• Посилання скопійовано

Виправляємо помилки, допущені при складанні фінансових звітів в попередніх роках

Підприємство було неплатником ПДВ, купляли товар за кордоном, розмитнювали і продавали. Мито і ПДВ йшло на рах.281 до ціни товару. Коли стали платниками ПДВ, в програмі 1С змінили податкове призначення залишків товарів. Але по деяких товарах сума мита і ПДВ чомусь так і залишилась на залишку рах.281. Виявили це, коли баланс вже зданий і рік закритий. Як правильно виправити цю ситуацію?

Помилки у фінансовій звітності підприємства діляться на два види: помилки, зроблені в поточному календарному році і які вплинули тільки на фінансову звітність звітного періоду, і помилки, які зроблені в попередніх звітних роках.

Відповідно до п. 1 ст. 9 Закону про бухгалтерський облік, підставою для обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти їх здійснення. Оскільки господарською операцією є люба дія або подія, що приводить до зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства, то виправлення помилки також є такою операцією. Тобто підставою для здійснення виправних записів в облікових регістрах є бухгалтерська довідка.


Виправлення помилок, допущених у звітному періоді, супроводжується бухгалтерською довідкою і корегують проведенням (сторно). Коригування нерозподіленого прибутку не відбувається.

Виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів в попередніх роках, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку), повинно здійснюватися шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року (рахунок 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)»). Наприклад, виключення (сторнування) зайво нарахованої амортизації Д-т 44, К-т 641 (сторно).

Крім того, такі помилки вимагають повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансової звітності. Документом, на підставі якого виправлення заносяться до регістрів бухгалтерського обліку, є бухгалтерська довідка. Саме дата її складання є датою, коли виправлення повинні знайти своє відображення в обліку. У довідці повинні вказуватися зміст помилки, сума та кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку, за допомогою якої вносяться зміни.

Згідно з п. 5 П (С) БО 6 виправлення помилок, які відносяться до попередніх періодів, вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності. Це оформлюється шляхом складання нових звітів за такі періоди з позначкою «Виправлений».

Управління методології бухгалтерського обліку при Мінфіні України в листі від 13.01.2005 р №31-04200-20-10/508 про порядок відображення виправлення помилок, допущених при складанні фінансової звітності у попередніх роках, роз'яснює, що коригування статей фінансової звітності здійснюється в тому році (роках), на який (які) вплинули виправлені помилки. Тому якщо помилка вплинула на наступні звітні періоди, то Баланс (ф. №1) уточнюється за кожен рік.

Інструкцією по застосування плану рахунків бухгалтерського обліку №291 передбачено, що виправлення помилок за минулий рік, виявлених в поточному році, відповідно до П (С) БО 6 відображається кореспонденцією рахунку 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» з кореспонденцією рахунків бухгалтерського обліку відповідних об'єктів класів 1 - 6, тобто  і рахунку 64 «Розрахунки за податками».

Таким чином, все залежить від того, як вплинула ця помилка на нерозподілений прибуток, який Ви відобразили у фінансовій звітності, відбувалось це тільки на протязі поточного 2015 року, або тягнеться ще з попереднього 2014 року. 

Якщо помилка виникла в поточному році, то достатньо оформити бухгалтерську довідку та виключити з собівартості товару  зайво враховані податки, зробивши проводку Дт 641/НДС Кт 281 на суму зайво врахованого ПДВ та Дт 642 Кт 281 на суму мита. 

Якщо ж помилка виникла ще у 2014 році, то треба корегувати нерозподілений прибуток (непокритий збиток), якій було відображено за підсумками цього року. Без бухгалтерської довідки тут теж не обійдемось. На підставі цієї довідки Ви спочатку робите проводки Дт 44 Кт 641/ПДВ у частині зайво врахованого ПДВ, та Дт 44 Кт 642 в частині мита, а потім відповідно зменшуєте балансову вартість відповідних товарів проводками Дт 641/ПДВ Кт 281 на суму ПДВ та Дт 642 Кт 281 в частині мита.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Дрючин Дмитро

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік витрат на відрядження, якщо кошти видані в одному місяці, а використані в іншому
    ТОВ займається міжнародними перевезеннями. Водіям видано корпоративні картки. Чи потрібно водіям складати авансовий звіт? Яка дата авансового звіту? Як списати пальне, якщо воно придбано 16.03.2024 р., а водій повернувся з відрядження 10.04.2024 року?
    16.05.202414
  • Облік та оподаткування при ліквідації ОЗ резидентом Дія. Сіті
    ТОВ є резидентом Дія. Сіті. Має на балансі об’єкт ОЗ (аудіокімната в орендованому офісі, віднесена до групи 3 ОЗ, як будинки і споруди, із строком 10 років), який планується ліквідувати (розібрати аудіокімнати) і оприбуткувати отримані матеріали. Як відображати в бухобліку? Як ця операція вплине на оподаткування?
    15.05.202413
  • Ремонт авто після ДТП власними силами: облік та оподаткування
    Службове авто потрапило в ДТП. Страхова компанія перерахувала відшкодування згідно з актом ДТП – 14000 грн. Підприємство придбало запчастини. Ремонт буде проведено власними силами. Як відобразити дану операцію в обліку та оподаткувати ПДВ?
    13.05.202418
  • Помилка в експрес-накладній: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство, платник податку на прибуток, ПДВ, купує товар через Нову пошту. Оплата доставки за рахунок підприємства. В експрес-накладній дані відправника не відповідають даним постачальника товару. Які податкові наслідки такої невідповідності?
    13.05.202419
  • Оподаткування та облік прощення працівнику неповернутої суми ПФД
    У 2023 р. Товариство надало працівнику підприємства ПФД у розмірі 100000 грн. строком на 1 рік. ПФД відобразили у Додатку 4ДФ з ознакою доходу «197». У 2024 р. працівник повернув половину ПФД. Строк дії договору до листопада 2024 р., але вже відомо, що працівник не зможе її повернути. Як відобразити цю операцію в додатку 4ДФ і хто повинен сплатити ПДФО та ВЗ?
    13.05.202426