• Посилання скопійовано

Сплата процентів за банківськими кредитами: облік

Чи можна віднести нараховану протягом року суму "спеціальних відсотків" до податкових витрат, якщо погашення кредиту не відбудеться і ця сума буде облікована на рахунку 47 "Забеспечення"?

Запитання: За користування гривневим кредитом підприємство щомісяця сплачує банку відсотки у розмірі 15%. Також умовами договору передбачено, що у момент повного погашення суми кредиту, банк нараховує спеціальні (додаткові) відсотки, розрахунок яких прив'язується до курcу іноземної валюти (тобто в такий спосіб нараховується так звана "курсова різниця"). Чи має право платник віднести нараховану протягом року суму "спеціальних відсотків" до податкових витрат, якщо погашення кредиту не відбудеться і ця сума буде облікована на рахунку 47 "Забеспечення"?

Відповідь: Зверніть увагу на те, що, відповідно до нової редакції розділу ІІІ ПКУ, яка діє з 01.01.2015 р., платники податку на прибуток вже не застосовують термін „витрати” або „податкові витрати” в податковому обліку. Оскільки об’єктом оподаткування зараз є не різниця між податковими доходами та витратами, а фінансовий результат до оподаткування, обрахований згідно із ПСБУ або МСФО. 

Таким чином, у 2015 році, чи зменшать нараховані відсотки об’єкт оподаткування податком на прибуток, в першу чергу залежить від того, чи визнає платник податку витрати у бухгалтерському обліку. 


Згідно із п. 4 ПСБО 31 „Фінансові витрати” у бухгалтерському обліку витрати на сплату процентів за банківськими кредитами визнаються:

- суб'єктами малого   підприємництва   -   юридичними  особами, представництвами іноземних суб'єктів господарської  діяльності  та юридичними  особами,  що  не займаються підприємницькою діяльністю (крім бюджетних установ), витратами того звітного періоду, за який вони були нараховані (визнані зобов'язаннями);

- іншими юридичними особами витратами того звітного періоду, за який   вони   були   нараховані   (визнані  зобов'язаннями),  крім фінансових витрат, які капіталізуються.

Тому, у загальній ситуації, як тільки банк нараховує додаткові відсотки і підприємство  визнає заборгованість за ними (відповідно до договору), воно має нарахувати заборгованість перед банком одночасно із визнанням витрат. 

Але оскільки підприємство ще до визнання заборгованості перед банком створює забезпечення на сплату таких відсотків, то такі витрати визнаються ще раніше – при створенні цього забезпечення (п. 13 ПСБО 11 „Зобов’язання”). 

При цьому, платники податку на прибуток мають враховувати, що для тих платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період перевищував 20 млн. гривень, ст. 139 ПКУ передбачено коригування об’єкту оподаткування стосовно створених забезпечень витрат майбутніх періодів. 

Проводиться таке коригування так: фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму витрат на формування таких забезпечень, а також фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму витрат, які відшкодовані за рахунок таких забезпечень і на суму коригування (зменшення) створених забезпечень, на яку збільшився фінансовий результат до оподаткування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності. 

Отже, у бухгалтерському обліку витрати за такими процентами визнаються ще на стадії створення забезпечення за ними. В податковому обліку вони вплинуть на об’єкт оподаткування лише на стадії використання цього забезпечення. 

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144