• Посилання скопійовано

Списуємо борги збанкрутілого банку

Як правильно створити резерв сумнівних боргів та яким чином списати кошти у збанкрутілому банку? Як саме банк повинен повідомити підприємство про неможливість повернення коштів та про свою ліквідацію, та чи буде це підставою для віднесення до витрат втрачених сум?

При введенні Фондом з гарантування вкладів тимчасової адміністрації в банку характер оборотних активів підприємства, які відображаються на рахунку 31 «Рахунки в банках», змінюється. Такі активи стають «замороженими». На цьому етапі  про жодні витрати не йдеться. В бухобліку такі кошти продовжують обліковуватися як актив підприємства.

Вимога про повернення коштів у формі претензії, звернення до господарського суду з позовною заявою відобразиться в обліку проведенням Дт 374 «Розрахунки за претензіями» Кт 31 «Рахунки в банках». Така дебіторська заборгованість може бути списана до складу витрат, але тільки якщо вона буде визнана безнадійною. Безнадійною дебіторською заборгованістю згідно з п. 4 П(С)БО 10 є поточна дебіторська заборгованість, щодо якої є упевненість в її неповерненні боржником або за якою закінчився термін позовної давності.

Чи потрібно в даному разі нараховувати резерв сумнівних боргів? 


Відповідно до п.7 П(С)БО 10 поточна дебіторська заборгованість, яка є фінансовим активом (крім придбаної заборгованості та заборгованості, призначеної для продажу), включається до підсумку балансу за чистою реалізаційною вартістю. А для  визначення чистої реалізаційної вартості на дату балансу обчислюється величина резерву сумнівних боргів. Чи є “заморожені” кошти фінансовим активом?  Ні, адже згідно з п. 4 П(С)БО 13 «Фінансові інструменти», затвердженого наказом Мінфіну від 30.11.2001 р. №559, фінансовим активом є: а) кошти і їх еквіваленти; б) контракт, що надає право отримати кошти або інший фінансовий актив від іншого підприємства. Отже, про нарахування резерву в даному разі мова не йде.

Поняття безнадійної заборгованості визначено у пп. 14.1.11 ПКУ, згідно з яким до безнадійної заборгованості платника податків, яка могла виникнути внаслідок його господарських відносин з юрособами, зокрема, належить: 

— заборгованість за зобов’язаннями, щодо яких минув строк позовної давності (пп. «а» пп. 14.1.11 ПКУ); 

— заборгованість особи, розмір сукупних вимог кредитора за якою не перевищує мінімально встановленого законодавством розміру безспірних вимог кредитора для порушення провадження у справі про банкрутство (300 мінімальних заробітних плат2), якщо відповідні заходи, передбачені законодавством України, вжиті кредитором, не спричинилися до її стягнення (пп. «г» пп. 14.1.11 ПКУ). 

Під жодне визначення озвучена ситуація не підходить. 

Поточна дебіторська заборгованість за претензіями, за якими створення резерву сумнівних боргів не передбачене, у разі визнання її безнадійною списується з балансу з відображенням у складі інших операційних витрат згідно з п. 11 П(С)БО 10: Дт 944 «Сумнівні та безнадійні борги» Кт 374 «Розрахунки за претензіями». Крім того, облік списаної дебіторської заборгованості ведеться також на позабалансовому рахунку 07 «Списана дебіторська заборгованість».

Якщо підприємство – кредитор не належить до категорії платників, які зобов’язані коригувати свій прибуток, визначений у фінзвітності, то такі витрати (Кт 944) братимуть участь у формуванні фінрезультату до оподаткування. Якщо ж підприємство – кредитор має коригувати свій фін результат на податкові різниці, то тут необхідно взяти до уваги норми п. 139.2.1 ПКУ: фінансовий результат до оподаткування збільшується зокрема і на суму витрат від списання дебіторської заборгованості, яка не відповідає ознакам, визначеним пп. 14.1.11 ПКУ, понад суму резерву сумнівних боргів – вся сума коштів на рахунку в проблемному банку збільшить фін результат до оподаткування.

Якщо ж така заборгованість відповідає визначенню норм пп.14.1.11 ПКУ, сума списаних коштів фінрезультат до оподаткування не збільшуватиме.

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144