• Посилання скопійовано

Невизнані витрати у минулому році: як виправити помилку?

Під час проведення внутрішньої самоперевірки на підприємстві виявили помилку за 2015 рік: не було списано використану сировину на суму 1 500 000 грн. Списання сировини мало збільшити суму витрат і зменшити вартість залишку сировини на складі. Як виправити помилку?

Виправлення помилки в бухгалтерському обліку

Усі помилки, допущені у бухгалтерському обліку і, як наслідок, — у фінансовій звітності, можна розподілити на дві групи:

1) які не вплинули на суму доходів і витрат за попередні звітні періоди;

2) які вплинули на суму доходів і витрат за попередні періоди і внаслідок цього на суму прибутку за ці періоди, яка сформувала показник нерозподіленого прибутку в балансі на початок звітного року.

Відповідно до п. 4 П(С)БО 6 виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку). Також коригується і сальдо на рахунках відповідних активів та зобов’язань.

Невідображення списання сировини у періоді її використання спричинило невизнані витрати, що, своєю чергою,  вплинуло на величину нерозподіленого прибутку, чистого прибутку (збитку) та об’єкт оподаткування податком на прибуток в 2015 році.

Така помилка виправляється шляхом коригування сальдо рахунку 44 на початок звітного року, тобто на початок 2016 року, у якому й було виявлено помилку.

Відповідно до Інструкції №291 під час виправлення помилки в кореспонденції з рахунком 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» можуть бути рахунки класу 1-6 залежно від суті помилки. Пояснюється це тим, що хоча помилка й зачепила рахунки обліку доходів (клас 7) чи витрат (клас 9), та за підсумками року, коли була допущена неточність, вони вже закрилися на фінрезультат (рахунок 79), а той, своєю чергою, на рахунок 44.

Тому виправлення помилки з несписання сировини у 2015 році слід відобразити таким проведенням станом на 01.01.2016 р., на підставі бухгалтерської довідки: Д-т 44 К-т 20.

 

Документування виправлення помилки

Документують суть помилки, її причину, бухгалтерські регістри та фінзвітність, які вона зачепила, у бухгалтерській довідці довільної форми. 

Але, складаючи поточну фінансову звітність, дані в ній на початок року (порівняльну інформацію) відображають уже правильні. Тобто, і сировина у складі запасів має відображатися у обсязі, який у підприємства залишився на дату балансу, і чистий прибуток (збиток) має бути обрахований із урахуванням проведеного на підставі бухгалтерської довідки виправлення.  

 У примітках до фінзвітності розкривають (п. 20 П(С)БО 6):

  • зміст і суму помилки;
  • статті фінансової звітності минулих періодів, які були переобраховані з метою повторного подання порівняльної інформації;
  • факт повторного оприлюднення виправлених фінансових звітів або недоцільність повторного оприлюднення, якщо підприємство зобов’язане оприлюднювати їх.

 

Виправлення помилки в податковому обліку

Податкова звітність уточнюється згідно п. 50.1 ПКУ. Самостійне виправлення помилок здійснюється шляхом уточнення показників декларації з прибутку в складі звітної (звітної нової) декларації за поточний звітний (податковий) період з поданням додатка ВП декларації або в уточнюючій декларації з прибутку (поданої як окрема декларація). Зверніть увагу: подається такий уточнюючий розрахунок за формою, яка діє на момент його подачі. Отже, виправляти помилки, допущені в декларації за 2015 рік потрібно в формі декларації (додатка ВП), яка діє на сьогоднішній момент.

При цьому слід пам’ятати, що термін давності щодо виправлення таких помилок ще не закінчився (див. ст. 102 ПКУ), а виправлення показників звітності по самостійно знайденим помилкам є не правом, а обов'язком платника податків.

Суть виправлення в декларації з податку на прибуток (або в додатку ВП) однакова: в уточнюючому розрахунку вказуються правильні дані (усі, які мали бути відображені в раніше поданій декларації), і розраховується правильна сума податку до сплати (в чинній формі це рядок 19).

Далі, в рядку 27 показується різниця - наскільки збільшилася або зменшилася сума податку. Оскільки у вашому випадку сума податку зменшиться, то жодних штрафів або пені таке виправлення помилки не потягне. 

Але, зверніть увагу: в бухгалтерському обліку відображається та сума податку на прибуток, яка була нарахована в податковому обліку (і, відповідно, відображена в декларації). Зменшення такої суми податку через уточнення показників декларації призведе до необхідності виправити цю помилку у бухгалтерському обліку. Документально це виправлення оформляється так само, як зазначено вище. Але ось результат виправлення буде зворотний: зменшення суми податку на прибуток збільшує чистий прибуток або зменшує чистий збиток підприємства. Водночас зменшиться сума визнаного грошового зобов’язання перед бюджетом з цього податку. Отже, на різницю між раніше задекларованою та виправленою сумою податку треба зробити проведення: Дт 641 Кт 44 станом на 01.01.2016 р. Це призведе до того, що станом на початок 2016 року буде відкориговано статті пасиву балансу щодо чистого прибутку (збитку) та кредиторської заборгованості у розрахунках із бюджетом (за наявності). Якщо ж у підприємства до виправлення помилки була переплата з податків, то таке виправлення призведе до зростання статті активу балансу щодо дебіторської заборгованості у розрахунках із бюджетом.  

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202515
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025785