• Посилання скопійовано

Переуступка права вимоги із заліком заборгованостей

Підприємство в травні перерахувало постачальнику «А» передоплату за товар, який не поставлений. У червні було отримано товар від постачальника «Б», за який не оплачено. Постачальник «Б» уклав договір про відступлення права вимоги із постачальником «А». Чи можна провести залік таких заборгованостей? Що з бухобліком?

Запитання: Підприємство в травні 2016 р. перерахувало постачальнику «А» передоплату за товар, який ще не поставлений. У червні 2016 р. було отримано товар від іншого постачальника «Б», але цей товар ще не оплачений. Постачальник «Б» уклав договір про відступлення права вимоги із постачальником «А». В результаті підприємство має дебіторську заборгованість, яку має погасити підприємство «А» і кредиторську заборгованість, яку має погасити підприємству «А». Чи можна провести залік таких заборгованостей? Як зазначені операції мають відображатися в бухгалтерському обліку?

Відповідь:

Юридичний аспект. Відступлення права вимоги (за ЦК УРСР – уступка вимоги, в літературі – цесія) являє собою договірну передачу зобов’язальних вимог первісного кредитора (цедента) новому кредиторові (цесіонарію). Відступлення права вимоги відбувається шляхом укладення договору між цедентом та цесіонарієм.

Отже, за договором відступлення права вимоги відбувається заміна кредитора у зобов’язанні (ст. 512 ЦКУ). Статтею 514 ЦКУ передбачено, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Таким чином, у ситуації, зазначеній в запитанні, до нового кредитора (підприємства «А») переходять право отримати оплату за товари, поставлені первісним кредитором (підприємством «Б»), або ж, в разі, якщо покупець відмовиться їх оплачувати, право вимагати повернення таких товарів підприємству «А». Можливе погашення такого зобов’язання за рахунок укладання договору про залік зустрічних однорідних вимог (про що далі).  

На момент отримання письмового повідомлення від первісного кредитора щодо переуступки права вимоги новому кредитору у боржника всі раніше визнані зобов'язання перед первісним кредитором (у тому ж обсязі й на тих же умовах) переходять до нового кредитора. Тобто у боржника виникає заборгованість перед новим кредитором зі сплати коштів за товар, отриманий від первісного кредитора та закривається заборгованість перед первісним кредитором щодо оплати.

Зверніть увагу: при заміні кредитора попередній кредитор не несе жодних зобов’язань за угодою, у якій відбувається заміна кредитора. Однак за договором про відступлення права вимоги може бути встановлена оплата послуг нового кредитора (цесіонарія).

Чи може бути договір цесії відплатним? Чинним законодавством не передбачено заборону на встановлення винагороди в разі відступлення права вимоги. Плата за такі послуги може бути визначена:

1) у відсотковому відношенні до суми боргу, що відступається;

2) у фіксованій сумі (новий кредитор платить суму меншу від суми права вимоги боргу або ж первісний кредитор платить новому кредитору певну суму коштів за послугу — менш поширений на практиці варіант).

Про юридичні аспекти встановлення такої плати ми писали, зокрема, тут. Там же можна прочитати про відображення в бухгалтерському обліку наведених вище операцій у кожної із сторін договору: первісного і нового кредиторів, а також у боржника.

Щодо заліку зустрічних однорідних вимог, він відбувається на підставі ч. 1 ст. 601 ЦКУ. Про юридичні аспекти та бухгалтерський облік такої операції можна прочитати тут. Таким чином, зробити взаємозалік дебіторської і кредиторської заборгованостей можливо, однак тільки на однакову суму – вимоги повинні бути однорідними. Для цього потрібно укласти відповідний договір між підприємцем-покупцем і підприємством «А» про те, що зобов’язання за договором, за яким підприємство «А» отримало передоплату, і вимога з договором, за яким підприємство-покупець винне підприємству «А» оплату за поставлені товари, закриватиметься не товарами або грошима, а заліком зустрічних однорідних вимог.  

Бухгалтерський облік у підприємства-покупця

У ситуації, зазначеній в запитанні, бухгалтерські проведення будуть наступні:

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Д-т

К-т

1.

Здійснено передоплату за товар підприємству «А»

371/А

311

2.

Відображено ПК з ПДВ за передоплатою

641

644

3.

Отримано товари від підприємства «Б»

281

631/В

4.

Відображено ПК з ПДВ за отриманими товарами*

641

631/В

5

На підставі повідомлення про укладання договору про відступлення права вимоги проведено зміну кредиторів

631/В

631/А

6.

Здійснено залік заборгованостей на підставі укладеного із підприємством «А» договору

631/А

371/А

7.

Сторновано податковий кредит за раніше зробленою передоплатою за товар на підставі розрахунку коригування від підприємства «А»**

644

641

* При уступці постачальником (первинним кредитором) права вимоги новому кредитору покупець (боржник) податковий кредит, сформований на дату отримання товарів від первинного кредитора, не коригує.  Детальніше про це див. у листі ДФСУ від 14.12.2015 № 26560/6/99-99-19-03-02-15

** Покупець має зменшити раніше визнаний ПК з ПДВ за передоплатою, яка змінила напрямок використання і стала оплатою за інші товари. Водночас постачальник має зменшити раніше визнані ПЗ з ПДВ за такою передоплатою, оскільки за нею не будуть відвантажені ним товари і сума такої передоплати погашена в результаті заліку заборгованостей. Таким чином, відповідно до норм ст. 192 ПКУ, постачальник має скласти РК до ПН, виписаної за датою передоплати і зареєструвати її має покупець. Саме такий РК буде підставою для коригування ПЗ та ПК.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.202410
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024171
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.2024289
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202429
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202453