• Посилання скопійовано

Зміна первісної вартості товарів після їх продажу

Підприємство отримало товари від постачальника і використала їх у господарській діяльності. Після цього ціна на ці товари була збільшена. Розрахунки з постачальником провели за новою ціною. Як списати ці додаткові витрати?

Керуючись п. 9 П(С)БО 9 «Запаси» до первісної вартості товарів включаються суми, сплачені їх постачальникові згідно з угодою (за виключенням ПДВ), тобто з фактичної суми остаточного розрахунку.

В даному випадку ми маємо ситуацію не з дооцінкою запасів, а саме з коригуванням їх вартості. Також слід зазначити, що такі коригування обов’язково повинні бути документально підтверджені відповідними документами (акт узгодження ціни, коригувальна накладна).

Враховуючи норми П(С)БО 9, якби ці дооцінені товари залишалися у покупця, їх первісну вартість потрібно було б відкоригувати (якщо такі товари обліковувалися за первісною, а не справедливою вартістю).  Але оскільки ці товари вже були списані, підприємству доведеться визнати датою коригування вартості інші витрати. До такого висновку автор доходить, аналізуючи норми п. 5 та 7 П(С)БО 16: оскільки у періоді зміни вартості товару не визнається дохід у зв’язку з його продажем, то повинні визнаватися витрати такого періоду. 

Отже, на підставі бухгалтерської довідки покупець робить проведення Дт 949 Кт 631.  А також, якщо продавець та покупець є платниками ПДВ (на підставі розрахунку коригування відповідно до ст. 192 ПКУ) проводиться коригування ПДВ проведенням Дт 641/ПДВ Кт 631. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.20246
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024171
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.2024187
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202426
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202450