Виправлення помилки в бухгалтерському обліку
Усі помилки, допущені у бухгалтерському обліку і, як наслідок, — у фінансовій звітності, можна розподілити на дві групи:
1) які не вплинули на суму доходів і витрат за попередні звітні періоди;
2) які вплинули на суму доходів і витрат за попередні періоди і внаслідок цього на суму прибутку за ці періоди, яка сформувала показник нерозподіленого прибутку в балансі на початок звітного року.
Відповідно до п. 4 П(С)БО 6 виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку). Також коригується і сальдо на рахунках відповідних активів та зобов’язань.
Невідображення списання сировини у періоді її використання спричинило невизнані витрати, що, своєю чергою, вплинуло на величину нерозподіленого прибутку, чистого прибутку (збитку) та об’єкт оподаткування податком на прибуток в 2015 році.
Така помилка виправляється шляхом коригування сальдо рахунку 44 на початок звітного року, тобто на початок 2016 року, у якому й було виявлено помилку.
Відповідно до Інструкції №291 під час виправлення помилки в кореспонденції з рахунком 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» можуть бути рахунки класу 1-6 залежно від суті помилки. Пояснюється це тим, що хоча помилка й зачепила рахунки обліку доходів (клас 7) чи витрат (клас 9), та за підсумками року, коли була допущена неточність, вони вже закрилися на фінрезультат (рахунок 79), а той, своєю чергою, на рахунок 44.
Тому виправлення помилки з несписання сировини у 2015 році слід відобразити таким проведенням станом на 01.01.2016 р., на підставі бухгалтерської довідки: Д-т 44 К-т 20.
Документування виправлення помилки
Документують суть помилки, її причину, бухгалтерські регістри та фінзвітність, які вона зачепила, у бухгалтерській довідці довільної форми.
Але, складаючи поточну фінансову звітність, дані в ній на початок року (порівняльну інформацію) відображають уже правильні. Тобто, і сировина у складі запасів має відображатися у обсязі, який у підприємства залишився на дату балансу, і чистий прибуток (збиток) має бути обрахований із урахуванням проведеного на підставі бухгалтерської довідки виправлення.
У примітках до фінзвітності розкривають (п. 20 П(С)БО 6):
- зміст і суму помилки;
- статті фінансової звітності минулих періодів, які були переобраховані з метою повторного подання порівняльної інформації;
- факт повторного оприлюднення виправлених фінансових звітів або недоцільність повторного оприлюднення, якщо підприємство зобов’язане оприлюднювати їх.
Виправлення помилки в податковому обліку
Податкова звітність уточнюється згідно п. 50.1 ПКУ. Самостійне виправлення помилок здійснюється шляхом уточнення показників декларації з прибутку в складі звітної (звітної нової) декларації за поточний звітний (податковий) період з поданням додатка ВП декларації або в уточнюючій декларації з прибутку (поданої як окрема декларація). Зверніть увагу: подається такий уточнюючий розрахунок за формою, яка діє на момент його подачі. Отже, виправляти помилки, допущені в декларації за 2015 рік потрібно в формі декларації (додатка ВП), яка діє на сьогоднішній момент.
При цьому слід пам’ятати, що термін давності щодо виправлення таких помилок ще не закінчився (див. ст. 102 ПКУ), а виправлення показників звітності по самостійно знайденим помилкам є не правом, а обов'язком платника податків.
Суть виправлення в декларації з податку на прибуток (або в додатку ВП) однакова: в уточнюючому розрахунку вказуються правильні дані (усі, які мали бути відображені в раніше поданій декларації), і розраховується правильна сума податку до сплати (в чинній формі це рядок 19).
Далі, в рядку 27 показується різниця - наскільки збільшилася або зменшилася сума податку. Оскільки у вашому випадку сума податку зменшиться, то жодних штрафів або пені таке виправлення помилки не потягне.
Але, зверніть увагу: в бухгалтерському обліку відображається та сума податку на прибуток, яка була нарахована в податковому обліку (і, відповідно, відображена в декларації). Зменшення такої суми податку через уточнення показників декларації призведе до необхідності виправити цю помилку у бухгалтерському обліку. Документально це виправлення оформляється так само, як зазначено вище. Але ось результат виправлення буде зворотний: зменшення суми податку на прибуток збільшує чистий прибуток або зменшує чистий збиток підприємства. Водночас зменшиться сума визнаного грошового зобов’язання перед бюджетом з цього податку. Отже, на різницю між раніше задекларованою та виправленою сумою податку треба зробити проведення: Дт 641 Кт 44 станом на 01.01.2016 р. Це призведе до того, що станом на початок 2016 року буде відкориговано статті пасиву балансу щодо чистого прибутку (збитку) та кредиторської заборгованості у розрахунках із бюджетом (за наявності). Якщо ж у підприємства до виправлення помилки була переплата з податків, то таке виправлення призведе до зростання статті активу балансу щодо дебіторської заборгованості у розрахунках із бюджетом.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити