• Посилання скопійовано

Бухоблік валютних операцій відбувається згідно із ПСБО 21 „Вплив змін валютних курсів”

У підприємства є валютний рахунок. Кожен місяць банк нараховує проценти на залишок коштів на рахунку. По рахунку є операції продажу і надходження валюти. Один раз в кінці квартала проводиться переоцінка рахунку на дату балансу. Як потрібно вести облік процентів?

Запитання: У підприємства є валютний рахунок. Кожен місяць банк нараховує проценти на залишок коштів на рахунку. По рахунку є операції продажу і надходження валюти. Один раз в кінці квартала провиться переоцінка рахунку на дату балансу. Як потрібно вести облік процентів, а саме який курс валюти потрібно враховувати при зарахуванні процентів, і чи потрібно при зарахуванні процентів перераховувати за цим же курсом залишок по рахунку і відобразити в обліку доходи, чи витрати в залежності від курсу валюти?

Відповідь: Бухгалтерський облік валютних операцій відбувається згідно із ПСБО 21 „Вплив змін валютних курсів”. Зауважимо, що, згідно із пп. 153.1.3 ПКУ,  визначення курсових різниць від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти здійснюється в податковому обліку платників податку на прибуток відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку. Отже, так само, як вимагає ПСБО 21.

Якщо підсумувати наведене в цьому стандарті, курсові різниці визначаються тільки щодо монетарних статей балансу. До яких належать і проценти, які нараховуються і перераховуються у валюті на рахунок в банку, і сама валюта, яка утримується на рахунку в банку. 


 

Відображаються у обліку монетарні статті балансу під час їх виникнення за валютним курсом, який діяв на цю дату. Наприклад, коли на валютний рахунок надходить певна сума виручки (або процентів) у валюті , то в бухгалтерському обліку ця сума надходження (і тільки вона, бо залишок коштів на рахунку не підлягає перерахунку на дату такого надходження) відображається на дату зарахування за курсом НБУ, що діяв на цю дату. Або якщо згідно із договором на кінець місяця банк повинен нарахувати певну суму процентів у валюті, то останнім днем місяця володар рахунку в банку, якому мають бути нараховані проценти, відображає в бухгалтерському обліку суму таких процентів, переведену у гривню за курсом НБУ, який діяв на дату такого нарахування.  

Перерахуванню підлягають монетарні статті балансу на дату балансу (останній день кварталу) або на дату їх ліквідації (наприклад, для зобов’язання банку сплатити проценти – дебіторської заборгованості у валюті такою датою буде дата перерахування банком коштів за такі проценти; а для валюти, яка перебуває на валютному рахунку підприємства в банку – дата перерахування такої валюти (її частини) в рахунок оплати за товари/послуги, або дата продажу такої валюти (її частини)). Звісно, і в цьому разі перерахунку підлягають не будь-які валютні кошти або заборгованість, а тільки ті, залишок яких існує у обліку на дату балансу, або ті, які ліквідуються. Наприклад, якщо підприємство продає частину валюти з валютного рахунку, перерахунку за офіційним курсом на дату такого продажу підлягає тільки продана валюта – та, що залишилася на рахунку, ні. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    Сьогодні 16:254
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202532
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025248
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025959