• Посилання скопійовано

Бухоблік валютних операцій відбувається згідно із ПСБО 21 „Вплив змін валютних курсів”

У підприємства є валютний рахунок. Кожен місяць банк нараховує проценти на залишок коштів на рахунку. По рахунку є операції продажу і надходження валюти. Один раз в кінці квартала проводиться переоцінка рахунку на дату балансу. Як потрібно вести облік процентів?

Запитання: У підприємства є валютний рахунок. Кожен місяць банк нараховує проценти на залишок коштів на рахунку. По рахунку є операції продажу і надходження валюти. Один раз в кінці квартала провиться переоцінка рахунку на дату балансу. Як потрібно вести облік процентів, а саме який курс валюти потрібно враховувати при зарахуванні процентів, і чи потрібно при зарахуванні процентів перераховувати за цим же курсом залишок по рахунку і відобразити в обліку доходи, чи витрати в залежності від курсу валюти?

Відповідь: Бухгалтерський облік валютних операцій відбувається згідно із ПСБО 21 „Вплив змін валютних курсів”. Зауважимо, що, згідно із пп. 153.1.3 ПКУ,  визначення курсових різниць від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти здійснюється в податковому обліку платників податку на прибуток відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку. Отже, так само, як вимагає ПСБО 21.

Якщо підсумувати наведене в цьому стандарті, курсові різниці визначаються тільки щодо монетарних статей балансу. До яких належать і проценти, які нараховуються і перераховуються у валюті на рахунок в банку, і сама валюта, яка утримується на рахунку в банку. 


 

Відображаються у обліку монетарні статті балансу під час їх виникнення за валютним курсом, який діяв на цю дату. Наприклад, коли на валютний рахунок надходить певна сума виручки (або процентів) у валюті , то в бухгалтерському обліку ця сума надходження (і тільки вона, бо залишок коштів на рахунку не підлягає перерахунку на дату такого надходження) відображається на дату зарахування за курсом НБУ, що діяв на цю дату. Або якщо згідно із договором на кінець місяця банк повинен нарахувати певну суму процентів у валюті, то останнім днем місяця володар рахунку в банку, якому мають бути нараховані проценти, відображає в бухгалтерському обліку суму таких процентів, переведену у гривню за курсом НБУ, який діяв на дату такого нарахування.  

Перерахуванню підлягають монетарні статті балансу на дату балансу (останній день кварталу) або на дату їх ліквідації (наприклад, для зобов’язання банку сплатити проценти – дебіторської заборгованості у валюті такою датою буде дата перерахування банком коштів за такі проценти; а для валюти, яка перебуває на валютному рахунку підприємства в банку – дата перерахування такої валюти (її частини) в рахунок оплати за товари/послуги, або дата продажу такої валюти (її частини)). Звісно, і в цьому разі перерахунку підлягають не будь-які валютні кошти або заборгованість, а тільки ті, залишок яких існує у обліку на дату балансу, або ті, які ліквідуються. Наприклад, якщо підприємство продає частину валюти з валютного рахунку, перерахунку за офіційним курсом на дату такого продажу підлягає тільки продана валюта – та, що залишилася на рахунку, ні. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144