• Посилання скопійовано

Ювілейні монети обліковуються за дебетом рахунку 301

Благодійний фонд придбав для презентаційних цілей ювілейні монети: залізні (номінал 2 грн) - вартість 22 грн; срібні (номінал 5 грн) - вартість 405 грн. На якому бухгалтерському рахунку обліковувати монети?

Запитання: Благодійний фонд придбав для презентаційних цілей ювілейні монети: залізні (номінал 2 грн.) - вартість 22 грн.; срібні (номінал 5 грн.) - вартість 405 грн. На якому бухгалтерському рахунку обліковувати монети? Чи вважаються ювілейні монети грошовими коштами і чи не вплине це на ліміт каси? Яким чином передати/вручити/подарувати/презентувати монети почесним гостям, благодійникам? Якими документами оформити передачу? Чи потрібно нараховувати ПДФО та ВЗ?

Відповідь: Почнемо з того, що благодійний фонд – це, перш за все, юридична особа. Тому дія Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» розповсюджується на це підприємство у повній мірі. А від так треба розглядати бухгалтерський облік цих операцій.

Тепер давайте звернемося до п.1.2 Положення №637 «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», де міститься визначення терміну готівка (готівкові кошти). Так згідно цього документу готівка – це грошові знаки національної валюти України  -  банкноти  і  монети,  у  тому числі розмінні, обігові, пам'ятні  монети,  які  є  дійсними  платіжними  засобами. 


Придбані ювілейні монети не є лише сувеніром – вони мають власний номінал, емітовані НБУ, і можуть бути використані як платіжний засіб.  Таким чином, ювілейні монети (які, безумовно, належать до пам’ятних)  повинні обліковуватись за дебетом рахунку 301 «Готівка в національній валюті», а від так і їх кількість, і їх номінал будуть безпосередньо впливати на ліміт каси. Щодо витрат понад номінальну вартість, то для їх відображення пропонуємо використати рахунок 949 «Інші операційні витрати». 

Тобто оприбуткування ювілейних  монет,  що  мають  гривневий номінал і виконують функцію засобу  платежу, у бухгалтерському обліку відображається такими бухгалтерськими проводками: Дт 301 «Готівка в національній валюті» Кт 377 «Розрахунки з іншими кредиторами» у частині номінальної вартості монет та Дт 949 «Інші операційні витрати» Кт 377 «Розрахунки з іншими кредиторами» у частині різниці між відпускною ціною Національного (або іншого) банку і номінальною вартістю монет.

Оскільки ми з Вами визначились, що ювілейні монети – це справжня готівка, то її видачу треба оформлювати звичайними касовими документами, тобто видатковими касовими ордерами. Також вважаємо, що не буде зайвим наказ керівника юрособи (благодійного фонду), де буде визначено кому та на яких умовах передаються монети, їх номінальна вартість та ін. 

Далі торкнемось оподаткування операції по видачі (даруванні) ювілейних монет. Оскільки юрособа видає готівку фізичній особі, то у цьому випадку саме фонд виконує функції податкового агента. А від так фонд зобов’язаний утримати та перерахувати усі необхідні податки до відповідних бюджетів. 

На нашу думку дарування цих монет є оподаткованим доходом для отримувача – фізичної особи, тому таке благо повинно обкладатись ПДФО, а від так і військовим збором. При цьому треба зауважити, що оскільки в даному конкретному випадку фонд дарує монету відповідного номіналу, то всі податки варто нарахувати «зверху» на номінал цієї монети, таким чином, щоб «на руки» фізична особа  отримала тільки номінальну вартість монети. Наприклад, якщо фізособі дарується монета номіналом 2 гривні, то дохід їй варто нарахувати у сумі 2,00 х 1,015 х 1,17647 = 2,39 грн., з яких утримується ПДФО  0,35 грн. і військовий збір 0,04 грн. 

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Дрючин Дмитро

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442