• Посилання скопійовано

Расходы на приобретение товара в инвалюте фиксируются в учете по курсу на дату первого события

Предприятие-импортер, товар был куплен без предоплаты по курсу 8,8 за 1$. Подошло время оплаты. Валюту купили по 11,95 за 1$. Как учесть в бухгалтерском и налоговом учете такую разницу?

Когда предприятие получает товар от поставщика-нерезидента с оплатой в иностранной валюте, то расходы на приобретение такого товара как в бухгалтерском, так и в налоговом учете фиксируются по курсу на дату первого события – оприходования товара. 

Но при этом возникает монетарная статья баланса – задолженность перед поставщиком, выраженная в иностранной валюте. Такая задолженность подлежит пересчету в гривну по дате трех событий: дате возникновения, дате погашения и дате балансов – всех последних чисел кварталов, в течение которых такая задолженность сохраняется.


 

Разница, которая при этом возникает, имеет название «курсовая разница». Она может быть положительной, если изменение курса увеличило активы предприятия или уменьшило гривневый эквивалент его кредиторской задолженности; или отрицательной – если активы из-за падения курса подешевели, или наоборот, если кредиторская задолженность за счет роста курса валюты увеличилась.

В вашем случае кредиторская задолженность на момент ее погашения увеличилась за счет роста курса валюты. Следовательно разница (расчет показываем без учета возможных пересчетов на конец квартала, поскольку не указано, когда возникла кредиторская задолженность и с какой периодичностью подавалась декларация по налогу на прибыль) равна  (11,95 – 8,8) х количество валюты, которая уплачивается кредитору,  и должна отразиться: 

- в бухгалтерском учете по дебету субсчета 945  "Витрати від операційної курсової різниці";

- в налоговом учете в составе прочих операционных расходов (согласно п. «а» пп. 138.10.4 НКУ). 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144