Насамперед зауважимо, що усі ПН, у тому числі накладні, які складаються отримувачу (покупцю), який не зареєстрований як платник ПДВ, або за щоденним підсумком операцій підлягають реєстрації в ЄРПН. А п. 120-1 ПКУ встановлює санкції за порушення строків реєстрації ПН та РК до ПН.
Але потрібно зауважити, що з 01.01.2017 р. назву п. 120-1 ПКУ змінено. Якщо раніше це була штрафонебезпечна стаття для ПН (а також РК до ПН), що видавались покупцям — платникам ПДВ (штрафи до складених ПН де покупцями були неплатники податку або за ПН, що складені за п. 198.5 ПКУ не застосовувались). То з 2017 року із назви ст. 120-1 Кодексу зникло уточнення щодо покупців платників ПДВ. І це на жаль, дозволяє зробити висновок, що штрафи встановлені за порушення термінів, реєстрації всіх ПН та РК до ПН, в тому числі складених неплатникам податку (за виключенням неоподатковуваних операцій за ПН, які не видаються покупцям). Виключення у п. 120-1.1 ПКУ, до якого штрафи не застосовуються, звучить так: “крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою”. Якщо читати цю норму буквально, то для уникнення санкцій повинно виконуватись дві умови.
Наприклад, ПН що виписана на розповсюдження книжок вітчизняного виробництва (звільнення за пп. 197.1.25 ПКУ) покупцю Іванову буде без ПДВ. При порушенні строків реєстрації ця ПН є виключенням і санкцій не буде.
Але зверніть увагу, що ПН що виписана на розповсюдження книжок вітчизняного виробництва (звільнення за пп. 197.1.25 ПКУ) покупцю — платнику ПДВ буде без ПДВ. І при порушенні строків реєстрації ця ПН є також виключенням і санкцій не буде. Адже базою для нарахування санкцій є сума ПДВ зазначена у ПН або РК до ПН і в цьому випадку сума ПДВ відсутня.
Проте за ПН, що виписана на постачання канцтоварів покупцю Іванову, буде з ПДВ. Хоча така ПН покупцю не надається у випадку порушення строків реєстрації, за оновленим п. 120-1.1 ПКУ є підстави для санкцій.
З іншої сторони, ряд експертів схиляється до думки, що до виключення відносяться незалежні один від одного випадки. Остаточно крапку у цьому питанні може поставити лише роз’яснення податкових органів. Ми про це писали, зокрема, тут.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись