• Посилання скопійовано

Облік втрати товару, переданому на відповідальне зберігання

Поклажодавець передав товар на відповідальне зберігання зберігачу. Під час зберігання частина товару була втрачена, відповідно, не була повернута поклажодавцю. Відповідальність зберігача перед поклажодавцем застрахована. Яким чином поклажодавцю слід відобразити в обліку цю ситуацію?

У поклажодавця, як правило,  товар, який передано на відповідальне зберігання, обліковується на окремому субрахунку 281 «Товари на складі» (наприклад, 281/1 «Товари на відповідальному зберіганні»).

Витрати на послуги зберігання товару, придбаного для подальшого продажу, відображаються на рахунку 93 «Витрати на збут» проведенням Дт 93 Кт 631.

Договір зберігання, як правило, не передбачає переходу права власності на товар від поклажодавця до зберігача. Однак ЦКУ передбачає можливість переходу права власності на річ, визначену родовими ознаками, лише якщо це прямо передбачено у договорі зберігання (ст. 958 ЦКУ). Більш докладно про договори  зберігання ми писали тут.

Якщо договір зберігання такий перехід права власності не передбачає, операції з передачі товарів на зберігання не є продажем таких товарів або їх постачанням. Таким чином, зазначена операція не відображається в податковому обліку поклажодавця. Те саме стосується і операції з повернення таких товарів від зберігача.

При наданні послуг відповідального зберігання, як правило, страхується відповідальність зберігача перед поклажодавцем на випадок форс-мажорних обставин - вибухів, пожеж, крадіжок зі зломом, падіння пілотованих об'єктів, стихійних лих і т.д. За рахунок такої страховки можна покрити витрати на відшкодування вартості товару поклажодавцю.

Бухгалтерський облік операцій, коли зберігач не зберіг отримані товари, у  поклажодавця встановлено п. 5.11 Методрекомендацій. У разі якщо передані на відповідальне зберігання запаси витрачені зберігачем запасів, власник таких запасів їх первісну вартість списує з рахунків обліку запасів з включенням до інших операційних витрат за дебетом субрахунка 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей» і внесенням даних до позабалансового субрахунка 072 «Невідшкодовані нестачі і втрати від псування цінностей». На підставі документів про задоволення позову або інших документів досудового врегулювання, що свідчать про досягнення згоди щодо відшкодування втрат, власник запасів визнає дебіторську заборгованість та інші операційні доходи за кредитом субрахунка 716 «Відшкодування раніше списаних активів» з одночасним виключенням даних з позабалансового субрахунка 072 «Невідшкодовані нестачі і втрати від псування цінностей».

Якщо в момент придбання товарів поклажодавець відобразив податковий кредит із ПДВ, то при виявленні недостачі він повинен нарахувати податкові зобов'язання на купівельну вартість товару – через неможливість використовувати товари, яких не вистачає, у господарській діяльності (п. 198.5 ПКУ). При цьому, відповідно до п. 11 Інструкції №141, сума податкового зобов’язання, нарахованого відповідно до п. 198.5 ПКУ, відображається за дебетом субрахунку 643 «Податкові зобов’язання», аналітичний рахунок «Податкові зобов’язання, що підлягають коригуванню», і кредитом субрахунку 641 «Розрахунки за податками», аналітичний рахунок «Розрахунки за податком на додану вартість», суми нарахованого податку зараховуються до первісної вартості товарів, необоротних активів, вартості послуг у кореспонденції з кредитом субрахунку 643 «Податкові зобов’язання», аналітичний рахунок «Податкові зобов’язання, що підлягають коригуванню».

Приклад обліку операцій наведено в таблиці.


Зміст господарської операції

Дебет

Кредит

Сума, грн

Передано товар на склад зберігачу (документ - акт приймання-передачі)

281/1

281

1000,00

Списано на витрати виявлену недостачу (документ - інвентаризаційна порівнювальна відомість (форма №инв-19)*

947

281/1

260,00

Нараховано податкові зобов'язання з ПДВ на суму недостачі 

643

641/ПДВ

52,00

Списане податкові зобов'язання з ПДВ на витрати

281/1

947

643

281/1

52,00

52,00

Визнано заборгованість зберігача за товар, якого не вистачає

374

716

312,00

Отримано відшкодування від зберігача

311

374

312,00

* Затверджена Постановою Держкомстату СРСР від 28.12.89 р. №241.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809