• Посилання скопійовано

Бухоблік валютних операцій відбувається згідно із ПСБО 21 „Вплив змін валютних курсів”

У підприємства є валютний рахунок. Кожен місяць банк нараховує проценти на залишок коштів на рахунку. По рахунку є операції продажу і надходження валюти. Один раз в кінці квартала проводиться переоцінка рахунку на дату балансу. Як потрібно вести облік процентів?

Запитання: У підприємства є валютний рахунок. Кожен місяць банк нараховує проценти на залишок коштів на рахунку. По рахунку є операції продажу і надходження валюти. Один раз в кінці квартала провиться переоцінка рахунку на дату балансу. Як потрібно вести облік процентів, а саме який курс валюти потрібно враховувати при зарахуванні процентів, і чи потрібно при зарахуванні процентів перераховувати за цим же курсом залишок по рахунку і відобразити в обліку доходи, чи витрати в залежності від курсу валюти?

Відповідь: Бухгалтерський облік валютних операцій відбувається згідно із ПСБО 21 „Вплив змін валютних курсів”. Зауважимо, що, згідно із пп. 153.1.3 ПКУ,  визначення курсових різниць від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти здійснюється в податковому обліку платників податку на прибуток відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку. Отже, так само, як вимагає ПСБО 21.

Якщо підсумувати наведене в цьому стандарті, курсові різниці визначаються тільки щодо монетарних статей балансу. До яких належать і проценти, які нараховуються і перераховуються у валюті на рахунок в банку, і сама валюта, яка утримується на рахунку в банку. 


 

Відображаються у обліку монетарні статті балансу під час їх виникнення за валютним курсом, який діяв на цю дату. Наприклад, коли на валютний рахунок надходить певна сума виручки (або процентів) у валюті , то в бухгалтерському обліку ця сума надходження (і тільки вона, бо залишок коштів на рахунку не підлягає перерахунку на дату такого надходження) відображається на дату зарахування за курсом НБУ, що діяв на цю дату. Або якщо згідно із договором на кінець місяця банк повинен нарахувати певну суму процентів у валюті, то останнім днем місяця володар рахунку в банку, якому мають бути нараховані проценти, відображає в бухгалтерському обліку суму таких процентів, переведену у гривню за курсом НБУ, який діяв на дату такого нарахування.  

Перерахуванню підлягають монетарні статті балансу на дату балансу (останній день кварталу) або на дату їх ліквідації (наприклад, для зобов’язання банку сплатити проценти – дебіторської заборгованості у валюті такою датою буде дата перерахування банком коштів за такі проценти; а для валюти, яка перебуває на валютному рахунку підприємства в банку – дата перерахування такої валюти (її частини) в рахунок оплати за товари/послуги, або дата продажу такої валюти (її частини)). Звісно, і в цьому разі перерахунку підлягають не будь-які валютні кошти або заборгованість, а тільки ті, залишок яких існує у обліку на дату балансу, або ті, які ліквідуються. Наприклад, якщо підприємство продає частину валюти з валютного рахунку, перерахунку за офіційним курсом на дату такого продажу підлягає тільки продана валюта – та, що залишилася на рахунку, ні. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    Сьогодні 13:2312
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    Сьогодні 12:0621
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    Сьогодні 10:197
  • Нерезидент надав знижку на послуги: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство 22.02.2024 р. отримало експедиторські послуги від нерезидента - 1000 євро. ПН зареєстровано за датою першої події. Нерезидент 15.03.2024 р. надав знижку 200 євро. Окремо це було зафіксовано у додатковій угоді та складено акт коригування. Оплата ще не проводилась. Як відобразити дане коригування в обліку?
    23.04.202414
  • Як відобразити в обліку ВПА, якщо підприємство отримало податковий збиток?
    Підприємство отримало збиток за результатами звітного року в сумі 600 тис. грн. Податковий збиток складає 100 тис. грн (збільшуючі постійні різниці 300 тис. грн, тимчасові 200 тис. грн). Як в обліку та звітності відобразити ВПА? Також підприємство утримує податок при виплаті доходів нерезиденту. Як відобразити це утримання в обліку та декларації?
    23.04.202427