• Посилання скопійовано

Поліпшення орендованого приміщення: відображаємо правильно

Як правильно відобразити витрати на поліпшення орендованих будівель власними силами?

Насамперед зауважимо, що усі ПН, у тому числі накладні, які складаються отримувачу (покупцю), який не зареєстрований як платник ПДВ, або за щоденним підсумком операцій підлягають реєстрації в ЄРПН. А п. 120-1 ПКУ встановлює санкції за порушення строків реєстрації ПН та РК до ПН. 

Але потрібно зауважити, що з 01.01.2017 р. назву п. 120-1 ПКУ змінено. Якщо раніше це була штрафонебезпечна стаття для ПН (а також РК до ПН), що видавались покупцям — платникам ПДВ (штрафи до складених ПН де покупцями були неплатники податку або за ПН, що складені за п. 198.5 ПКУ не застосовувались). То з 2017 року із назви ст. 120-1 Кодексу зникло уточнення щодо покупців платників ПДВ. І це на жаль, дозволяє зробити висновок, що штрафи встановлені за порушення термінів, реєстрації всіх ПН та РК до ПН, в тому числі складених неплатникам податку (за виключенням неоподатковуваних операцій за ПН, які не видаються покупцям). Виключення у п. 120-1.1 ПКУ, до якого штрафи не застосовуються, звучить так: “крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою”. Якщо читати цю норму буквально, то для уникнення санкцій повинно виконуватись дві умови.

Наприклад, ПН що виписана на розповсюдження книжок вітчизняного виробництва (звільнення за пп. 197.1.25 ПКУ) покупцю Іванову буде без ПДВ. При порушенні строків реєстрації ця ПН є виключенням і санкцій не буде. 

Але зверніть увагу, що ПН що виписана на розповсюдження книжок вітчизняного виробництва (звільнення за пп. 197.1.25 ПКУ) покупцю — платнику ПДВ буде без ПДВ. І при порушенні строків реєстрації ця ПН є також виключенням і санкцій не буде. Адже базою для нарахування санкцій є сума ПДВ зазначена у ПН або РК до ПН і в цьому випадку сума ПДВ відсутня.

Проте за ПН, що виписана на постачання канцтоварів покупцю Іванову, буде з ПДВ. Хоча така ПН покупцю не надається у випадку порушення строків реєстрації, за оновленим п. 120-1.1 ПКУ є підстави для санкцій. 

 

З іншої сторони, ряд експертів схиляється до думки, що до виключення відносяться незалежні один від одного випадки. Остаточно крапку у цьому питанні може поставити лише роз’яснення податкових органів. Ми про це писали, зокрема, тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024121
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202449
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202423
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202439
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202412