПКУ коригування за таких обставин не передбачено.

Потрібно врахувати, що заборгованність у валюті – це монетарна стаття балансу (адже заборгованість погашається коштами) відповідно до П(С)БО 21. Списання заборгованості -  це господарська операція, тому на дату її проведення визначаються курсові різниці. Сума списаної заборгованості визначається за валютним курсом НБУ на дату списання

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Витрати на утилізацію небезпечних відходів від ліквідації ОЗ: як облікувати?
    Чи визнаються витрати на утилізацію небезпечних відходів, отриманих від ліквідації ОЗ, "витратами", пов'язаними з вибуттям ОЗ, чи вони мають визнаватися як "запаси" від ліквідації ОЗ, але фактично активами не визнаються, оскільки їх використання у подальшому виробничому процесі не передбачається? На якому рахунку доцільно обліковувати витрати на утилізацію таких відходів, на рахунку "Інші витрати" (97) чи на рахунку "Інші витрати операційної діяльності" (94), зважаючи на списання ОЗ та виникнення витрат по ліквідації відходів у різних звітних періодах?
    23.05.2025116
  • Грант на виробництво комп'ютерної гри: як відобразити в обліку?
    ТОВ - резидент Дія Сіті, платник ПНВК, отримало грант від міжнародної компанії на виробництво комп'ютерної гри. Як відобразити в обліку? Чи потрібно оподатковувати?
    23.05.202531
  • Придбання у нерезидента і подальший продаж резиденту програмного забезпечення: облік та ПДВ
    Підприємство, резидент України, сплачує постачальнику нерезиденту 1000 євро за програмне забезпечення (для обладнання), яке буде передане засобами онлайн по електронній пошті. Це програмне забезпечення для обладнання воно придбаває для покупця - резидента України і передаємо йому код доступу. Як правильно оприбуткувати це ПЗ: як послугу чи товар? Чи повинно підприємство нараховувати ПДВ при придбанні ПЗ?
    23.05.202593
  • Облік електроенергії від СЕС: основи та розподіл витрат
    ТОВ встановило сонячну дахову ЕС. Чи потрібно і як саме обліковувати кількість виробленої та спожитої електроенергії, згенерованої цією СЕС?
    22.05.2025143
  • Чи можлива дооцінка ОЗ з нульовою залишковою вартістю?
    Як провести дооцінку пожежної машини з нульовою залишковою вартістю (первісна вартість та знос – 45272,29 грн), якщо її справедлива вартість станом на 31.12.2024 р. становить 476442,00 грн? Як визначити ліквідаційну вартість (0 грн або 1000 грн) та розрахувати амортизацію після переоцінки?
    22.05.202565