• Посилання скопійовано

Сплата роялті: бухгалтерський та податковий облік

Підприємство сплачує винагороду (роялті) за користування авторськими правами на насіння. Як відобразити в бухгалтерському і податковому обліку розрахунки з власниками авторських прав?

Документальне оформлення

Згідно із ч. 5 ст. 15 Закону про авторське право, власник майнових авторських прав має право вимагати виплати винагороди за будь-яке використання  твору. 

Винагорода може здійснюватися у формі одноразового (паушального) платежу, або відрахувань за кожний проданий примірник чи кожне використання об’єкту авторського права (роялті), або комбінованих платежів.

Отже, в ліцензійному договорі про користування авторськими правами має бути визначено розмір та періодичність плати за таке користування (далі виходимо з умов запитання, і вважаємо, що сплачуватиметься роялті). При цьому акт про користування такими авторськими правами оформлювати (наприклад, щомісячно) не обов’язково. Нарахування платежів може здійснюватися і на підставі такого договору. 

 

Бухгалтерський облік

В бухгалтерському обліку, на нашу думку, плата за користування авторськими правами відображається у складі витрат. Хоча це не передбачено прямо П(С)БО 16, однак немає підстав для оприбуткування такого об’єкту авторського права (навіть як права користуватися ним) у складі нематеріальних активів. Якби йшлося про сплату одноразового платежу за певний період, тоді було б доцільно визнавати нематеріальний актив і амортизувати його. Оскільки роялті нараховуватиметься/сплачуватиметься періодично (як правило, це здійснюється щомісячно), то маємо чітко визначену суму витрат. А ось куди її списати, залежить від напрямку використання об’єкту авторських прав. 

Оскільки у запитанні йдеться про насіння, логічно вважати, що підприємство вирощуватиме з такого насіння сільськогосподарську продукцію. В такому випадку, сума нарахованого роялті потрапить до собівартості такої продукції (рахунок 23), на підставі кошторису. Далі, сума такого роялті буде врахована у формуванні первісної вартості готової продукції (рахунок 26) і, в частині реалізованої продукції, відобразиться за дебетом субрахунку 901).  

Якщо роялті виплачуватимуться нерезиденту в іноземній валюті, в бухгалтерському обліку платника відобразяться не тільки витрати (які визнаватимуться за курсом НБУ на дату першої події, передоплати чи користування), а і операції з придбання валюти для проведення оплати, витрати на придбання такої валюти, курсові різниці тощо, відповідно до норм П(С)БО 21.  

 

Податковий облік

Податковий облік сум роялті залежить від системи оподаткування, на якій перебуває підприємство – користувач авторських прав, і того, кому вони виплачуватимуться, резиденту чи нерезиденту, фізичній або юридичній особі. 

Якщо він є платником єдиного податку, то облік витрат у податковому обліку він не веде. Отже, окремий податковий облік витрат в сумі роялті вести буде не потрібно.

Якщо він є платником податку на прибуток, то, на нашу думку, суми роялті враховуватимуться при формуванні об’єкту оподаткування ще на стадії бухгалтерського обліку (зменшуватимуть такий об’єкт, оскільки включатимуться до витрат для виробництва реалізованої продукції). 

Однак, якщо роялті виплачуватимуться нерезиденту-юрособі, слід врахувати одразу два моменти: 

- норми щодо коригування фінансового результату на суму роялті, передбачені підпунктами 140.5.5-140.5.7 ПКУ. Зауважимо, що ці норми актуальні лише для тих платників податку на прибуток, які зобов’язані проводити коригуваня фін результату до оподаткування згідно із пп. 134.1.1 ПКУ. Ті, хто не зобов’язаний проводити коригування на суми різниць, і не бажає цього робити добровільно, не повинен коригувати фінрезультат і на суми роялті;

- роялті зазначено серед доходів, виплата яких нерезидентам-юрособам призводить до сплати податку на прибуток з таких доходів. Він має утримуватися за ставкою 15% з суми доходу і перераховуватися до бюджету під час виплати такого доходу, якщо інше не передбачено міжнародними договорами між Україною та країною резидентства одержувача роялті (п. 141.4 ПКУ). 

Зверніть увагу на те, що в податковому обліку затверджено своє визначення терміну «роялті» (пп. 14.1.225 ПКУ). Тож, слід звірити таке визначення із тими правами, які передаються за ліцензійним договором. Адже, якщо виникнуть розбіжності, суми таких платежів за користування в податковому обліку не будуть вважатися роялті, тож, норми ПКУ, які прописані для роялті, на них не поширюватимуться. 

ПДВ суми роялті не оподатковуються, якщо вони виплачуються в грошовій формі (пп. 196.1.6 ПКУ).   

Якщо роялті виплачуватиметься фізособі, то норми п. 140.5 ПКУ діяти не будуть, але такий дохід теж є оподаткованим (і вже незалежно від того, кому, резиденту чи нерезиденту він виплачуватиметься). Згідно із п. 167.5 ПКУ, до доходу у вигляді роялті застосовується ставка ПДФО 18%, а отже, і військовий збір за ставкою 1,5%. Ці податки утримуються із суми роялті і сплачуються до бюджету у строки, встановлені ст. 168 ПКУ

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442