• Посилання скопійовано

Сплата процентів за банківськими кредитами: облік

Чи можна віднести нараховану протягом року суму "спеціальних відсотків" до податкових витрат, якщо погашення кредиту не відбудеться і ця сума буде облікована на рахунку 47 "Забеспечення"?

Запитання: За користування гривневим кредитом підприємство щомісяця сплачує банку відсотки у розмірі 15%. Також умовами договору передбачено, що у момент повного погашення суми кредиту, банк нараховує спеціальні (додаткові) відсотки, розрахунок яких прив'язується до курcу іноземної валюти (тобто в такий спосіб нараховується так звана "курсова різниця"). Чи має право платник віднести нараховану протягом року суму "спеціальних відсотків" до податкових витрат, якщо погашення кредиту не відбудеться і ця сума буде облікована на рахунку 47 "Забеспечення"?

Відповідь: Зверніть увагу на те, що, відповідно до нової редакції розділу ІІІ ПКУ, яка діє з 01.01.2015 р., платники податку на прибуток вже не застосовують термін „витрати” або „податкові витрати” в податковому обліку. Оскільки об’єктом оподаткування зараз є не різниця між податковими доходами та витратами, а фінансовий результат до оподаткування, обрахований згідно із ПСБУ або МСФО. 

Таким чином, у 2015 році, чи зменшать нараховані відсотки об’єкт оподаткування податком на прибуток, в першу чергу залежить від того, чи визнає платник податку витрати у бухгалтерському обліку. 


Згідно із п. 4 ПСБО 31 „Фінансові витрати” у бухгалтерському обліку витрати на сплату процентів за банківськими кредитами визнаються:

- суб'єктами малого   підприємництва   -   юридичними  особами, представництвами іноземних суб'єктів господарської  діяльності  та юридичними  особами,  що  не займаються підприємницькою діяльністю (крім бюджетних установ), витратами того звітного періоду, за який вони були нараховані (визнані зобов'язаннями);

- іншими юридичними особами витратами того звітного періоду, за який   вони   були   нараховані   (визнані  зобов'язаннями),  крім фінансових витрат, які капіталізуються.

Тому, у загальній ситуації, як тільки банк нараховує додаткові відсотки і підприємство  визнає заборгованість за ними (відповідно до договору), воно має нарахувати заборгованість перед банком одночасно із визнанням витрат. 

Але оскільки підприємство ще до визнання заборгованості перед банком створює забезпечення на сплату таких відсотків, то такі витрати визнаються ще раніше – при створенні цього забезпечення (п. 13 ПСБО 11 „Зобов’язання”). 

При цьому, платники податку на прибуток мають враховувати, що для тих платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період перевищував 20 млн. гривень, ст. 139 ПКУ передбачено коригування об’єкту оподаткування стосовно створених забезпечень витрат майбутніх періодів. 

Проводиться таке коригування так: фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму витрат на формування таких забезпечень, а також фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму витрат, які відшкодовані за рахунок таких забезпечень і на суму коригування (зменшення) створених забезпечень, на яку збільшився фінансовий результат до оподаткування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності. 

Отже, у бухгалтерському обліку витрати за такими процентами визнаються ще на стадії створення забезпечення за ними. В податковому обліку вони вплинуть на об’єкт оподаткування лише на стадії використання цього забезпечення. 

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025116
  • Автомобіль замортизований, але працює: що робити бухгалтеру?
    На підприємстві є машини, які повністю замортизовані. Чи можна здійснювати перевезення товарів на замортизованих машинах? Як донарахувати вартість замортизованої машини?
    26.06.20252 024
  • Послуги від нерезидента: особливості обліку та оподаткування
    Підприємство оплатило з гривневої корпоративної картки за послуги нерезиденту згідно знаданим інвойсом у валюті. Кошти списалися у гривні за комерційним курсу на день проведення операції банком. Як відобразити таку операцію в бухобліку? Які її наслідки з ПДВ?
    25.06.2025377
  • Придбали рослини в горщиках для офісу: як обліковувати?
    Підприємство придбало рослини в горщиках для прикрашення (озеленення) офісу. Вартість однієї рослини - 26 500,00 грн без ПДВ. Як слід обліковувати ці рослини у бухгалтерському та податковому обліках?
    25.06.2025121
  • Аванс за платні дороги Латвії: як облікувати?
    Директор автотранспортного підприємства здійснив передоплату в іноземній валюті за користування платними дорогами в Литві через спеціалізований сайт https://smsvinjetes.lv/ru, використовуючи ключ до рахунку підприємства. На момент оплати невідомо, який конкретний транспортний засіб і яку суму використає. Як відобразити дану операцію в обліку?
    24.06.2025177