• Посилання скопійовано

Списання дебіторської заборгованості: відображаємо в бухобліку

Як у податковому та бухгалтерському обліку відображається списання дебіторської заборгованості, у разі отримання попередньої оплати продавцем за послуги, якщо продавець СПД знаходиться у стані припинення діяльності?

Запитання: Як у податковому та бухгалтерському обліку платника податку на прибуток — покупця, який є платником ПДВ відображається списання дебіторської заборгованості, у разі отримання попередньої оплати продавцем за послуги (організація подорожі), якщо продавець СПД згідно ЄДР знаходиться у стані припинення діяльності? Послугу виконано , але документи підтверджуючі факт виконання послуги підприємство не отримало

Відповідь: В разі попередньої оплати за послуги, у їх замовника виникає дебіторська заборгованість. І вона зберігається у бухгалтерському обліку (як складова активів підприємства) до того часу, як ця заборгованість відповідає ознакам активів – тобто, її можна чітко визначити у грошовому вираженні і її наявність приведе до економічних вигод у майбутньому. Таким чином, дебіторська заборгованість списується з балансу підприємства у двох випадках – або при її погашенні, або при її анулюванні підприємством за власним бажанням чи у зв’язку із закінченням строку позовної давності.  

Нагадаємо, що строк позовної давності – це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу (ст. 256 Цивільного кодексу України). Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки, але її може бути збільшено подовжено за домовленістю сторін (ст. 257, 259 ЦКУ).

Якщо боржником є юрособа, то, в разі ліквідації такого підприємства у зв’язку із банкрутством (і якщо борг так і не було погашено за рахунок майна боржника до його ліквідації), підприємство, яке сплатило йому попередню оплату за послуги, вже не зможе захистити своє цивільне право/інтерес (ст. 609 ЦКУ). Отже, і в цьому разі дебіторська заборгованість стає безнадійною і списується з балансу кредитора. 

А ось якщо боржником є фізособа, навіть підприємець, слід зважати на те, що вітчизняне цивільне законодавство не відокремлює фізособу як громадянина та підприємця у зв’язку із виконанням ним зобов’язань. Отже, борг, який мала фізособа як підприємець до припинення підприємницької діяльності, залишається боргом такої фізособи. І припинення підприємницької діяльності не означає, що у кредитора втрачено право вимагати розірвання договору і повернення авансу від такої фізособи, в тому числі, через суд. А тому припинення фізособою підприємницької діяльності не призводить до списання дебіторської заборгованості у її кредиторів до закінчення строку позовної давності або погашення такої заборгованості.      

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202512
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202529
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025219
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025657
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202541