• Посилання скопійовано

Сплата процентів за банківськими кредитами: облік

Чи можна віднести нараховану протягом року суму "спеціальних відсотків" до податкових витрат, якщо погашення кредиту не відбудеться і ця сума буде облікована на рахунку 47 "Забеспечення"?

Запитання: За користування гривневим кредитом підприємство щомісяця сплачує банку відсотки у розмірі 15%. Також умовами договору передбачено, що у момент повного погашення суми кредиту, банк нараховує спеціальні (додаткові) відсотки, розрахунок яких прив'язується до курcу іноземної валюти (тобто в такий спосіб нараховується так звана "курсова різниця"). Чи має право платник віднести нараховану протягом року суму "спеціальних відсотків" до податкових витрат, якщо погашення кредиту не відбудеться і ця сума буде облікована на рахунку 47 "Забеспечення"?

Відповідь: Зверніть увагу на те, що, відповідно до нової редакції розділу ІІІ ПКУ, яка діє з 01.01.2015 р., платники податку на прибуток вже не застосовують термін „витрати” або „податкові витрати” в податковому обліку. Оскільки об’єктом оподаткування зараз є не різниця між податковими доходами та витратами, а фінансовий результат до оподаткування, обрахований згідно із ПСБУ або МСФО. 

Таким чином, у 2015 році, чи зменшать нараховані відсотки об’єкт оподаткування податком на прибуток, в першу чергу залежить від того, чи визнає платник податку витрати у бухгалтерському обліку. 


Згідно із п. 4 ПСБО 31 „Фінансові витрати” у бухгалтерському обліку витрати на сплату процентів за банківськими кредитами визнаються:

- суб'єктами малого   підприємництва   -   юридичними  особами, представництвами іноземних суб'єктів господарської  діяльності  та юридичними  особами,  що  не займаються підприємницькою діяльністю (крім бюджетних установ), витратами того звітного періоду, за який вони були нараховані (визнані зобов'язаннями);

- іншими юридичними особами витратами того звітного періоду, за який   вони   були   нараховані   (визнані  зобов'язаннями),  крім фінансових витрат, які капіталізуються.

Тому, у загальній ситуації, як тільки банк нараховує додаткові відсотки і підприємство  визнає заборгованість за ними (відповідно до договору), воно має нарахувати заборгованість перед банком одночасно із визнанням витрат. 

Але оскільки підприємство ще до визнання заборгованості перед банком створює забезпечення на сплату таких відсотків, то такі витрати визнаються ще раніше – при створенні цього забезпечення (п. 13 ПСБО 11 „Зобов’язання”). 

При цьому, платники податку на прибуток мають враховувати, що для тих платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період перевищував 20 млн. гривень, ст. 139 ПКУ передбачено коригування об’єкту оподаткування стосовно створених забезпечень витрат майбутніх періодів. 

Проводиться таке коригування так: фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму витрат на формування таких забезпечень, а також фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму витрат, які відшкодовані за рахунок таких забезпечень і на суму коригування (зменшення) створених забезпечень, на яку збільшився фінансовий результат до оподаткування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності. 

Отже, у бухгалтерському обліку витрати за такими процентами визнаються ще на стадії створення забезпечення за ними. В податковому обліку вони вплинуть на об’єкт оподаткування лише на стадії використання цього забезпечення. 

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202413
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202422
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442