• Посилання скопійовано

Договір цесії: що з податками?

Фірма-боржник перераховує кошти третій особі (юрособа на загальних підставах). Які податки платить при цьому третя особа? Як відображається в податковому обліку податок на прибуток та ПДВ?

Спочатку розберемося із бухобліком, бо саме це дасть дам інформацію про облік цих операцій в розрізі оподаткування податком на прибуток. В бухобліку нового кредитора  спочатку має бути за дебетом рахунка обліку дебіторської заборгованості ( рах. 37 або 18) зафіксована сума заборгованості боржника, а потім за кредитом рахунка обліку кредиторської заборгованості - сума заборгованості перед кредитором, яка погашається шляхом перерахування йому грошей. Таку заборгованність перед кредитором ми не рекомендуємо відображати як торгову (рах. 63), натомість радимо її обліковувати як іншу заборгованість (рах. 68, 55). Після погашення боржником суми заборгованості та оплати послуги рахунки 377 або 18 закриваються проведеннями Д-т 311, 301 К-т 377, 18.


Крім того, якщо цесія передбачає оплату послуги, то вартість наданої послуги з відступлення права вимоги (дисконт) в момент отримання документів від первісного кредитора рекомендуємо відображати проведенням за дебетом рахунка 377 (або 18) та кредитом субрахунка 733 «Інші доходи від фінансових операцій». Сума цих доходів в кінці звітного періоду закриється на рахунок 79 "Фінансові результати" і таким чином вплине на фінансовий результат в бух обліку і в розрізі оподаткування податком на прибуток. Жодних інших коригувань в податковому обліку по цих операціях робити не потрібно.

Щодо податкового обліку в частині ПДВ, то оскільки мова йде про грошові вимоги (на нового кредитора будуть заходити грошові кошти), то їх погашення в обліку у нового кредитора не призведуть до нарахуваня  ПЗ з ПДВ. Адже норми пп. 196.1.5 ПКУ виводять із об’єкту оподаткування ПДВ, зокрема, операції із відступленням права вимоги та торгівлю за грошові кошти або цінні папери борговими зобов'язаннями.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік витрат на відрядження, якщо кошти видані в одному місяці, а використані в іншому
    ТОВ займається міжнародними перевезеннями. Водіям видано корпоративні картки. Чи потрібно водіям складати авансовий звіт? Яка дата авансового звіту? Як списати пальне, якщо воно придбано 16.03.2024 р., а водій повернувся з відрядження 10.04.2024 року?
    Сьогодні 12:1714
  • Облік та оподаткування при ліквідації ОЗ резидентом Дія. Сіті
    ТОВ є резидентом Дія. Сіті. Має на балансі об’єкт ОЗ (аудіокімната в орендованому офісі, віднесена до групи 3 ОЗ, як будинки і споруди, із строком 10 років), який планується ліквідувати (розібрати аудіокімнати) і оприбуткувати отримані матеріали. Як відображати в бухобліку? Як ця операція вплине на оподаткування?
    15.05.202413
  • Ремонт авто після ДТП власними силами: облік та оподаткування
    Службове авто потрапило в ДТП. Страхова компанія перерахувала відшкодування згідно з актом ДТП – 14000 грн. Підприємство придбало запчастини. Ремонт буде проведено власними силами. Як відобразити дану операцію в обліку та оподаткувати ПДВ?
    13.05.202418
  • Помилка в експрес-накладній: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство, платник податку на прибуток, ПДВ, купує товар через Нову пошту. Оплата доставки за рахунок підприємства. В експрес-накладній дані відправника не відповідають даним постачальника товару. Які податкові наслідки такої невідповідності?
    13.05.202419
  • Оподаткування та облік прощення працівнику неповернутої суми ПФД
    У 2023 р. Товариство надало працівнику підприємства ПФД у розмірі 100000 грн. строком на 1 рік. ПФД відобразили у Додатку 4ДФ з ознакою доходу «197». У 2024 р. працівник повернув половину ПФД. Строк дії договору до листопада 2024 р., але вже відомо, що працівник не зможе її повернути. Як відобразити цю операцію в додатку 4ДФ і хто повинен сплатити ПДФО та ВЗ?
    13.05.202426