• Посилання скопійовано

Облік відходів виробництва та супутньої продукції

Компанія займається виробництвом соняшникової олії та макухи (супутня продукція, яка реалізується фермерам). Залишається фуз, який є відходом виробництва. За якою вартістю слід оприбутковувати супутню продукцію на баланс, яка продається, та відходи, які викидаються, але знаходиться на балансі компанії?

ЗапитанняКомпанія займається виробництвом соняшникової олії (основний вид продукції) та макухи (супутня продукція, яка реалізується фермерським господарствам). Крім того залишається фуз, який вважається відходом виробництва. Керівництвом прийнято рішення після кожного виробництва олії в бухобліку відображатися усі продукти виробництва та відходи. За якою вартістю слід оприбутковувати супутню продукцію на баланс (її первісна вартість), яка продається (макуха), та відходи (фуз), які викидаються, але знаходиться на балансі компанії?

Відповідь

Перш за все слід звернутися до П(С)БО 16 «Витрати». Собівартість реалізованої продукції формується згідно з п. 11 П(С)БО 16.

Собівартість реалізованої продукції – олії – складається з:

  • виробничої собівартості олії, яка була реалізована протягом звітного періоду;
  • нерозподілених постійних загальновиробничих витрат;
  • наднормативних виробничих витрат.

До виробничої собівартості олії включаються:

  • прямі матеріальні витрати – вартість насіння та супутніх матеріалів;
  • прямі витрати на оплату праці працівників, безпосередньо зайнятих виробництвом олії;
  • інші прямі витрати – паливо, якщо воно використовується при гарячому віджимі, електроенергія, витрати на утримання основних засобів, оренда, нарахований ЄСВ тощо;
  • змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати (Дт 23 Кт 91).

Перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) установлюються підприємством самостійно.

Виробнича собівартість олії зменшується на:

  • справедливу вартість супутньої продукції, яка реалізується (на вартість макухи);
  • вартість супутньої продукції в оцінці можливого її використання, що використовується на самому підприємстві. Але, зверніть увагу, за умовами запитання, фуз не підпадає під це визначення, оскільки він не використовується на підприємстві! Тож, як його обліковувати і чи потрібно це взагалі робити?

Фуз не підпадає під визначення активу (п. 3 НП(С)БО 1) для підприємства, що його виробляє, оскільки фуз ним не використовується, не передбачається його продавати, тобто він не приносить економічні вигоди підприємству зараз та немає планів отримувати такі вигоди у майбутньому.

Отже, фуз є відходами підприємства, визначення яких наведене у ст. 1 Закону №187.

Відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

І оприбутковувати фуз на баланс не слід. Але оскільки підприємство є власником таких відходів (відповідно до визначення цього терміну, встановленого ст. 1 Законом №187), то саме воно несе відповідальність за подальшу долю таких відходів. Як правило, саме власники джерел утворення відходів укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення та утилізацію відходів, здійснюють оплату таких послуг.

Що ж до бухгалтерського обліку результатів виробництва, то суть питання зводиться до того, щоб визначити собівартість олії та справедливу вартість макухи.

Основні статті собівартості олії ми вже навели вище. Підприємство може самостійно деталізувати ці статті, враховуючи свої потреби в аналітичній інформації про собівартість.

Що стосується загальновиробничих витрат, то їх склад визначається п. 15 П(С)БО 16. Так само підприємство може вести більш детальний облік загальновиробничих витрат за цими статтями. Підприємство самостійно визначає, які із загальновиробничих витрат є змінними, а які постійними саме в його унікальних умовах виробництва. Змінні загальновиробничі витрати повністю включаються до собівартості олії, а постійні розподіляються за базами розподілу, які підприємство знову ж таки визначає самостійно (п. 16 П(С)БО 16).

Справедлива вартість макухи визначається за цінами, за якими вона продається фермерським господарствам. Згідно з визначенням справедливої вартості у п. 4 П(С)БО 19: «справедлива вартість - сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов'язання за звичайних умов на певну дату». Якщо ціни коливаються, можна визначити середню ціну за певний період – за поточний або за попередній місяць. Вартість макухи за цінами такого продажу без врахування ПДВ зменшує собівартість олії.

Всі статті витрат, бази розподілу загальновиробничих витрат та методику визначення справедливої вартості супутньої продукції потрібно зафіксувати в обліковій політиці підприємства або затвердити окремим наказом по підприємству. Детальніше про облік собівартості та розподіл загальновиробничих витрат читайте тут і тут.

Приклад обліку собівартості олії та макухи  (суми умовні)

Зміст господарської операції

Дебет

Кредит

Сума, грн

Прямі матеріальні витрати

23

20

120000

Витрати на опату праці

23

66

15000

Інші прямі витрати

23

13, 63, 65

84000

Загальновиробничі витрати

23

91

75000

Оприбутковано макуху за справедливою вартістю (умовна сума 18000,00 грн)

26

23

18000

Оприбутковано олію, собівартість визначено як сума виробничих витрат за Дт 23, зменшена на вартість макухи: 120000 + 15000 + 84000 + 75000 – 18000 = 276000 грн

26

23

276000

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1121
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:04199
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0131
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202531
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528