• Посилання скопійовано

Безнадійна заборгованість перед нерезидентом: якою датою прописати суму неповерненого кредиту в дохід?

Термін погашення кредиту з нерезидентом закінчується 30.06.2017 р. За неофіційними даними кредитор ліквідований, проте офіційного документа про ліквідацію немає. Потрібно подати документи в банк і отримати офіційне підтвердження з реєстру про ліквідацію. Якою датою прописати суму неповерненого кредиту в дохід?

Згідно з п. 5 П(С)БО 11 зобов'язання визнається, якщо його оцінка може бути достовірно визначена та існує ймовірність зменшення економічних вигід у майбутньому внаслідок його погашення. Якщо на дату балансу раніше визнане зобов'язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду. 

Але слід зазначити, що у питанні не йдеться про факт спливу строку позовної давності. 

Хоча додатково нагадаємо, за загальним правилом до ст. 257 ЦКУ загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Проте у взаємовідносинах з нерезидентами позовна давність може визначатися за спеціальними нормами. 

Відповідно до ст. 605 ЦКУ зобов'язання припиняється внаслідок звільнення (прощення боргу) кредитором боржника від його обов'язків, якщо це не порушує прав третіх осіб щодо майна кредитора. А також згідно з ст. 609 ЦКУ зобов'язання припиняється ліквідацією юрособи (боржника або кредитора). 

Враховуючи зазначені вище норми, робимо висновок, що перед тим, як визнавати дохід, а точніше визначитись з періодом, в якому боржник відображає його, позичальник повиннен володіти інформацією про ліквідацію кредитора, відповідно мати підтвердні документи. І саме коли зобов'язання отримає статус “безнадійної кредиторської заборгованості” слід говорити про визнання доходу у позичальника. За умовами запитання це буде дата, коли будуть отримані офіційні дані про ліквідацію кредитора. 

Списання заборгованості в обліку позичальника слід оформити бухдовідкою, наприклад: 

“У зв'язку з тим, що кредиторська заборгованість у сумі ... за кредитним договором ... є такою, що (причина списання) cписуємо її з балансу з одночасним визнанням доходу від такого списання”. 

У бухобліку ця операція відображається за Кт субрахунку 717 "Дохід від списання кредиторської заборгованості" та за дебетом рахунку обліку заборгованості.  Ті платники податку на прибуток, які визначають фінрезультат з коригуванням різниць, фінрезультат від такої операції не коригують, адже розділом ІІІ ПКУ коригування за таких обставин не передбачено.

Потрібно врахувати, що заборгованність у валюті – це монетарна стаття балансу (адже заборгованість погашається коштами) відповідно до П(С)БО 21. Списання заборгованості -  це господарська операція, тому на дату її проведення визначаються курсові різниці. Сума списаної заборгованості визначається за валютним курсом НБУ на дату списання

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1121
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:04189
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0131
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202528
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528