• Посилання скопійовано

Особливості бухгалтерського обліку мирової угоди

Підприємство А подало позов до суду на підприємство Б за невиконання умов договору. В процесі було заключено мирову угоду, в якій прописано, що боржник або перераховує кошти на рахунок, або поставляє товар на суму штрафу і пені. Боржник поставив товар з ПДВ. Як правильно оформити мирову угоду та поставку товару?

Напевно, йдеться все ж таки не про оформлення мирової угоди, оскільки вона вже була укладена, а про відображення її результатів в бухгалтерському обліку. 

Справа в тому, що укладання мирової угоди, так, власне, як і позов на контрагента до суду в бухгалтерському обліку не відображається. Відображається за необхідністю їх результат. Якщо під невиконанням договору малося на увазі, що Підприємство Б не сплачує суму коштів, яку винне Підприємству А, то за мировою угодою нового зобов’язання в Підприємства Б не виникає – воно лише узгоджує порядок погашення зобов’язання, яке виникло раніше. Те саме стосується і самого Підприємства А – розмір боргу не змінився, отже необхідності робити проведення в бухобліку немає

Але результати мирової угоди могли бути й іншими.  Могла виникнути і нова заборгованість – в сумі штрафів та пені, які має сплатити за невиконання умов попереднього договору Підприємство Б. Тоді на підставі мирової угоди визнана Підприємством Б заборгованість в сумі претензій є дебіторською. Одночасно визнається Підприємством Б і сума доходу: Дт 374 КТ 715. 

Якщо Підприємство Б поставило в рахунок боргу товар з ПДВ, то вважатиметься, що борг погашено, а Підприємство А придбало такі товари: 

Дт 281 Кт 631 на суму вартості товарів без ПДВ

Дт 641 Кт 631 на суму ПДВ

Дт 631 Кт 374 на суму погашення боргу. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442