• Посилання скопійовано

Расходы на приобретение товара в инвалюте фиксируются в учете по курсу на дату первого события

Предприятие-импортер, товар был куплен без предоплаты по курсу 8,8 за 1$. Подошло время оплаты. Валюту купили по 11,95 за 1$. Как учесть в бухгалтерском и налоговом учете такую разницу?

Когда предприятие получает товар от поставщика-нерезидента с оплатой в иностранной валюте, то расходы на приобретение такого товара как в бухгалтерском, так и в налоговом учете фиксируются по курсу на дату первого события – оприходования товара. 

Но при этом возникает монетарная статья баланса – задолженность перед поставщиком, выраженная в иностранной валюте. Такая задолженность подлежит пересчету в гривну по дате трех событий: дате возникновения, дате погашения и дате балансов – всех последних чисел кварталов, в течение которых такая задолженность сохраняется.


 

Разница, которая при этом возникает, имеет название «курсовая разница». Она может быть положительной, если изменение курса увеличило активы предприятия или уменьшило гривневый эквивалент его кредиторской задолженности; или отрицательной – если активы из-за падения курса подешевели, или наоборот, если кредиторская задолженность за счет роста курса валюты увеличилась.

В вашем случае кредиторская задолженность на момент ее погашения увеличилась за счет роста курса валюты. Следовательно разница (расчет показываем без учета возможных пересчетов на конец квартала, поскольку не указано, когда возникла кредиторская задолженность и с какой периодичностью подавалась декларация по налогу на прибыль) равна  (11,95 – 8,8) х количество валюты, которая уплачивается кредитору,  и должна отразиться: 

- в бухгалтерском учете по дебету субсчета 945  "Витрати від операційної курсової різниці";

- в налоговом учете в составе прочих операционных расходов (согласно п. «а» пп. 138.10.4 НКУ). 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202519
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202532
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025244
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025936
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202547