• Посилання скопійовано

Чи амортизуються витрати, пов’язані із викупом земельної ділянки

Підприємство викупило у міської ради земельну ділянку, яка була в оренді. На цій ділянці знаходяться промислові приміщення, здійснюється виробнича діяльність. Що з бухгалтерським та податковим обліком витрат? Чи будуть амортизуватися витрати, пов’язані з викупом?

Бухоблік

Земельні ділянки відповідно до пп. 5.1.1 П(С)БО 7 «Основні засоби» є однією із груп, що належать до основних засобів.

Придбані основні засоби (у т. ч. земельні ділянки) зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю (п. 7 П(С)БО 7).

Перелік витрат, які включаються до первісної вартості об’єкта основних засобів, визначені п. 8 П(С)БО 7. При цьому вартість земельних ділянок та природних ресурсів не є об’єктом амортизації (п. 22 П(С)БО 7).

Таким чином, вартість, за якою земельні ділянки оприбутковують на баланс, не амортизується протягом всього строк користування такою земділянкою.

Аби з’ясувати, що відноситься до первісної вартості земділянки звернемося до вже згаданого п. 8 П(С)БО 7. Так, первісна вартість об'єкта основних засобів складається з таких витрат:

  • суми, що сплачують постачальникам активів та підрядникам за виконання будівельно-монтажних робіт (без непрямих податків);
  • реєстраційні збори, державне мито та аналогічні платежі, що здійснюються в зв'язку з придбанням (отриманням) прав на об'єкт основних засобів;
  • суми ввізного мита;
  • суми непрямих податків у зв'язку з придбанням (створенням) основних засобів (якщо вони не відшкодовуються підприємству/установі);
  • витрати зі страхування ризиків доставки основних засобів;
  • витрати на транспортування, установку, монтаж, налагодження основних засобів;
  • інші витрати, безпосередньо пов'язані з доведенням основних засобів до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою.

Відмітимо, що такі витрати як вартість послуг нотаріуса, землевпорядних установ й інших організацій включаються до первісної вартості основного засобу у розрізі платежів, що здійснюються в зв'язку із безпосереднім придбанням (отриманням) прав на об'єкт основних засобів згідно з п. 8 П(С)БО 7.

При викупі земділянки у будуть наступні проведення:

  • Дт 152 Кт 631 – отримано земділянку;
  • Дт 152 Кт 685 – супутні витрати по оформленню прав на земділянку;
  • Дт 101 Кт 152 – отримано держакт право власності на землю.

Таким чином, витрати на придбання земельної ділянки капіталізуються у створенні об'єкта основного засобу, первісна вартість якого не амортизується протягом всього строку користування земділянкою. Тобто у підприємства не буде бухоблікових витрат ні при придбанні земділянки, ні при її використанні. Вони  зявляться лише при продажу земділянки у вигляді собівартості реалізованих необоротних активів.

Якщо ж підприємство здійснить будь-які витрати із поліпшення землі (наприклад, меліорація), тоді створиться окремий об’єкт основних засобів (субрахунок 102), який вже підлягає амортизації:

  • Дт 152 Кт 685 – проведено роботи із поліпшення землі;
  • Дт  641 Кт 685 – ПК з ПДВ;
  • Дт 102 Кт 152 – сторно об’єкт ОЗ «капітальні поліпшення землі»;
  • Дт 91-94 Кт 131 – нараховано амортизацію.

Зауважимо! Підприємство може нести капітальні витрати з поліпшення земель, не пов'язаного з будівництвом, такі як меліорація, осушення, іригаційні та інші роботи. Вартість таких робіт обліковується окремо, як одна із груп основних засобів - капітальні витрати на поліпшення земель, не пов'язані з будівництвом (пп. 5.1.2 П(С)БО 7) - й амортизується у загальному порядку.

 

Податковий облік

Податківці у підкатегорії 102.05 ресурсу «ЗІР»* роз’яснили, що вартість земельних ділянок не підлягає амортизації у податковому обліку. Адже, у пп. 138.3.1 ПКУ чітко говориться, що розрахунок податкової амортизації основних засобів або нематеріальних активів здійснюється відповідно до П(С)БО з урахуванням обмежень, встановлених пп. 14.1.138 ПКУ, пп. 138.3.2 - 138.3.4 п. 138.3 ПКУ.

Як ми з’ясували, у бухобліку вартість земельних ділянок не амортизується, більше того, згідно з пп. 14.1.138 ПКУ вартість землі не є основним засобом для цілей ПКУ, а тому пп. 138.3.1 ПКУ щодо податкової амортизації не поширюється на земельні ділянки.

______________

* Запитання: «Чи підлягають амортизації у податковому обліку земельні ділянки, природні ресурси, малоцінні необоротні активи та бібліотечні фонди?».

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Дозвіл Держпраці на експлуатацію котла: як облікувати?
    Підприємство отримало дозвіл від Держпраці на використання котла (обладнання, що працює під тиском) терміном на 5 років. На якому рахунку бухобліку його відобразити та до якої групи основних засобів (ОЗ) він належить у податковому обліку податку на прибуток?
    16.05.202525
  • Безоплатне отримання тимчасово ввезеного інструменту: митний та бухгалтерський облік
    Підприємство тимчасово ввезло інструменти від нерезидента зі сплатою часткових митних платежів. Наразі постачальник готовий передати ці інструменти безоплатно. Чи може підприємство залишити інструменти, оформивши безоплатне постачання, та як відобразити ці операції в бухобліку?
    16.05.202516
  • МЗК при продажу офісного центру: облік та оподаткування
    Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку продаж офісних приміщень разом з місцями загального користування (МЗК)? Чи потрібно окремо виділяти МЗК? Як розподіляти їх собівартість, оформлювати ПН? Які бухгалтерські проведення слід зробити? Чи можлива передача частини МЗК одному з покупців та як це оформити, щоб уникнути визнання операції безоплатною передачею?
    16.05.202550
  • Товарні запаси у СГ – "єдинників", які надають стоматологічні послуги: як облікувати?
    СГ – платники єдиного податку, які здійснюють діяльність виключно з надання стоматологічних послуг, не зобов’язані вести облік товарних запасів, зокрема, лікарських засобів та/або виробів медичного призначення, які використовуються для лікування пацієнтів у межах надання зазначених послугпос
    15.05.2025131
  • Витрати на реєстрацію ТМ за кордоном: визнання та період відображення в обліку
    Як правильно віднести на витрати вартість розробки та реєстрації торгової марки (ТМ) в Англії, якщо оплата була 30.04.2024 р., а підтвердження реєстрації отримано у квітні 2025 року із зазначенням дати початку дії ТМ – лютий 2024 року (на 10 років)?
    15.05.202517